V Mezinárodní den lidských práv jsem v ČT24 opět pěkně lidsko-právně vystoupil na obhajobu Globálního migračního kompaktu – GCM (od min. 33:00).

Tím, že je Kompakt nezávazný, tak samozřejmě nedává žádné záruky 260 miliónům migrantů, že státy zlepší dodržování jejich práv, ale jako rámec pro spolupráci a nastavení směrů, kam by se spolupráce států v globálním fenoménu mezinárodní migrace mohla ubírat, je určitě užitečný. Ponechává státům plnou suverenitu nastavovat závazná pravidla pro regulérní i neregulérní migraci, vůbec nevylučuje návraty, jak také občas nesprávně bývá uváděno ve veřejném prostoru. Zajímavé je, že podle týdeníku Der Spiegel bylo proti Kompaktu nasazeno rekdorní množství robotů na sociálních sítích (tzv. botů), které napodobují lidské chování a bombardují uživatele sociálních sítí „komentáři“, které se nápadně podobají ruské propagandě. Der Spiegel upozornil na to, že podle analýzy Botswatch bylo v období od 24. listopadu do 2. prosince 2018 aktivních zhruba 2000 účtů botů proti Kompaktu za hodinu, rekord byl 7000 takových účtů aktivních v 1 moment. Takže možná není vůbec špatný nápad se od těchto krásných sítí odpojit a věnovat svůj čas kvalitní žurnalistice a knihám.

Globální migrační kompakt

GCM je vlastně prvním pokusem o globální úpravu migrace, protože 260 miliónů migrantů (včetně našich příbuzných a známých) za prací, studiem, podnikáním, sloučením rodiny, atd. žádný takový rámec, natož závaznou a pevnou ochranu jako 68 miliónů uprchlíků, nemají.

Asi není náhoda, že státy, jejichž vedoucí představitelé si na migraci a tvrdém postoji vůči migrantům rádi nahání snadné politické body, se ke Kompaktu nepřipojily. Není divu, co by potom Orbánovi, české SPD nebo bohužel stále více ANO, rakouským Svobodným, švýcarské SVP, belgickým Novým vlámům, Trumpovi, polskému Právu a spravedlnosti, atd. zbylo jako hlavní populistická karta? Migrace je pro ně naprosto zásadní politická páka, migranti většinou nemohou volit, takže jsou snadným terčem. Prostě nějakého zásadního nepřítele, proti kterému nás Orbán s Babišem jistě zachrání, mít musí. Když jim tedy dáme vysněný klid na práci, nebudeme do ničeho mluvit a budeme pěkně tupě konzumovat a honit se za zážitky. Komické pak je, když tito populisté jsou sami migranti nebo jejich děti jako migranti studují nebo žijí v zahraničí. Globální migrační kompakt lidská práva negarantuje ani žádná nová nevytváří, pouze připomíná, že náleží všem a státy by na ně neměly vědomě či nevědomě zapomínat. A právě to kritikům GCM vadí.

Lidská práva jsou totiž zásadní zárukou jak pro našince, tak pro cizince, že existují hranice, za které stát nesmí jít. Jsou to kromě základních lidských práv (právo na život, právo nebýt vystaven mučení, ponižujícímu či nelidskému zacházení, atd) také práva politická (volební právo, právo kandidovat, princip vlády načas, dělby moci, právo shromažďovací, právo na odpor proti komukoli, kdo by odstraňoval demokratický řád lidských práv a svobod), práva na soudní a jinou ochranu, a proto je třeba tak důležitý polský boj o nezávislé soudy nebo nezávislost státních zástupců a soudců v ČR. A velkou výzvou je udržet práva sociální, aby se stále nerozevíraly nůžky společenské nerovnosti, pracovního vykořisťování, sociálního vyloučení, což nám opět, někdy bohužel více na papíře než ve skutečnosti, garantují ústavním pořádkem zaručená lidská práva. I proto je dnešní Den lidských práv velmi důležitý.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno