Síť obchodů COOP navázala spolupráci s Českou poštou, aby zákazníkům společně poskytly možnost objednání zboží s rozvozem. Společný projekt zahájily 4. prosince v mikroregionu Hlinecko.  

COOP a Česká pošta testují rozvoz potravin

Zatímco ve větších městech fungují rozvážkové služby běžně, lidé na venkově možnost objednat si zboží a nechat si jej z obchodu dovézt domů nemají. Zejména pro starší či zdravotně indisponované lidi tak může být návštěva obchodu značně komplikovaná či nepohodlná. 

Spolupráce lokálních obchodů s Českou poštou by takový nedostatek mohla vyřešit. Navíc obchod a pošta bývají na venkově umístěny nedaleko od sebe, což usnadňuje logistiku. 

„Máme základnu obchodů na venkově, a právě sem směřujeme náš společný projekt. Díky našim obchodům totiž zvládneme obsluhovat venkovské oblasti jednodušeji než rozvážkové služby, které vozí zboží z centrálních skladů a podporujeme tak i lokální zaměstnanost,“ vysvětluje Lukáš Němčík, místopředseda COOP pro služby.

Aktuální COOP leták plný slev najdete ZDE

Jak nová služba funguje

K objednání nákupu slouží internetový portál e.coop.cz. Ten fungoval již dříve, přičemž objednané zboží si zákazník vyzvedl na prodejně. Nyní slouží i k objednání dovozu nakoupeného zboží. Platba probíhá buď kartou předem, nebo při předávce. Za doručení zboží zákazník zaplatí 77 korun. 

Zapojení zaměstnanců České pošty však přináší i další způsob objednání dovážky zboží, který využijí zejména starší lidé. Místo aby nákup zadávali online, mohou si jej objednat telefonicky přímo u poštovního doručovatele. Ten tak bude k dispozici během celého procesu, od objednání po doručení. 

„Chceme měnit nakupování v regionech tak, abychom snížili nutnost dojíždění za nákupy do měst a lidé si ve spojení s našimi obchody mohli obstarat maximum služeb,” míní Němčík.

Podpora dostupnosti služeb na venkově

Podle starosty obce Vysočina, která je do zkušebního projektu zapojena, má venkov stále větší problémy s dostupností služeb a obchodů. Mnohým obyvatelům by taková dovážková služba zásadně usnadnila život. Ve větších městech jsou obdobné služby typu Foodora či Rohlík zcela běžné. 

„Celý projekt by mohl jak posílit postavení kamenných obchodů, které budou sloužit jako distribuční základna pro poštovní vozy, tak i pomoci řadě obyvatel, pro které je návštěva kamenného obchodu příliš komplikovaná,” říká Tomáš Dubský, starosta obce Vysočina a místopředseda Sdružení místních samospráv ČR, které projekt rovněž podporuje. 

Zkušební projekt bude probíhat půl roku, načež proběhne vyhodnocení. Pokud se osvědčí a lidé o něj budou mít zájem, bude služba rozšířena i do dalších regionů. Podle Němčíka by se i nadále zaměřovali na venkov, kde by jejich rozvážková služba měla větší přínos. Městům se chtějí vyhýbat a rozhodně se nechystají konkurovat zavedeným rozvážkovým službám. 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno