V poslední době se v médiích stále častěji objevují zprávy o novém energetickém zákoně, který má regulovat činnost zprostředkovatelů energií. Těch působí na trhu několik desítek a rozdíl v jejich kvalitě a poskytovaných službách je veliký. Pokud však máte pocit, že Vaše výdaje za energie jsou vysoké a ceny stávajícího dodavatele nepřiměřené, zprostředkovatel Vám může pomoci. Když dobře zvolíte.

Předtím, než se elektrická energie, kterou spotřebujeme v České republice, dostane ke svým spotřebitelům, prochází přes několik subjektů. Od výrobce, přes velkoobchodní partnery, až po koncové dodavatele. Mezitím průběžně zdražuje a to je i důvod, proč se Vaše cena liší od té, kterou vidíte v grafu na burze.

Energetické aukce poptávají nízkou cenu

Burzy a dodavatelé energií tedy musejí dodržovat určitá pravidla, ale jinak je jejich činnost předvídatelná. Někteří dodavatelé jsou levní a poskytují primárně nízkou cenu bez dalšího servisu, jiní zvolili odlišnou strategii. Proto existuje další, vnořený článek obchodního řetězce: zprostředkovatelé energií.

Zprostředkovatelé stojí mezi koncovými dodavateli (firmami) a spotřebiteli (domácností). Jejich cílem je získat od dodavatelů takovou cenu, aby pomohli svým klientům ušetřit. Srovnávají tak dostupné nabídky (ceníky, obchodní podmínky, smlouvy), varují před riziky a doporučují výhodné možnosti. Eventuálně zastupují celé sousedské komunity, obce nebo spolky a pořádají energetické aukce. Mnozí dodavatelé jsou ochotni razantně zlevnit a zjednodušit smluvní podmínky, když dostanou hromadnou poptávku od stovek nebo tisíců potenciálních odběratelů. Dostanou se tak ke klientům, které by napřímo svou nabídkou nedokázali oslovit.

Ověřujte obchodníkovu identitu a reference

Tito zprostředkovatelé (zatím) nepodléhají žádnému specifickému zákonu, ani Energetickému regulačnímu úřadu. Spadají pod Českou obchodní inspekci (ČOI) a podnikají na základě živnostenského listu na „zprostředkování obchodu a služeb“.

Poslanecká sněmovna však projednává novelu zákona č. 458/2000 Sb., podle které by zprostředkovatelé potřebovali speciální registraci, pokud chtějí přeprodávat elektřinu a zemní plyn.

Než však vstoupí tato novela v platnost, doporučujeme ověřit si reference a kvalitu jednotlivých zprostředkovatelů. Připravili jsme pro vás tři body, které vám pomohou vybrat důvěryhodného partnera, ať už se jedná o zprostředkovatele či dodavatele.

1. Funkční a důvěryhodné webové stránky

Vždy se podívejte na aktuální webové stránky, na kterých společnosti představují své služby. Pokud na nich najdete jen základní informace o firmě jako takové, doporučujeme zvolit si jiného partnera. Stránky důvěryhodného partnera by měly představovat jednotlivé produkty, obsahovat aktuality, informace o pracovní době, kancelářích, apod.

2. Reference a doporučení

Důvěryhodná společnost má dostatek klientů a partnerů, se kterými spolupracuje a spoluprací s nimi se ráda chlubí. Ověřte si, kteří klienti využívají služeb vašeho nového partnera v oblasti energií. Obvykle je najdete na webových stránkách a nebo si zavolejte na infolinku. To, zda se tam dovoláte, a jaké informace vám podají, také bude hrát roli při Vašem posuzování.

3. Garance kvality a transparentní podmínky

Společnosti, které podnikají v oboru zprostředkování déle, obvykle na svém webu zveřejňují pravidla pro spolupráci a také garance, které poskytují svým klientům. Pokud je najdete, přečtěte si je a zvažte, zda jsou poskytnuté garance a záruky dostačující.

Přidejte se k existující komunitě

Pokud si nejste jisti, zda Vámi provedený průzkum je dostačující, můžete si zvolit jednodušší cestu. Přidejte se k již existující komunitě klientů, kteří energetické aukce dlouhodobě využívají a čerpejte výhody, které již vyjednal někdo před vámi. Jednu z největších komunit představují Skauti a jejich projekt www.skautskaenergie.cz. Ten vznikl již před mnoha lety ve spolupráci společnosti Terra Group s organizací Junák. Původní společnost Terra Group, která se zaměřovala primárně na energetické aukce, postupně nahradil projekt Šetříme občanům, který kromě energií nabízí úspory i ve financích a v dalších oblastech.

Výhody tohoto projektu již využívají desítky tisíc klientů a soudě podle kvalitních zkušeností a referencí nejen na internetu, tomuto projektu můžete věřit.

Ověřte si i dodavatele, se kterými zprostředkovatelé spolupracují

Loni proběhl již 4. ročník výzkumu férovosti dodavatelů, jehož výsledky publikoval portál Srovnám.cz. Své prvenství opět po roce obhájily MND, Moravské naftové doly a udržely si 5hvězdičkové hodnocení. Na druhé pozici se umístila společnost ČEZ, na třetí pak hned několik firem najednou, a to Armex Energy, Energie ČS a innogy Energie. Na opačném konci stupnice s nejhorším bodovým hodnocením skončily společnosti X Energie a Comfort Energy.

Společnosti Občanům s.r.o.

Vydavatelem tohoto ekonomického magazínu (KupníSíla.cz) je společnost Občanům s.r.o., která byla vybrána spolkem Junák – český skaut z.s., aby administrovala projekt Skautská energie.

Autor úvodní ilustrační fotografie: Matheus Bertelli

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno