Nevyčítám Britům, že volili odchod z EU. I v civilizačním blahobytu trpíme neustálou nespokojeností – chceme změnu, zřejmě pro změnu samotnou. Takový je člověk, a nespokojenost je ostatně matkou pokroku (i když zrovna v tomto případě to neplatí), a vůči anobudelípismu není imunní ani Brit ani jiné národy.

Nevyčítám Britům, že se jim nedaří ze situace najít východisko. Ocitli se – byť vlastní vinou, ale nikdo nemá křišťálovou kouli a věci se zkrátka někdy takto sesypou – v situaci, kdy vlastně každá cesta je špatná. Tvrdý brexit bude asi hospodářskou katastrofou a měkký brexit žádným brexitem není – přijdou o práva a zbudou jim povinnosti. Zrušit brexit znamená postavit se proti výsledkům platného referenda, odsunout jej není řešení, jen odklad problému. Víc hlavních možností není.

Nevyčítám Britům, že předvádějí ve vládě i parlamentu tanečky, na které svět hledí s nechápajícím úžasem. Ukažte mně zemi, ve které převládá státotvornost nad stranickostí; nenajdete ani jednu. Ať hodí kamenem, kdo to tak nedělá.

Ale jednu věc pochopit opravdu nedovedu: to, že nechali rozhodnutí na úplně poslední chvilku. Ne za pět minut dvanáct, ale za vteřinu dvanáct. Že dopustili situaci, kdy už jsou pod takovým časovým tlakem, kdy už pomalu ani nejde vybrat to nejméně špatné řešení a kdy už jde jen o zabránění akutnímu průšvihu a ani to se nemusí při veškeré snaze poradit. Tři dny před „zákonným“ datem ani nevědět, jestli to bude s dohodou nebo bez ní, tři dny před datem odchodu nemít vyřešené věci, na kterých se to láme, jako je hranice s Irskem – to mně přijde jako úplně fatální neschopnost, kterou neumím pochopit. Tři roky na to měli a zásadní věci řeší tři dny před datem expirace. Tohle považuji za obrovské, neskutečné, nepochopitelné selhání britské politiky.

Redakční poznámka: Jiří Hlavenka svoje komentáře publikuje na svém facebookovém profilu, jejich přebírání nám laskavě povolil.

Další články od Jiřího Hlavenky: