Chybami se člověk učí, což ale nutně neznamená, že se nejdříve musíme sami mýlit, abychom zmoudřeli. Prozíravější bude, když vezmeme jako odstrašující příklad lapsy, které udělali jiní lidé. I proto existují Darwinovy ceny – možná posměšná, spíše však varovná „hitparáda fatálních kiksů“. Jméno dostaly po přírodovědci Charlesi Darwinovi, který popsal teorii přirozeného výběru: Někteří jedinci mají větší šanci na přežití, než jiní. Výjimečnou vitalitu, odolnost a vytrvalost poznáme teprve po dlouhém čase, zatímco sebevražedného smolaře identifikujeme dříve. A Darwinovy ceny dostávají posmrtně nešťastníci, kteří „zlepšili genetickou skladbu žijícího lidstva tak, že sami sebe zlikvidovali“.

Pravidla cynické hitparády

Britská Královská společnost udílí Darwinovy medaile vědcům, kteří odvedli obdivuhodnou práci na poli evoluční biologie. Oceňovaný bývá výzkum buněk a genů, což ale širokou veřejnost příliš nezajímá. Častěji mezi námi kolují tragikomické příběhy o chudácích, kteří byli dokonce ještě hloupější než my sami, což (pod)průměrného člověka potěší. Zbytečná smrt „méněcenných lidí“ baví taky Američanku Wendy Northcutt, která organizuje nejoblíbenější verzi „Darwinových cen“, přičemž o „vítězích“ nechává hlasovat návštěvníky svého webu (početné publikum získala taky na sociální síti). Prosadila jednoduchá pravidla, založená na kuriózních, ale reálných případech:

Příklady „vítězů“ z předešlých let

1997, Pensylvánie: Američan jménem Wayne navštíví kamaráda, aby obdivoval jeho kobru. Sáhne do terária, chce plaza poškádlit a potěžkat, ale místo láskyplného objetí ucítí hadí kusadla. „Ne, do nemocnice nepůjdu. Jsem chlap, něco musím vydržet,“ odmítne kamarádovu radu, aby vyhledal lékařskou pomoc. Raději jde do hospody, kde kamarádům ukazuje hadí kousnutí. Jed účinkuje pomalu, takže vypije ještě tři pivka a umře teprve po několika hodinách. Jasný kandidát na Darwinovy ceny :-(.

2001, Idaho: Po prudké horské silnici sjíždí dodávka, které selžou brzdy. Řidič jménem Marco nikomu nic neřekne, vyskočí z automobilu ven, dopadne na hlavu a zemře. Uvnitř vozu zůstává 8 lidí, kteří docela rychle dokážou dodávku zastavit a všichni vyváznou bez zranění.

2008, Itálie: Podél zasněžené sjezdovky vede lanovka, jejíž kovové sloupy jsou dole obaleny žíněnkami, aby případný náraz lyžaře nebolel. David vypije několik piv a dostane nápad. Z jednoho pilíře matraci odváže, vystoupá na vrchol svahu, sedne na žíněnku a frčí dolů jako na sáňkách. Ve velké rychlosti vrazí zrovna do sloupu, ze kterého ukradl měkkou ochranu, a na místě zahyne.

2016, Michigan: Chlap ve zralém věku, Clifford sedí za volantem jedoucího automobilu, ale není připoutaný bezpečnostními pásy. Vlastně nemá ani kalhoty. A nedrží volant, nýbrž svoje přirození, koukaje na displej mobilního telefonu, kde běží hanbatý film pro neuspokojené jedince. – Cliffor tehdy bohužel nezvládl řízení, havaroval a zesnul.

Vítězky Darwinovy ceny za rok 2017

25. března 2017, Mexiko: Mladá generace propadá sebestřednému koníčku, který dostal trefný název selfie. I dospívající slečny Niztia a Clarissa chtěly vyfotografovat samy sebe v zajímavém prostředí, nejspíše aby získaly hodně lajků na sociálních sítích. Vyrazily proto na letiště, na přistávací dráze vylezly na vyvýšenou plošinu a foťák zmáčkly krátce předtím, než byly rozsekány křídlem přistávajícího letadla. Coby kandidátky na Darwinovu cenu 2017 zatím v internetovém hlasování získaly největší odezvu. Zdroje informací ve španělštině ZDE a ZDE.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno