Původně jsem si myslel, že se se mnou o euru přijde pobavit jen pár skalních fanoušků a proti nim bude stát skupinka eurohejtrů. To jsem ale podcenil Budějovice, kde jsme se na debatě o společné měně potkali s více než sto padesáti lidmi, kterým jsem slíbil, že odpovědi na největší „špeky“ z otázek o euru dám i sem. Aby na to mohli odkazovat, když bude potřeba.

Teta dostala před 5 lety 390 euro důchod. Je to smutné a strašně málo. Přinese euro zvýšení životní úrovně?

Výše důchodu číkoli tety a dalších členů rodiny nemá s eurem nic společného. Pokud měla teta nízký důchod před přijetím eura, těžko ho bude mít při zavádění eura úderem silvestrovské půlnoci vyšší. Díky euru ale poroste naše ekonomika rychleji, protože české firmy nebudou muset vyhazovat miliardy korun za jištění se proti riziku a místo poplatků bohatým bankám budou moci investovat do vlastního rozvoje, hledání nových trhů anebo i klidně zvýšit platy. Pokud to však vláda zazdí špatnou hospodářskou politikou, můžete dostávat důchod klidně v korunách, ale pořád to bude málo. Čím déle euro nemáme, tím déle se o růst okrádáme. A tím déle má vláda výmluvu, proč nedělat reformy, které potřebujeme.

Negativa přijetí? A buďte objektivní!

Pár jich bude, ale není to žádná tragédie, navíc to už spousta zemí udělala před námi, takže nemusíme znovu objevovat kolo. Firmy budou muset přenastavit účetnictví, každý z nás si bude zvykat na to, že stovka je hodně peněz a budeme se muset znovu učit, co kolik zhruba stojí. To ale národ, který je „geneticky určen k tomu, aby hrál větší roli“, přece hravě zvládne, ne? Hůř na tom budou naši politici. Bude jim totiž hodně chybět to, že se mohou vykašlat na modernizaci české ekonomiky a místo toho si kupovat čas manipulací s kursem koruny.

Kolik zaplatilo Slovensko za řecké dluhy (kolik peněz zaplatilo za řecké důchodce)?

Je to někde mezi nulou a nulou. Přesně :-). Slováci za Řecko nezaplatili nic. Představa, že Řecko odešlo v hospodě bez placení a nechalo Slováky, kteří zůstali u stolu poslední, celou tu legraci zaplatit, je blábol. Slovensko poskytlo peníze do společného balíku, ze kterého se Řecku poskytla půjčka, kterou řádně splácí. A slovenský podíl v celé sumě? Méně než jedno procento.

Další komentáře Tomáše Prouzy:

[latest-selected-content limit=“100″ display=“title,excerpt“ url=“yes“ elements=“3″ css=“one-columns“ type=“post“ status=“publish“ author=“27,“ orderby=“dateD“]

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno