Kupčení v koalici: Nemocenská za exekuce

Na středečním jednání vládních stran se neřešily jen školní obědy a životní minimum, ale také Senátem vrácený insolvenční zákon. Ve stínu jiných událostí se koaliční partneři předběžně dohodli, že by poslanci ANO i ČSSD měli 22. ledna hlasovat proti senátním návrhům na přístupnější oddlužení, a potvrdit tak poslaneckou verzi novely, která změnu k lepšímu nepřinese.

„Vládní poslanci by měli podpořit původní verzi jak v případě insolvenční novely, tak u normy se zrušením karenční doby,“ referuje Česká televize. Vypadá to tedy na klasický deal „něco za něco“. ANO si zaváže poslance, aby potvrdili senátem vrácené 3 dny placené nemocenské (karenční dobu) a ČSSD za to obětuje občany v exekuci.

Není to drobnost, ale důkaz, že vládě na předlužených nezáleží. Nic na tom nezmění pokusy poslanců ANO vydávat tento plán za „vyvážený“. „Předpokládám, že velká většina poslanců ve Sněmovně podpoří původní verzi pro oddlužení našich občanů. Podle našeho názoru je vyvážená jak na stranu věřitelů, tak na stranu dlužníků,“ uvedl Jaroslav Faltýnek, který poslancům ANO velí. Vrácená senátní verze podle něho „rovnováhu přesouvá spíše ve prospěch dlužníků“.

Už jsme popsali, jak Senát navrhuje insolvenční novelu opravit, aby mohla sloužit svému účelu: dostat stovky tisíc občanů z mizérie znovu do života. Zatím to ovšem vypadá jasně. A pro vládní koalici přímo ostudně, pokud ČSSD na takové kupčení s hnutím ANO skutečně přistoupí.

Další články od Institutu pro sociální inkluzi:

[latest-selected-content limit=“100″ display=“title,excerpt“ url=“yes“ elements=“3″ css=“one-columns“ type=“post“ status=“publish“ author=“10,“ orderby=“dateD“]