Artróza 3. stupně je častou diagnózou pro důvodné podání žádosti o invalidní důchod, a to zejména v případě, že došlo ke snížení schopnosti pracovat. Podle údajů České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) jsou právě nemoci svalové a kosterní soustavy a pojivové tkáně nejčastějšími příčinami invalidity a dosahují téměř 30 %.
Artróza a invalidní důchod: Co je artróza 3. stupně?
Podle lékařského výkladového slovníku je artróza nezánětlivým degenerativním onemocněním kloubu, které vede k omezení pohybu kloubu a jeho poškození. Náchylnost k onemocnění kloubů stoupá s věkem člověka. Kloubní onemocnění nejvíce postihuje kyčle a kolena, nicméně může postihnout také páteř, ramena, loket nebo klouby na prstech.
Při hodnocení stavu kloubní artrózy se vychází z rentgenového snímku. Všeobecně používanou klasifikací je Kellgren-Lawrencova se stupnicí od 1. do 4.
Diagnózy pro invalidní důchod: Postižení svalové a kosterní soustavy
Portál Pracomat uvádí, že rozhodující pro dopad na pracovní schopnost je „postižení pohyblivosti, schopnosti stání, sezení, změn polohy těla, vstávání a usedání, ohýbání, schopnosti vykonávat koordinované činnosti při manipulaci s předměty, dopad na celkovou výkonnost a schopnost vykonávat denní aktivity.“
Vyhláška č. 359/2009 Sb. stanovuje procentní míru poklesu pracovní schopnosti a náležitosti posudku o invaliditě, dále upravuje posuzování pracovní schopnosti pro účely invalidity. Vyhláška Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) rovněž stanovuje seznam nemocí pro invalidní důchod.
Artróza | Míra poklesu pracovní schopnosti |
Artróza 1. stupně | 10 % |
Artróza 2. stupně | 20 až 35 % |
Artróza 3. stupně | 40 až 50 % |
Artróza 4. stupně | 60 až 70 % |
- Artróza 1. stupně a invalidní důchod – lehčí omezení pohyblivosti končetin a funkce kloubů. Lehký dopad na celkovou výkonnost.
- Artróza 2. stupně a invalidní důchod – středně těžké postižení dvou a více velkých/nosných kloubů nebo funkční omezení většiny malých kloubů rukou nebo nohou, pohybové schopnosti jsou zachovány, vykonávání některých denních aktivit je s obtížemi nebo nutností používat kompenzační prostředky.
- Artróza 3. stupně a invalidní důchod – těžké postižení dvou a více velkých/nosných kloubů nebo těžké omezení většiny malých kloubů na nohou a rukou (zejména narušení úchopu), značné omezení pohybových schopností a celkové výkonnosti při středně těžkém zatížení, omezení některých denních aktivit.
- Artróza 4. stupně a invalidní důchod – zvláště těžké postižení pohybových schopností, celkové výkonnosti včetně omezení některých denních aktivit.
Co znamená artróza 3. stupně?
Jedná se o degenerativní onemocnění, které se ve 3. stupni projevuje značným opotřebením kloubní chrupavky, bolestí a omezením pohyblivosti. Artróza 3. stupně může do velké míry negativně ovlivnit každodenní život. Invalidní důchod představuje jednu z možností, jak snížit finanční zátěž a získat prostor pro péči o své zdraví.
Artróza 3. stupně – důchod
Invalidita se rozděluje do tří stupňů, kdy východiskem pro každý stupeň důchodu je závažnost zdravotního stavu a jeho vliv na každodenní fungování.
Podmínky pro získání invalidního důchodu, a jak o něj žádat najdete ZDE: Žádost o invalidní důchod 2025: Formulář, online + postup
K doložení svého zdravotního stavu budete potřebovat kromě běžných dokladů především lékařskou zprávu od ortopeda, jejíž součástí by měl být detailní popis vašeho onemocnění, jeho vliv na vaši schopnost pracovat, v neposlední řadě uveďte veškerá omezení způsobená artrózou v běžném životě. Nezapomeňte přiložit také výsledky veškerých vyšetření, jako jsou rentgeny, magnetická rezonance apod.
Výše invalidního důchodu
Invalidní důchod se vyměřuje ze základní a procentní výměry. Výše procentní výměry je individuální a závisí na příjmech pojištěnce. Její minimální výše musí dosáhnout alespoň 770 Kč za měsíc bez ohledu na stupeň invalidity. Základní výměra se odvíjí od 10% výše průměrného platu a pro rok 2025 činí 4 660 Kč. V roce 2025 vychází minimální invalidní důchod na 5 430 Kč.
Kolik je invalidní důchod 3. stupně 2025?
Výše základní výměry je letos 4 660 Kč měsíčně a výše procentní výměry pro invaliditu třetího stupně činí za každý celý rok doby pojištění 1,5 % výpočtového základu měsíčně.
Orientační výpočet si můžeme ukázat na příkladu, kdy hrubý měsíční příjem dosahuje 35 000 Kč a započtená doba (doba, která zbývá do starobního důchodu + odpracovaná doba + dopočtená doba, tj. studium) je 30 let. V případě invalidity 3. stupně máte nárok na 15 577 Kč.