Moderní elektrické přístroje pracují automatizovaně, ale když se polámou, samostatně se neopraví. Potom potřebujeme řemeslníka, který vymění vodiče, opraví spínače nebo vymění pojistky. Pokud elektrikář pracuje pro svého zaměstnavatele, většinou vydělává nízký plat. Ale šikovní živnostníci, kteří podnikají na IČO, dosahují zajímavějších tržeb. Zvláště, když proniknou do Německa.

Elektrikář – plat v České republice

Pravděpodobné současné mzdy zjistíme tak, že poslední výstupy Českého statistického úřadu vynásobíme koeficienty, které pro loňský a letošní rok předpokládá Ministerstvo financí. Potom vyjde, že průměrný český zaměstnanec aktuálně vydělává 52 336 Kč/měsíc. Když celou námezdní populaci rozdělíme na bohatší a chudší půlku, uprostřed najdeme takzvaný medián. Mediánový zaměstnanec pobírá 45 033 Kč/měsíc hrubého.

Kolik vydělává elektrikář? Průměrný plat vychází na 42 444 Kč, mediánová mzda činí 41 951 Kč Kč/měsíc hrubého. Elektrikáři tedy dosahují poměrně nízkých výdělků. Pokud uplatní daňovou slevu na poplatníka a zvýhodnění na jedno vyživované dítě, průměr klesne na 34 982 Kč a medián sestoupí na 34 621 Kč/měsíc čistého. Všichni zaměstnanci každopádně mají právo přinejmenším na minimální mzdu.

Hrubé měsíční mzdyPrůměrnáMediánová
Všichni52 336 Kč45 033 Kč
Elektrikář42 444 Kč41 951 Kč

Kolik vydělává OSVČ

Šikovný a podnikavý jedinec se uživí sólově, a proto nepotřebuje zaměstnavatele. Na živnostenském úřadu požádá o živnostenský list, dostane identifikační číslo (IČO) a stane se osobou samostatně výdělečně činnou (OSVČ), nebo případně založí obchodní společnost. Potom dostává zaplaceno od svých zákazníků, kterým vystavuje faktury.

Samostatní elektrikáři účtují 300 až 700 Kč/hodinu + případně ještě náklady na materiál, pomocníky, dopravu apod. Někteří stanovují minimální cenu, kterou požadují za výjezd – obvykle 500 až 1 700 Kč. Mezitím řeší další podnikatelské starosti, jako marketing, daně a povinné pojištění. Ale pokud mají sazbu aspoň 500 Kč/hodinu a na zakázkách odpracují 27 hodin/týden, vydělají více než průměrný český zaměstnanec.

RegionElektrikář1. hodina2. hodina
BrněnskoVlastimil Knecht1 700 Kč600 Kč
BrněnskoPetr Machala1 500 Kč700 Kč
PrahaZdeněk Srostlík1 500 kč600 Kč
OstravskoMichal Kočica1 500 Kč450 Kč
OstravaPřemysl Mixa1 000 Kč500 Kč
BrnoRostislav Fukač950 Kč450 Kč
OstravskoTomáš Šprinc650 Kč500 Kč
PrahaMartin Zlámalík590 Kč590 Kč
PrahaJiří Pejchar500 Kč300 Kč

V tabulce uvádíme ceny za výjezdy v pracovní dny a běžné denní hodiny, pokud nejde o urgentní zásahy nebo vzdálenější cesty.

Elektrikář – IČO, Německo

Evropská unie nám umožňuje, abychom svoji profesi vykonávali taky v okolních státech. Ale přitom musíme dodržovat tamní úřední, daňová a jiná pravidla. Německo se přitom dělí na 16 spolkových zemí, které mají značnou autonomii. Nicméně Řemeslnická komora Dolního Bavorska a Horní Falce sepsala obecný návod, jak podnikat v její vlasti, když jste elektrikář (IČO): Německo požaduje, abyste postupovali následovně.

  • V okrese, kde přijmete první zakázku, písemně oznamte místní řemeslnické komoře, že zde chcete poskytovat své služby.
  • Pokud do Německa vyšlete nějaké zaměstnance, předem tyto pracovníky nahlaste Generálnímu ředitelství Finanční kontroly nelegální práce (Generaldirektion Finanzkontrolle Schwarzarbeit). V takovém případě musíte svým svěřencům vyplácet minimálně 14,41 €/hodinu hrubého. Zároveň své zaměstnance registrujte v dovolenkovém fondu, například v SOKA BAU, který vybírá speciální sociální pojištění od stavebních firem.
  • Registrujte se na místním finančním úřadu (Finanzamt), abyste tam zaplatili daně.
  • Importované výrobky, které nepodléhají harmonizovaným normám Evropské unie, podléhají německým národním normám.

Jakmile zdárně projdete byrokratickým bludištěm, potřebujete ještě zakázky, takže rozjeďte informační kampaň. Založte si německé webové stránky, na kterých představíte sebe, své služby a ceny. Průměrná mzda je v Německu asi dvakrát vyšší než v České republice, a proto vynásobme dvěma taky hodinovou sazbu pro běžného řemeslníka. Vyjde 1 000 Kč, neboli 40 eur/hodinu.

Rekvalifikační kurzy pro elektřinu

Čeští zaměstnavatelé obvykle požadují, aby jejich elektrikáři byli vyučení v oboru. Ještě raději vás přivítají, pokud vlastníte taky řidičský průkaz a aktivně řídíte automobil. Někteří chtějí, abyste měli zkoušky podle nařízení vlády č. 194/2022 Sb., odbornou způsobilost podle zákona č. 133/1985 Sb. a znalost dalšího zákona č. 250/2021 Sb.

Noví elektrikáři vycházejí ze tříletých odborných učilišť. Pokud chtějí zároveň maturitu, procházejí čtyřletými polytechnickými, strojírenskými nebo elektrotechnickými středním školami. Největší profíci absolvovali vysoké učení technické. Mnohým zaměstnavatelům stačí rekvalifikační kurzy, které zprostředkovává Úřad práce.

Jestli chcete živnostenský list pro elektrikáře, potřebujete vzdělání v tomto nebo příbuzném oboru, například rekvalifikaci. Eventuálně stačí minimálně 6 let plného pracovního úvazku v profesionální elektrikářské firmě. Jakmile získáte živnostenské oprávnění pro Českou republiku, můžete podnikat i v Německu a dalších zemích Evropské unie.