Lidskému organismu prospívají mírné teploty okolního prostředí, jaké udržujeme ve svých domácnostech. Dusná vedra, ale také třeskuté mrazy jsou náporem na srdce. Krevní tlak ovšem nebezpečně zvyšují také podvodníci, kteří prodávají tobolky Friocard.

Meteorologové předpovídají, jaké budou venkovní povětrnostní podmínky a občas doporučují, abychom se raději šetřili. Našemu organismu svědčí mírné teploty kolem 20 °C, které doma udržujeme vytápěním nebo klimatizací. Venku však bývá ideální počasí málokdy, spíše se tam střídají zimy a horka. Čím větší jsou tyto výkyvy, tím významnější existuje „biozátěž“, tedy riziko především pro kardiaky a další slabší lidi.

„Pokud jde o srdce, máme daleko více údajů o škodlivém působení extrémní zimy. Příkladem může být prokazatelně vyšší výskyt srdečních infarktů v zimních měsících,“ upřesňuje profesor Petr Ošťádal, který působí v pražské Nemocnici Na Homolce. Na internetu ovšem najdeme také reklamu na tobolky Friocard, kde stojí opačná teze: „Teplé roční období je nejnebezpečnější dobou pro hypertoniky!“

Státní ústav varuje před nelegální reklamou

„Dříve jsem měl vysoký krevní tlak, bral jsem prášky proti bolesti, nemohl jsem pracovat a celé dny jsem ležel doma. Díky tobolkám Friocard jsem však v pořádku, přestože třeba panuje největší horko,“ říká podle internetové reklamy „Lukáš M.“.

Česká reklama na Friocard

Vedle jeho údajné fotografie ovšem v italské verzi vidíme jméno „Umberto Fierro“, v německé mutaci figuruje „Paul L.“ a mohli bychom pokračovat dalšími variacemi…

Italská reklama na Friocard

Přitom nikde není uvedeno jméno odpovědné firmy. Český Státní ústav pro kontrolu léčiv každopádně varuje, že Friocard nebyl schválen. Podezřelou prodejní stránku označuje jako „nelegální“.

Smyšlené a opravdové recenze na Friocard

Podobně byly koncipovány také reklamy na falešné „léky“ Cardiline, Heart Tonic, ReCardio, Vimax, Vein Stopper, Remi Bloston, DiaRemedium, Normalife nebo Avormin. „Kapsle jsem objednala a dostala, ale chyběla faktura a příbalový leták byl v rumunštině. Nemám, kam balíček vrátit, protože na uvedeném telefonním čísle nikdo nekomunikuje,“ píše Jaroslava. „Je to velký podvod,“ varuje Jaroslav.

 • Falešné výrobky bývají zaštítěny vymyšlenými osobnostmi, které zdánlivě připomínají skutečné odborníky, ale přitom neexistují.
 • Uživatelské recenze jsou podepsány náhodnými jmény. Portrétní fotografie patří zaplaceným statistům, nebo jsou prostě ukradeny někomu, kdo o kampani nemá tušení.
 • Odpovědný podnikatel sídlí mimo Evropskou unii, nemá českou pobočku, případně vůbec neprozrazuje svoji totožnost.
 • Chybějí seriózní smluvní podmínky, od kurýra neobdržíme fakturu a těžko uplatníme reklamaci. Cena byla „zlevněna“ na 849 Kč, za nespecifikovaný počet „tobolek“.
 • Jde o mezinárodní kriminalitu. Podvodná reklama má zpravidla několik jazykových mutací, fotografie bývají stejné, jména nikoli.

Autorka úvodního ilustračního obrázku: Christine Schmidt

22 KOMENTÁŘE

 1. Dobrý den, objednal jsem si Friocard, aby mi pročistil cévy, tepny apod. Na přiložené faktuře je uveden prodávající: Make Profit SRL, identifikační číslo organisace 2O6018993, sídlo prodávajícího Addresa Sector 5, Celea Rahovel 266-268, Bucharest, Romania, číslo pro sledování zásilky BT12-22O23403. Dále je uvedena doporučená adresa pro písemné korespondence nebo vráceni zásilek: 1220, Sofialliansko, shose 10, office 10. Prosím o radu, co mám dělat. Já se léčím kvůli zvýšenému tlaku (130/80), beru Lozap. Peníze už zřejmě neuvidím, ale prosím, zda byste mi doporučili, jaký přípravek je na vyčištěni cév nejlepší a měl bych si ho pořídit – moc mi na vaší radě záleží. Děkuji. Blažek

  • Podvodů tohoto typu je na internetu obrovské množství a protože to neustává, tak si myslím, že to musí vydělávat velké peníze. Divím se, že to nikdo z orgánů činných v trestním řízení nesleduje a nekoná. Jediné co sledují jsou údajné nenávistné články, které jsou však vyjádřením názoru a podle naší ústavy nikdo takovou cenzuru dělat nemůže.

   Tento typ podvodů možná dělá jedna skupina osob, protože to vše má stejný postup: Nejprve se mluví o nebezpečnosti nemoci, na kterou nic nezabírá a člověk se vystraší. Pak se ale představí lékař, který přišel na převratný lék a případné se uvede výzkumný ústav, který to prověřil nebo doporučil. A pak se řekne, že lék je čistě přírodní povahy a jmenuje se např. Friocard a dá se teď zrovna koupit ve slevě. Ještě jsou tam vymyšlené recenze neexistujících lidí, kteří s tím lékem mají jen vynikající výsledky. V případě Friocardu je třeba upozornit, že žádný MUDr. Jan Valšovský – kardiolog a natož ve věku 109 let neexistuje (ti co to prodávají, nic nedaní a jsou ze zahraničí – často asi z Polska, Rumunska nebo Bulharska) a také neexistuje Výzkumný ústav pro kardiologii.

   V minulosti jsem se také nechal napálit jakýmsi lékem s údajnou 100% účinností na plíseň nehtů na nohou, který byl zcela neúčinný a po 3 týdnech mi přišla SMS zpráva, že si mám určitě ještě koupit, aby to zabralo, přitom to mělo zabrat do týdne.

   Pane Blažku, vy píšete, že se léčíte se zvýšeným tlakem, ale 130/80 je tlak, který uvádíte a ten je úplně normální. Pokud jste mladší člověk, tak optimálnější je 120/80. Preventivně se doporučuje např. alkoholický extrakt medvědího česneku např. ve vodce (denně 15 kapek), který u nás roste na některých místech a dá se i koupit k pěstování na zahradě. Ale je toho podstatně více.

 2. Také jsem naletěla a jsem tak hloupá, že jsem koupila dávku na skoro tři měsíce. Jsem v invalidním důchodu, myslela jsem, že mi pomůže, jejich asistentka s cizím přízvukem byla přesvědčivá.

  Nikdo neřekl, že v balení za cca 845 je pouze 20 tablet a není tam ani český návod.

  Je to vše divné.

 3. Dobrý den pane Woffe,

  rád bych Vám poděkoval za Vaše pojednání ohledně přípravku na vyčištění cév pod názvem Friocard.

  Narazil jsem na upoutávku při běžném pročítání titulků a témat na Seznam.cz

  Samozřejmě jsem ve svých 64 podzimech také zatoužil propláchnout si cévy a tím i zbavit se během jedné měsíční periody všech svých stařeckých potíží. Přesně, jak píše jiný přispěvatel, myslím, že dáma, vyplnil jsem formulář pro 50% slevu na 1 balení za 849,- Kč a že se mně brzy ozve manažer prodeje…

  Ano, ozval se muž z pražského tel. čísla, s cizím přízvukem a nabídl. Dělal jakýsi asi zdravotní dotazník… Tož to už bylo divné, mimoto chtěl ještě 250,- za poštovné, tož jsem mu to shodil se stolu a dal jsem mu čas na rozmyšlenou, přijde-li se zajímavější nabídkou pro mě, důchodce.

  Nu a ejhle – za asi 6 hodin se ozval jiný muž, opět s cizím přízvukem, a ten mě poučil ještě zásadněji, totiž: že 1 kůra na očištění organizmu trvá 1 měsíc, tudíž na to potřebuji balení 2+1 za cenu 1.700,-, ovšem včetně poštovného… No nekupte to???

  Tož nekoupil jsem rovnou, přestože nabídka pročištění ucpaných trubek během 1 měsíce… lákavé. Kdo by v mých 64 rocích životaběhu při „nejnezdravějším“ způsobu života dnes po takové očistě nezatoužil? Ano, lááákalo, a to tak, že velmi.

  Nicméně, jsem sice starej, ale ještě ne úplně blbej, řekl jsem si a začal si zázračný Friocard „googlit“. A výsledek si můžete přečíst. Nekoupil jsem, díky zdravému selskému rozumu, zkušenosti starce, studiu přípravku přes SÚKL a Vám, pane Woffe. Děkuju Vám nejen za to, že jste moje již „naviklané“ rozhodnutí zaplatit a koupit a zkusit přípravek Friocard pomohl vrátit „do reálu“, ale ještě za něco mnohem cennějšího.

  A sice za to, že Vámi napsaný článek mně ukázal to pověstné a toužebně očekávané „světýlko na konci tunelu“… Totiž že jste moje přesvědčení o tragické, potažmo nijaké novinářské a zpravodajské etice v Banánové Republice Česko (kromě té prostituující = psaní na zakázku majitele((ů)) média((í))), postrádající objektivitu a popisující pravdu toho, kdo lépe zaplatí, trošku „narovnal“. A dal mně naději, že ještě pořád několik novinářů dokáže psát dobře a objektivně.

  S přáním hodně zdraví a pohody v tomhle covidovém šílenství Vám, pane Woffe, i Vašim nejbližším přeje

  Pavel z Plzně, tel. 737 740 085.

 4. Vždyť tyto podvody jsou jak přes kopírák. Fotka toho údajného doktora zřejmě slouží k sortýrování dostatečně naivních zájemců. Kdo uvěří, že chlapík na fotce je 109 let starý, je seriózní adept na oškubání. Chytřejší se oddělí a podvodníci s nimi zbytečně neztrácejí čas.

 5. I já jsem si objednala, ale za chvilku jsem si to rozmyslela a objednávku zrušila. Kupodivu mně to na čísle, z kterého volala, vzala paní a snad objednávku zrušila. Tak doufám, že to nedovezou, stejně bych to nepřevzala. A jak se píše, je tam jenom 20 tobolek, tak to je trochu málo na měsíc a ta cena.

 6. Taktéž jsem si to objednal, příjemná paní, nenutila, ne čistou češtinou mluvila. Lákavé čtení na netu kolem problémů s ucpanými cévami, chtěl jsem vědět, co je to zač, ten Friokard. Došla krabice se třemi plastovými krabičkami i s dodací fakturou, kde bylo téměř vše stejné jak uvedl pán Petr Blažek, jenom identifikační číslo organizace není shodné, je 36171184, a nebylo na ní číslo pro sledování zásilky, ale identifikační číslo plátce DPH: CZ685152855. Věděl jsem (nebo tušil nejspíš), že to nebude „čistá hra“, jen jsem byl zvědavý, co bude zásilka obsahovat. Nic. Kromě faktury a tří krabiček. Ani žádný návod k použití, složení přípravku, propagační leták, jak je to skvělý výrobek, který se už v žádných lékárnách neprodává, protože se po něm jen zaprášilo, jak je žádaný. Prostě, Romania. Jó, ještě je na faktuře, kupní smlouvě e-mail, na který můžeme poslat dotazy, nebo i stížnosti týkajících se jejích služeb: makeprofitlpp@gmail.com

 7. Friocard zvyšuje krevní tlak. Bacha na podvod, čtěte recenze – Kupní Síla
  Prosím, kde si přečtu o tom zvyšování tlaku?

  • Pane Vladimíre, někteří lidé se rozčilují a stoupá jim krevní tlak, když jsou podvedeni, a Friocard je podvod – vizte článek výše.

 8. Asi jsem taky naletěla. Celkově podezřelé, ale jen 20 tobolek v dosti velké krabičce a žádný příbalový leták, doručeno kurýrem. Pokud ještě navíc škodí, vyhodila jsem 1 600 Kč.
  Asi oslovím obchodní inspekci.

 9. Pořád nechápu, proč tyto podvodné reklamy jsou v respektovaných mainstreamových médiích, v tomto případě v iDnes. Proč vydavatel neověřuje, zda nevydělává na podvodu, a klamavou inzerci neodstraní? Já měl zjištěno za pár minut, že jde o scam/podvod.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno