Slevové akce probíhají celý rok, zvláště před Vánocemi. Jeden obchodník sníží svoji cenu, druhý nabídne věrnostní kartičku nebo kupón, třetí přidá bezplatný dárek. Letošní slevy vyvrcholí 25. listopadu, na takzvaný „Černý pátek 2022“, tedy aspoň podle prodejců.

Ceny klesly ve velké hospodářské krizi

Kvalitní telefony, šperky nebo parfémy mají svoji reálnou užitnou hodnotu, protože usnadňují mezilidskou komunikaci, sluší svému majiteli a voní. Ale jejich tržní cena kolísá podle toho, kde, kdy a od koho dané zboží koupíme.

V dobrých časech všechno roste: vzájemná důvěra, investice, produkce, zisky, mzdy a důchody. Mírně stoupá také inflace. Banky svým perspektivním klientům poskytují štědré úvěry a prodejci zdražují, protože mají dostatek solventních zákazníků.

Jakmile praskne velká investiční bublina, propukne přírodní katastrofa nebo válka, životní úroveň klesne. Velká hospodářská krize začala pádem newyorské burzy, legendárními „černými“ podzimní dny v roce 1929. Podniky tehdy přicházely o svoje akcionáře, takže propouštěly svoje zaměstnance, zatímco státy šetřily. Domácnostem chyběly peníze, a proto nemohly nakupovat. Obchodníci zlevňovali, aby prodali aspoň něco.

25. listopadu očekávejme spíše zdražování

Velká hospodářská krize skončila druhou světovou válkou, po které západní státy zažívaly prosperitu. Některým Američanům otrnulo, a „černým pátkem“ označili každoroční marketingovou akci: Vždycky po čtvrtém listopadovém čtvrtku – letos 25. listopadu – údajně spadnou ceny, jako kdyby zase kolabovala celá ekonomika.

Na stejný „akční výprodej“ nyní lákají také některé evropské obchody. Přesněji řečeno, různé „slevy“, „věrností kupóny“ a „bezplatné dárky“ nabízejí celoročně.

Nicméně průměrná cenová hladina v České republice od loňského roku vzrostla o 17,5 %, ačkoli meziroční inflace normálně osciluje kolem 2 %. Důvody jsou zřejmé.

Primárním problémem byla virová pandemie, kvůli které politici nařizovali plošné karantény. Mnohé podniky přerušily práci, rozpadaly se dodavatelské řetězce, zaměstnancům hrozila nezaměstnanost a důchodci propadali depresím. Politici proto zvýšili dotace, sociální dávky a důchody. Jenomže tyhle peníze nebyly kryty novými produkty, nýbrž státním dluhem. Ruská federace mezitím zaškrtila dodávky zemního plynu do Evropské unie, vzápětí zahájila totální válku proti Ukrajině a omezila vývoz ukrajinského obilí… Takže některé komodity jsou nedostatkové, zatímco peníze ztrácejí kupní sílu.

Černý pátek 2022 – slevy ve staronovém balení

Češi chtějí nadále utrácet, jakoby pokračovaly dobré časy. Podle statistik internetových vyhledávačů masově vyhlížejí Černý pátek a přitom poptávají především elektroniku, šperky a parfémy. V závěrečném seznamu uvedeme, jaké konkrétní značky jsou nejžádanější.

Autor úvodní ilustrační fotografie: Andrea Piacquadio

5 KOMENTÁŘE

  1. Letos nikam nejdu a budu šetřit. Možná nějaké korunky zase pošlu ukrajinské armádě. Ruský car zešílel, za humny rozpoutal válku a vyhrožuje jadernými zbraněmi. Nikdo neví, co nás čeká. Ale bude zle, dokud toho blázna neporazíme.

  2. Průměrná meziroční inflace je v současnosti na cca 5 %. Ale buďte v klidu. V rámci černého pátku vám některé obchody zdraží jenom o 4 %.

  3. Pročítám letošní nabídku elektroniky, speciálně televizorů – a nestačím se divit. Mám pocit, že obchodníci „slevy“ jenom předstírají, ale přitom prodávají za víceméně stejné částky jako během celého roku. Dnes jsem našel dokonce desetinásobnou cenu oproti srovnatelnému výrobku, který jsem objevil mnohem levnější dříve a jinde! Takovou „slevu“ si můžete strčit víte kam, třeba zrovna na černý pátek.

  4. Na jednu stranu opovrhuji konzumním šílenstvím, které je pro černý pátek typické. Na druhou stranu však vítám slevy na užitečné zboží, například na zahradní nářadí. Ideální je rozumný kompromis – nežít jako poustevník, ani netrávit v nákupních střediscích celý víkend. Přijet, nakoupit, co skutečně potřebuji, zaplatit a odjet, třeba rovnou na zahradu :-).

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno