Do státního rozpočtu České republiky míří každá 4. koruna, která je v ČR vydělaná (teď nepočítáme povinné zdravotní pojištění, které kasírují zdravotní pojišťovny). Musíme platit daň z příjmu, daň z přidané hodnoty, sociální pojištění (přestože většina nemocných zaměstnanců v první 3 dny nemoci stále ještě zůstává bez pojistného plnění), další daň zvyšuje už tak vysoké ceny nemovitostí atd. apod… Naproti tomu, do rozpočtu Evropské unie jde každá 100. koruna, která je na území EU vydělaná. Co na tohle řeknou politici, kteří z Prahy tvrdě kritizují Brusel?

Česká a evropská politická elita, Praha versus Brusel řečí čísel

Navzdory záviděníhodným příjmům, správci české státní pokladny opět nedokážou nebo nechtějí hospodařit vyrovnaně! I příští rok, přestože ekonomika relativně dobře šlape a daně přitékají mohutným proudem, chtějí nasekat další dluhy! Když takhle se svými financemi zachází obyčejný občan, skončí jako pronásledovaný bezdomovec. Ale naše národní „elita“ na sekeru hospodařit může – a k více než biliónovému rozpočtu ještě přijímá mnohamiliardové půjčky, které nám zůstanou, až naši současní zastupitelé odejdou z Prahy na spokojenou penzi, na které budou pobírat velmi vysoké důchody!

A mezitím, „Brusel“ opět utratí jenom tolik, kolik má k dispozici. Mnohými lidmi proklínaná a nenáviděná Evropská unie hospodaří tak, že příjmy = výdaje. Dluh = 0 haléřů, naše děti a vnoučata v tomto případě nebudou muset nic splácet. Stejnou logiku ostatně zvládá i leckterá matka – samoživitelka, když opatruje rodinnou kasu, opuštěná nezodpovědným otcem svých dětí, stejně jako státem.

„Ničemný Brusel“ jako výhodný politický program

Co na tuhle jednoduchou matematiku řeknou čelní „vlastenci“ a „euroskeptici“? Umějí ještě něco jiného, než kritizovat „Brusel“? Od svých spoluobčanů dostali takovou důvěru, že sedí v Poslanecké sněmovně a pobírají velmi, velmi, velmi nadprůměrný plat. Kdyby byli opravdu upřímní a po volbách vyjednávali tak houževnatě, jako se v předvolební kampani drali „ke korytu“, mohli zasednout ve vládě a sepsat lepší rozpočet: vyrovnaný, a přitom spravedlivý i solidární. Určitě je, kde šetřit – proč například ze státního rozpočtu dotujeme některé bohaté komerční korporace („ziskovky“), zatímco životní minimum pro nejubožejší chudáky zůstává už několik let zmražené?

Pardon za ostřejší tón dnešního příspěvku. Ale v republice, kde pan prezident žertuje o likvidaci novinářů, tedy taky o likvidaci autora webu KupniSila.cz, je tohle vlastně mírumilovný text.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno