Knihy

Další ranní kafe ve vlaku směr Praha – výjimečně ve čtvrtek, jelikož jsem byl dočasně mimo provoz. Zalehl jsem s horečkami, ale nebojte, nebyly to spalničky, nýbrž naprosto obyčejná chřipka.

Člověk by měl upřednostňovat vždycky zdraví, nicméně jsou dny, kdy je potřeba zatnout zuby a jít hlasovat, ať se děje, co se děje. A takový den je dnes.

Výroční zprávy veřejnoprávních médií

Po (až nesmyslně) dlouhé době se dnes dostaneme k projednání výročních zpráv České televize za roky 2016 a 2017. Komunisti a SPD budou proti, většina ostatních stran pro, velkou hádankou je hlasování hnutí ANO. A proč je to tak důležité? Podle zákona o ČT (analogicky je to i v zákoně o ČRo) vede dvojí neschválení výročních zpráv k odvolání Rady ČT. Což je akt, který by otevřel dveře k ovládnutí dalšího média současnou garniturou.

K práci ČT můžeme mít výhrady, takovéhle hrubé zásahy do jejího fungování jsou ale nemístné. Osobně považuju popisovanou možnost (vyplývající z §6, odst. 3 zákona o ČT – a totožně to je i v zákoně o ČRo) za překonaný relikt, který by měl ze zákona vypadnout. Pokud chce Sněmovna odvolat Radu ČT nebo ČRo, mělo by to být s jasným a relevantním odůvodněním a ne proto, že někdo alibisticky a bez nutnosti cokoliv vysvětlovat pro něco nezvedne ruku.

Absence poslanců, autorské poplatky a EET

Taky se bude projednávat návrh, zpřísňující povinnost poslanců omlouvat se z jednání, respektive upřesňující uplatnitelnost postihů, pokud se poslanec z jednání řádně neomluví.

Zítřek bude taky zajímavý – budeme mimo jiné řešit vratku Autorského zákona ze Senátu – pokud se Sněmovna přikloní k senátnímu pozměňovacímu návrhu, vypadla by povinnosti platit provozovnám výpalné OSA a dalším kolektivním správcům. A taky by mělo přijít na řadu všemi milované EET. To jsme měli projednávat už minulý týden, což se ale nestalo. Na vině nebyla ovšem obstruující opozice. Paní ministryně financí, přestože se jedná o návrh pro vládu velmi důležitý, prostě nebyla přítomna. Asi makala jinde.

To je prozatím vše.

Další komentáře od Radka Holomčíka: