pohádky

Jsme největší ateisté v širém okolí – a uslzeně koukáme na filmy, kde se to jen hemží bohy, anděli a čerty.

Jsme rovnostáři, jakých není rovno – a jihneme při sledování filmů, kde jsou hlavními kladnými (!) hrdiny feudálové, tedy knížata, hrabata, princové, princezny, moudří králové a královny.

Jsme inženýři-technici, lidé hrdí na to, jak vše posuzujeme rozumově, racionálně – a sledujeme příběhy, ve kterém to cinkne a z ořechu se vyloupnou plesové šaty.

Jsme pyšní na to, jak jsme správně zemití a obhroublí, a koukáme na uslazené a ušišlané filmy s naivním dějem, určené pro sedmileté děti. Chodíme na fotbal a na hokej a v televizi napjatě sledujeme růžovoučké kanýrky princezen.

Vůbec tomu nerozumím. Jak jde dohromady „dospělost“ a tohle chování, které je zjevně infantilní? Hrají si dospělé ženy s panenkami a dospělí muži s autíčky? To asi ne. Ale před televizí se z nás ty děti najednou stanou.

Poctivě jsem si prostudoval televizní programy ve sváteční dny u hlavních evropských televizních stanic. Pohádky tam jsou – dopoledne, samozřejmě. V prime time žádná – tam jsou normální filmy všeho druhu. Zdá se, že jsme jedinou zemí na světě, ve které to tak je, jako železné pravidlo: co vánoční večer, to v osm hodin začíná pohádka. Sledovanost enormní. Diskuse „jakou novou pohádku (!) připraví na Štědrý večer Česká televize“ patří k zásadním ve všech médiích (ne v Mateřídoušce, Sluníčku a Studiu Kamarád).

Chápe to někdo?

Redakční poznámka: Jiří Hlavenka svoje komentáře publikuje na svém facebookovém profilu, jejich přebírání nám laskavě povolil.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno