Co je crowdfunding

Crowdfunding je způsob, jak získat prostředky od velkého počtu lidí na financování projektu. Každý může přispět podle svých možností od nejnižších částek, ale síla je ve velkém počtu jednotlivých přispěvatelů. Naopak vznikající společnosti si neberou klasickou bankovní půjčku, ale investorům se snaží zhodnotit jejich vklad nebo přinést inovativní produkt.

Nebýt crowdfundingu, nikdy bychom se například nedočkali skvělé české hry Kingdom Come Delivrance a mnoha dalších hitů, které vznikly jen díky podpoře fanoušků. Peníze se ale dají vybírat na různorodé projekty – produkty, firmy atd., není to jen o videohrách.

Equity crowdfunding

Equity crowdfunding je určen společnostem, které potřebují získat potřebný kapitál. Základ je podobný jako u služeb typu Kickstarter, ale s rozdílem, že za své peníze nedostanete žádnou odměnu, ani produkt se slevou, ale za své peníze obdržíte cenné papíry, tedy podíl ve firmě. Nejčastěji se podobný způsob získání prostředků využívá pro nadějné start-upy. Equity crowdfunding má ještě další výhodu. Velký počet investorů, kterým jde o maximalizování svého zisku, se bude všude (zejména na internetu) za značku doslova bít a bude se snažit všemožně pomáhat – hodí se to například pro budování povědomí o značce. Vlastně zadarmo získáte velký počet nadšených ambasadorů. Díky equity crowdfunding se mohou do „velkého byznysu“ pustit i drobní investoři.

Český crowdfunding – jak to funguje v česku?

Nejznámější světovou platformou je Kickstarter a spolu s ní Indiegogo, ale podobných služeb menšího rázu existuje více. Často se specializují na menší, okrajové projekty. V České republice je nabídka omezenější, ale vzhledem k počtu obyvatel se zdá zcela dostačující. Na české scéně narazíte na HithitStartovač, nebo Fundlift či Penězdroj (nabízí také podílový – equity crowdfunding). Mezi crowdfundingové služby patří také Zonky, která se zaměřuje na půjčky. Každá z platforem je lehce odlišná a hodí se pro jiné projekty.

Crowdfundingový portál Hithit cz

Jeden z největších českých crowdfundigových serverů je portál Hithit. Lidé si prostřednictvím této služby mohou plnit své sny. Předloží případným investorům svůj projekt, na vybrání požadované částky pak mají maximálně 45 dní. Mezi žadateli jsou spisovatelé, designéři a další kreativní profese, ale třeba i sportovci, kteří shánějí peníze na náročnou přípravu. Vy si můžete jednotlivé projekty pročíst a na základně odměn, nebo souznění s nápadem, se rozhodnete pro podpoření projektu.

Startovač – má za sebou velké projekty

Další českou, hojně využívanou platformou, je Startovač. Funguje stejně. V jednotlivých kategoriích nejdete zadané projekty, u kterých si můžete projít detailní informace od žadatelů o příspěvek. Jestli projekt podpoříte na základě svého srdce, nebo výhodné nabídky na získání produktu, už je na vás. Pokud byste sami chtěli žádat se svým projektem o finance ostatních, je to podobně snadné. Jestliže splníte podmínky serveru, můžete se pustit do vybírání peněz na svůj projekt. Za léta přes Startovač prošlo mnoho věhlasných projektů – například Trabantem napříč Tichomořím (vybráno 2,8 milionu), nebo DVTV (2,1 milionu) a mnoho dalších. Přes Startovač je také možné vybírat pravidelné platby na podporu projektů – je to kampaň typu Patron.

Fundlift recenze a zkušenosti

Fundlift je investiční platforma – investment-crowdfundingová platforma, která efektivně propojuje investory a nadějné projekty. Rozlišují se zde čtyři hlavní druhy příspěvků – dary, odměny, půjčky a investice do cenných papírů. Každý typ je zcela odlišný. Za projektem Fundlift stojí úspěšné společnosti Roklen a investiční skupina Rockaway. Pokud tedy investujete do nadějného projektu, můžete z něj v budoucnosti mít velký finanční přínos. Což je rozdíl oproti třeba Kickstarteru, kde získáte předem stanovenou odměnu, ale rozhodně ne další procenta z obratu firmy, kterou jste podpořili.

Záleží na tom, který typ příspěvku si vyberete. U každého nabízeného projektu je to jiné. Vyplatí se sledovat vybraná fóra, kde zkušení investoři radí, co je aktuálně zajímavá nabídka k investici. Je dobré připomenout, že za vaše investice a podporu v podstatě nikdo neručí a o vložené peníze můžete u všech druhů crowdfundingu přijít. Jakmile se splní například u Kickstarteru požadovaný milník na vybrání částky, je to už na autorech projektu, aby dostáli svým závazkům (pokud se nevybere dostatek, své peníze dostanete zpět). Mnoho projektů skončilo nezdarem a peníze se doslova vypařily.

V případě Fundliftu jsou cenné papíry bezpečné (jsou jištěné), ale nikdo vám nezaručí, že daná společnost nezkrachuje. Investice zkrátka nesou vysoká rizika, ale také jsou s nimi spojeny příležitosti k mnohonásobnému zhodnocení jako třeba u obchodu s akciemi.

Kickstarter cz

Kickstarter je nejznámější crowdfundingovou platformou, z níž vzešlo mnoho zajímavých projektů, které by bez nadšených podporovatelů neměly šanci na úspěch. Jedná se o globální službu, zapomeňte tedy na českou verzi, vše je primárně v angličtině. Pokud chcete nabídnout produkt lokálnímu publiku, obraťte se na obdobné české služby. Z Kickstarteru pochází například velice populární karetní hra Výbušná koťátka (vybrala $8,7 milionu!).

Historie Kickstarteru

  • 29. dubna 2009, jen 24 hodin od spuštění Kickstarteru, se objevil první projekt týkající se her
  • Do ledna 2025 bylo úspěšně podpořeno přes 270 tisíc projektů
  • Celkově Kickstarter vybral přes $8,4 miliardy
KategorieÚspěšné projektyÚspěšně vybrané peníze
Vše650,068$7,85 miliardy
Hry93,109$2,49 miliardy
Design57,313$1,66 miliardy
Technologie56,369$1,5 miliardy
Film a video88,423$503 milionů
Hudba70,944$277 milionů

Indiegogo

Indiegogo je další z platforem, kde můžete podpořit zajímavé projekty, anebo sami požádat o finanční podporu ostatní uživatele.

Indiegogo v číslech

  • Indiegogo využívá na 15 milionů lidí
  • Za dobu existence od roku 2008 vybráno $1,6 miliardy

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno