Máte právo na uspokojivý pracovní výdělek, ovšem některé mzdy a důchody jsou nízké. Proto vzniká dávka státní sociální pomoci (DSSP) čili superdávka. Jestli marně hledáte dobrou práci nebo vám chybějí peníze, stát vám nabízí pravidelnou finanční podporu. Stačí, když vyplníte internetový (online) formulář. Naše kalkulačka přepočítá, jakou máte šanci, že vaše žádost bude úspěšná.

Dotace na živobytí, bydlení a děti

Mezi naše klíčové zákony patří Listina základních práv a svobod (č. 2/1993 Sb.), kterou duchovní otcové České republiky sepsali hned po Ústavě (č. 1/1993 Sb.). V druhém nejdůležitějším právním dokumentu najdeme ideální teorii, ale také návody pro problematickou praxi. Máte právo na práci a na uspokojivý výdělek, ovšem i na státní podporu, pokud se sami nedokážete uživit nebo vychováváte dítě.

Zákonodárci vymysleli různé sociální dávky: příspěvek na živobytí, příspěvek na bydlení, doplatek na bydlení nebo přídavek na dítě. Úředníci pro každý transfer vytvořili speciální formulář, ve kterém žadatelé popisují svoje domácnosti, příjmy a výdaje. Vláda nyní plánuje, že uvedené příspěvky, doplatky a přídavky spojí, aby byla administrativa jednodušší. Taky přidá pracovní bonus pro aktivní nízkopříjmové občany.

Dávka státní sociální pomoci (DSSP)

Novou superdávku pravděpodobně schválí Parlament, ve kterém dominují vládní strany (ODS, TOP 09, KDU-ČSL, STAN a Piráti). Dávka státní sociální pomoci (DSSP) potom nabude účinnosti 1. července 2025.

Žadatelům následně postačí jediný formulář, ve kterém specifikují svoje rodinné poměry, výdaje, příjmy a celkový majetek. Úředníci dostanou všechny potřebné informace najednou, ačkoli samotná superdávka obsahuje 4 složky:

  • Příspěvek na živobytí = životní minimum celé domácnosti − (70 % příjmů)
  • Příspěvek na bydlení = reálné nebo uznatelné náklady na bydlení − (30 % příjmů), tato částka však klesá, pokud má domácnost vyšší příjmy než 200 % svého životního minima
  • Přídavek na dítě = 500 Kč, 1 000 Kč nebo jiná individuální částka podle toho, zda rodinné příjmy jsou do 143 %, do 300 %, nebo do 400 % životního minima
  • Pracovní bonus = pracovní výdělky x 0,4, tento benefit však klesá, když jsou rodinné příjmy vyšší než 160 % životního minima

Příjmově-majetkový test

Pro všechny platí stejná pravidla, úředníci však posoudí každého žadatele zvlášť. Pokud máte zájem o dávku státní sociální pomoci, připravte se na takzvaný příjmové-majetkový test. Úředníci vám položí řadu zvídavých otázek: Hledáte si práci nebo procházíte rekvalifikačním kurzem? Posíláte svoje děti do školy? Patří vám nějaký majetek, který můžete prodat? Dávku státní sociální pomoci NEdostanete, pokud:

  • Jste zdraví, dospělí a stále ještě relativně mladí, ale nestudujete, nevyděláváte peníze, ani aktivně nehledáte zaměstnání.
  • Vychováváte děti, které neplní svoji povinnou školní docházku.
  • Vlastníte několik bytů, dva funkční automobily, máte velké finanční úspory nebo jiný významný majetek.
  • Žádáte o příspěvek na bydlení, ale bydlíte nelegálně nebo ve špatných podmínkách – například v bytě, který není hygienický, nebyl zkolaudovaný apod.

Co jsou body zlomu

Obecné vzorečky vypadají férově, ale v krajních případech jsou demotivující. Jakmile dosáhnete určitého příjmu, náhle ztrácíte nárok na některé sociální dávky. V praxi se například stává, že rodina přijde o přídavky na děti ve výši 2 940 Kč/měsíc, protože její pracovní příjmy stouply o 100 Kč/měsíc.

Dávka státní sociální pomoci proto bude počítána individuálně, aby vaše životní úroveň neklesla, až si vyděláte více než dnes.

Superdávka → kalkulačka

Vláda průběžně zvedá uznatelné náklady na bydlení, životní a existenční minimum, aby nejchudší občané netrpěli inflací. Pro rok 2025 poprvé vyhlásí také vlastnický a energetický paušál – tyto částky se vám automaticky započítají jako výdaje, pokud bydlíte ve vlastním bytě a odebíráte energie. Přesný výsledek však záleží na konkrétním žadateli a úředníkovi, který hodnotí jeho snahu, majetek, rodinné poměry atd.

Pomůže vám superdávka? Kalkulačka ukáže, jestli pravděpodobně máte, nebo nemáte nárok na dávku státní sociální pomoci. Doplňte, kde bydlíte a kdo žije ve vaší domácnosti. Dále uveďte, jaké celkové příjmy a výdaje jste měli v minulých 3 kalendářních měsících…. A uvidíte výsledek.

Formulář pro žádost online

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) provozuje svůj klientský portál, který slouží „jednoduše na dávky” a jmenuje se Jenda. Tam už nyní můžete požádat o příspěvek na bydlení a přídavek na dítě. Stačí, když se přihlásíte například přes svoji bankovní identitu, vyplníte a odešlete elektronický formulář.

Od 1. července 2025 tam najdete novou dávku státní sociální pomoci. Nicméně žadatelé možná budou pozváni k osobní schůzce na Úřad práce.

4 KOMENTÁŘE

  1. Mě udivuje, že stát platí příspěvek na byty, které mají lidi ve vlastnictví. Na co, když neplatí nájem?

  2. Dobrý den. Co když člověk vlastní 2 byty na hypotéku, které pronajímá, a z nájemného splácí 2 hypotéky, zatímco sám bydlí v nájmu v jiném městě? Bude mít v tomto případě nárok na dávku? Ostatní požadavky splněny, nižší příjem.

    • Tak si nastavte nájem tak, aby vám platil hypotéku i vydělával. To snad není pravda. Proč by vám měl stát ještě dávat dávky, když máte dva byty?

  3. Myslím si, že asi nemám nárok nebo vůbec netuším, jak se dávka státní sociální pomoci počítá. Ale děkuji za kalkulačku.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno