„Praha začne poskytovat pozemky pro družstevní byty. Cena za metr by se díky tomu měla snížit až na 60 tisíc,“ píšou Hospodářské noviny. Než někdo začne zase hystericky hulákat, že družstevnictví je komunismus, bylo by fajn, aby se vědělo, že:

  1. Idea družstevnictví (v té podobě, jak ji známe dnes) vznikla v 19. století jako svépomocný prostředek lidí pro řešení řady sociálních a hospodářských problémů. „Zdola“ a bez závislosti na státu.
  2. Jedním z klíčových aspektů byly dobrovolnost a vnitřní demokracie družstevních spolků.
  3. „Zlatá éra“ družstevnictví nastala za první republiky. Sám T. G Masaryk byl nadšeným podporovatelem myšlenky družstevnictví a čestným členem vydavatelství Družstevní práce.
  4. Myšlenka sdružování se do družstev je projevem ekonomické racionality – sdílí se náklady i nutná práce a posiluje se vyjednávací pozice.
  5. Družstevnictví nejvíce uškodily právě totalitní režimy minulého století – nacisti je prostě potlačovali, komunisté je sice na oko podporovali, ale v jejich pojetí bylo družstevnictví připraveno o klíčové aspekty – dobrovolnost a vnitřní demokracii družstevních spolků. Komunisti dokonce v roce 1952 připravili tehdejší existující družstva o veškerý jejich majetek.

Chápu (a to zejména u pamětníků předlistopadové éry), že družstevnictví není vnímáno nějak extrémně pozitivně, je to ale projevem toho, že člověk je tvor společenský – v dobrém i ve zlém.

Další komentáře od Radka Holomčíka:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno