Vypadají jako internetové obchody, ve skutečnosti však vystavují cizí asijské zboží, za jehož kvalitu neručí. Rozpačité recenze na nákupní galerie Floryday a Lunzo zveřejnila dokonce i Česká obchodní inspekce.

Minimální měsíční mzda v nejchudších čínských regionech vychází zhruba na 5 000 Kč (neboli 1 500 tamních jüanů). Levní dělníci vyrábějí elektroniku nebo oblečení, které potom svojí cenou láká Evropany. Například na čínském internetovém tržišti Aliexpress.com pořídíme dámské šaty za méně než 200 Kč (pod 9 amerických dolarů).

Leckteří Evropané mají obavu, že od asijských obchodníků dostanou nekvalitní zboží. Proto raději nakupují na adresách Floryday.com nebo Lunzo.cz, které vypadají západně. Tyto „nákupní galerie“ však pouze přeprodávají lacinou asijskou produkci, čemuž odpovídají jejich obchodní podmínky a zklamané zákaznické recenze.

Floryday sídlí v Hong Kongu a nemá pobočku v EU

Na první adrese působí firma, které patří také podobné domény Airydress.com a Airycloth.com: ZC Holding (HK) Limited. Zboží zasílá kamkoli, ale sídlí pouze v Hong Kongu. V obchodních podmínkách píše, že „Floryday neposkytuje žádné záruky“.

Naštvaným zákazníkům nabízí, že uzná jejich reklamace, pokud nejdříve stáhnou svoje negativní internetové recenze. Nicméně někteří jsou neúplatní. Diskutéři na Modio.cz, Vinted.cz nebo Poradte.cz kritizují několikatýdenní dodací lhůtu, druhořadé materiály, špatné velikosti a barvy.

Lunzo neodpovídá za kvalitu propagovaného zboží

Na druhé adrese podniká stejnojmenná plzeňská firma, respektive s.r.o. Obchodní podmínky však vyznívají podobně jako na Floryday. Lunzo „neodpovídá za jakost a kvalitu“ dodaného zboží, takže případnou reklamaci máme směřovat k čínskému, hongkongskému, singapurskému nebo jinému zahraničnímu dodavateli.

Někteří zákazníci píšou na VašeStížnosti.cz, že dostali jiné oděvy, než objednali a zaplatili. Oblečení poslali na plzeňskou adresu a chtěli zpátky svoje peníze, český zprostředkovatel však trval na svých obchodních podmínkách a nespokojence odkázal do Asie.

Recenze připojila i Česká obchodní inspekce (ČOI)

Těžko donutíme asijské výrobce, aby dodržovali standardy a spotřebitelská práva, na která jsme zvyklí v Evropské unii. Dávejme tedy pozor, komu posíláme svoje peníze. „Před nákupem na těchto stránkách Česká obchodní inspekce varuje,“ uvádí ČOI o nákupní galerii Floryday. Zároveň máme kontrolovat „důvěryhodnost externího prodejce“ a „důkladně uvážit“, zda něco objednáme přes Lunzo.

Zdroj úvodní ilustrační fotografie: pexels.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno