Knihy, zákony, chaos

Je to tu zas, tentokráte v pondělí (vždycky jednou za 6 týdnů, než začne schůze, máme klub už v pondělí, abychom stihli všechno probrat a neděly se boty). Očekávaná 26. schůze Sněmovny v tomto volebním období má na programu krásných 231 bodů. Dostáváme se tedy do situace, kdy projednat 1/3 toho, co by se projednat mělo, by byl úspěch. Co se stihne zcela jistě aspoň otevřít, jsou zákony, které nám vrátil Senát.

ANOmálie brněnské dálnice nebo Lex kormorán

Hodně se teď píše o tzv. služebním zákonu. Ten se připravuje dlouhou dobu a jeho cílem je odpolitizování státní správy. Resp. mělo by být, protože ta hrůza, kterou vláda předložila, by současný stav neřešila, či spíše zhoršila. Dále se hodně diskutuje i o tzv. insolvenčním zákonu, tedy předpisu, který nastavuje mechanismus oddlužení. Oba tyto zákony by se měly projednávat už zítra, u obou chceme dát zapravdu Senátu. Další pikantérií bude zítra v 18:00 bod Informace vlády České republiky k řešení krizové situace na dálnici D1″ (to je ta dálnice, kterou když opravíte, tak je to jako byste postavili úplně novou – říkám tomu „ANOmálie brněnské dálnice“).

Lidi se teď dost a často ptají na kormorány. Do prvního čtení by (snad, možná) měl jít „Lex kormorán“, tedy novela zákona č.115/2000 Sb., o poskytování náhrad škod způsobených vybranými zvláště chráněnými živočichy. Prosimpěkně, s odstřelem kormoránů to nemá nic společného. Jedná se jen o technickou novelu, která má ze současné podoby zákona odstranit paskvilní stav, kdy nelze vyplácet tímto zákonem garantované kompenzace. Jsem pod tím podepsaný, tak chystám článek, abych to vysvětlil. Protože tam, kde chybí informace, přicházejí dezinformace.

Flastr za mikulášskou masku na svatého Mikuláše

Taky se lidi ptají, co s Bruntálem. Je to jednoduché – kolegové Bartoň, Černohorský, Třešňák a Polanský chtějí, aby v Bruntále sídlila nová agentura pro sport, kterou si chce založit vládní hnutí. A mě se ten nápad líbí – jednak je v Bruntále vysoká nezaměstnanost a navíc to pánové Pelta, Jansta a další výtečníci budou mít z Prahy pěkně daleko (ujet trasu Praha-Bruntál přes D1 může trvat i 60 hodin).

A poslední perlička – do prvního čtení má jít i zákon velmistra Okamury a jeho družiny proti „muslimskému zahalování“. Je napsán tak suprovně, že kdyby prošel, můžete dostat flastra za sluneční brýle, protismogovou roušku, nebo třeba masku sv. Mikuláše na sv. Mikuláše (to Vám ale média neřeknou, sdílejte, než to smažou!).

O dalších zákonech teď psát moc nebudu, protože program jednání si Sněmovna určuje dost dynamicky a dopředu se těžko předvídá, co se přesně bude projednávat. Naštěstí mi chaos (resp. velmi složitě determinovaný pořádek) vyhovuje.

Další komentáře od Radka Holomčíka: