Řadu míst po celém Česku zasáhly na konci minulého týdne katastrofální povodně a na řadě míst kritická situace stále trvá. Tam, kde je situace na hraně, vyhlížejí konec deštivého počasí, který by naštěstí podle meteorologů měl přijít na většině území nejpozději ve středu. Připravili jsme pro vás přehled všech zdrojů, kde snadno najdete průtoky jednotlivých řek, stav vody v přehradách i predikce dalšího vývoje.
Povodňová mapa ČR (stav vodních toků a predikce)
Jedním z nejužitečnějších nástrojů pro tyto dny je Hlásná a předpovědní povodňová služba Českého hydrometeorologického ústavu. Pod tímto odkazem najdete na mapě přehled všech měřících stanic na českých tocích. Podle barvy jejich značek na první pohled poznáte závažnost situace – modře je označený normální stav, zeleně první povodňový stupeň (bdělost), žlutě druhý stupeň (pohotovost), červeně třetí stupeň (ohrožení) a růžová barva označuje extrémní pohotovost.
Po kliknutí na čtvereček (předpovědní profil kategorie A), kolečko (hlásný profil kategorie B), nebo trojúhelníček (hlástný profil kategorie A), najdete všechny aktuální informace včetně průtoku a stavu hladiny i grafické znázornění vývoje situace v posledních dnech. V případě předpovědních profilů se v grafech nachází i predikce vývoje pro následující hodiny. Ta se několikrát denně aktualizuje na základě aktuální předpovědi počasí a využívají ji při své práci i třeba hasiči.
Hodit se vám může ještě jedna informace. Když u stanice kliknete na odkaz Evidenční list hlásného profilu, můžete se podívat na hodnoty pro jednoletou, pětiletou, desetiletou, padesátiletou a stoletou vodu. Ty pak můžete využít při prohlížení záplavových map, ke kterým se dostaneme o kousek níže.
Alternativní variantou mapy ČHMÚ je speciální vrstva v aplikaci Mapy.cz. Pokud si tu vlevo nahoře přepnete na Povodňovou mapu, zobrazí se značky všech měřících stanic. Po kliknutí na ně se zobrazí aktuální informace. Oproti mapě ČHMÚ tu nenajdete grafy a predikce, tato mapa ale navíc monitoruje i všechny silniční uzavírky.
Jestli vás zajímá přehled sportovních, kulturních a dalších akcí, které pořadatelé kvůli povodním zrušili, podívejte se sem.
Záplavová mapa ČR
Tato mapa neukazuje aktuální situaci, zobrazuje ale, která území by měla být zaplavena při pětileté (Q5), dvacetileté (Q20) nebo stoleté vodě (Q100). Jednotlivé vrstvy můžete přepínat na panelu vlevo a s aktuálními informacemi a predikcemi z měřících profilů najdete, jakému konkrétnímu území hrozí zaplavení. Záplavovou mapu najdete tady.
Stav vody v přehradách
Důležitou ochrannou funkci před povodněmi mají přehradní nádrže. Větší i menší přehrady dokážou částečně vodu zadržet a zamezit, zmírnit nebo aspoň oddálit příchod povodně. Proto se hodí znát online informace o přítoku, odtoku a stavu hladiny v jednotlivých nádržích. Najdete je na této mapě (vpravo se přepíná mezi jednotlivými povodími) a najdete tu samozřejmě i technické informace o každé hrázi, takže snadno zjistíte, jak moc se hladina blíží k přelivu.