Lidskému organismu prospívají mírné teploty okolního prostředí, jaké udržujeme ve svých domácnostech. Dusná vedra, ale také třeskuté mrazy jsou náporem na srdce. Krevní tlak ovšem nebezpečně zvyšují také podvodníci, kteří prodávají tobolky Friocard.

Meteorologové předpovídají, jaké budou venkovní povětrnostní podmínky a občas doporučují, abychom se raději šetřili. Našemu organismu svědčí mírné teploty kolem 20 °C, které doma udržujeme vytápěním nebo klimatizací. Venku však bývá ideální počasí málokdy, spíše se tam střídají zimy a horka. Čím větší jsou tyto výkyvy, tím významnější existuje „biozátěž“, tedy riziko především pro kardiaky a další slabší lidi.

„Pokud jde o srdce, máme daleko více údajů o škodlivém působení extrémní zimy. Příkladem může být prokazatelně vyšší výskyt srdečních infarktů v zimních měsících,“ upřesňuje profesor Petr Ošťádal, který působí v pražské Nemocnici Na Homolce. Na internetu ovšem najdeme také reklamu na tobolky Friocard, kde stojí opačná teze: „Teplé roční období je nejnebezpečnější dobou pro hypertoniky!“

Státní ústav varuje před nelegální reklamou

„Dříve jsem měl vysoký krevní tlak, bral jsem prášky proti bolesti, nemohl jsem pracovat a celé dny jsem ležel doma. Díky tobolkám Friocard jsem však v pořádku, přestože třeba panuje největší horko,“ říká podle internetové reklamy „Lukáš M.“.

Česká reklama na Friocard

Vedle jeho údajné fotografie ovšem v italské verzi vidíme jméno „Umberto Fierro“, v německé mutaci figuruje „Paul L.“ a mohli bychom pokračovat dalšími variacemi…

Italská reklama na Friocard

Přitom nikde není uvedeno jméno odpovědné firmy. Český Státní ústav pro kontrolu léčiv každopádně varuje, že Friocard nebyl schválen. Podezřelou prodejní stránku označuje jako „nelegální“.

Smyšlené a opravdové recenze na Friocard

Podobně byly koncipovány také reklamy na falešné „léky“ Cardiline, Heart Tonic, ReCardio, Vimax, Vein Stopper, Remi Bloston, DiaRemedium, Normalife nebo Avormin. „Kapsle jsem objednala a dostala, ale chyběla faktura a příbalový leták byl v rumunštině. Nemám, kam balíček vrátit, protože na uvedeném telefonním čísle nikdo nekomunikuje,“ píše Jaroslava. „Je to velký podvod,“ varuje Jaroslav.

 • Falešné výrobky bývají zaštítěny vymyšlenými osobnostmi, které zdánlivě připomínají skutečné odborníky, ale přitom neexistují.
 • Uživatelské recenze jsou podepsány náhodnými jmény. Portrétní fotografie patří zaplaceným statistům, nebo jsou prostě ukradeny někomu, kdo o kampani nemá tušení.
 • Odpovědný podnikatel sídlí mimo Evropskou unii, nemá českou pobočku, případně vůbec neprozrazuje svoji totožnost.
 • Chybějí seriózní smluvní podmínky, od kurýra neobdržíme fakturu a těžko uplatníme reklamaci. Cena byla „zlevněna“ na 849 Kč, za nespecifikovaný počet „tobolek“.
 • Jde o mezinárodní kriminalitu. Podvodná reklama má zpravidla několik jazykových mutací, fotografie bývají stejné, jména nikoli.

Autorka úvodního ilustračního obrázku: Christine Schmidt

3 KOMENTÁŘE

 1. Dobrý den, objednal jsem si Friocard, aby mi pročistil cévy, tepny apod. Na přiložené faktuře je uveden prodávající: Make Profit SRL, identifikační číslo organisace 2O6018993, sídlo prodávajícího Addresa Sector 5, Celea Rahovel 266-268, Bucharest, Romania, číslo pro sledování zásilky BT12-22O23403. Dále je uvedena doporučená adresa pro písemné korespondence nebo vráceni zásilek: 1220, Sofialliansko, shose 10, office 10. Prosím o radu, co mám dělat. Já se léčím kvůli zvýšenému tlaku (130/80), beru Lozap. Peníze už zřejmě neuvidím, ale prosím, zda byste mi doporučili, jaký přípravek je na vyčištěni cév nejlepší a měl bych si ho pořídit – moc mi na vaší radě záleží. Děkuji. Blažek

 2. Také jsem naletěla a jsem tak hloupá, že jsem koupila dávku na skoro tři měsíce. Jsem v invalidním důchodu, myslela jsem, že mi pomůže, jejich asistentka s cizím přízvukem byla přesvědčivá.

  Nikdo neřekl, že v balení za cca 845 je pouze 20 tablet a není tam ani český návod.

  Je to vše divné.

 3. Dobrý den pane Woffe,

  rád bych Vám poděkoval za Vaše pojednání ohledně přípravku na vyčištění cév pod názvem Friocard.

  Narazil jsem na upoutávku při běžném pročítání titulků a témat na Seznam.cz

  Samozřejmě jsem ve svých 64 podzimech také zatoužil propláchnout si cévy a tím i zbavit se během jedné měsíční periody všech svých stařeckých potíží. Přesně, jak píše jiný přispěvatel, myslím, že dáma, vyplnil jsem formulář pro 50% slevu na 1 balení za 849,- Kč a že se mně brzy ozve manažer prodeje…

  Ano, ozval se muž z pražského tel. čísla, s cizím přízvukem a nabídl. Dělal jakýsi asi zdravotní dotazník… Tož to už bylo divné, mimoto chtěl ještě 250,- za poštovné, tož jsem mu to shodil se stolu a dal jsem mu čas na rozmyšlenou, přijde-li se zajímavější nabídkou pro mě, důchodce.

  Nu a ejhle – za asi 6 hodin se ozval jiný muž, opět s cizím přízvukem, a ten mě poučil ještě zásadněji, totiž: že 1 kůra na očištění organizmu trvá 1 měsíc, tudíž na to potřebuji balení 2+1 za cenu 1.700,-, ovšem včetně poštovného… No nekupte to???

  Tož nekoupil jsem rovnou, přestože nabídka pročištění ucpaných trubek během 1 měsíce… lákavé. Kdo by v mých 64 rocích životaběhu při „nejnezdravějším“ způsobu života dnes po takové očistě nezatoužil? Ano, lááákalo, a to tak, že velmi.

  Nicméně, jsem sice starej, ale ještě ne úplně blbej, řekl jsem si a začal si zázračný Friocard „googlit“. A výsledek si můžete přečíst. Nekoupil jsem, díky zdravému selskému rozumu, zkušenosti starce, studiu přípravku přes SÚKL a Vám, pane Woffe. Děkuju Vám nejen za to, že jste moje již „naviklané“ rozhodnutí zaplatit a koupit a zkusit přípravek Friocard pomohl vrátit „do reálu“, ale ještě za něco mnohem cennějšího.

  A sice za to, že Vámi napsaný článek mně ukázal to pověstné a toužebně očekávané „světýlko na konci tunelu“… Totiž že jste moje přesvědčení o tragické, potažmo nijaké novinářské a zpravodajské etice v Banánové Republice Česko (kromě té prostituující = psaní na zakázku majitele((ů)) média((í))), postrádající objektivitu a popisující pravdu toho, kdo lépe zaplatí, trošku „narovnal“. A dal mně naději, že ještě pořád několik novinářů dokáže psát dobře a objektivně.

  S přáním hodně zdraví a pohody v tomhle covidovém šílenství Vám, pane Woffe, i Vašim nejbližším přeje

  Pavel z Plzně, tel. 737 740 085.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno