Celosvětová počítačová síť usnadňuje komunikaci, a navíc otevírá další příležitosti. Do jednoho integrovaného systému jsou již zapojeny miliardy notebooků, tabletů nebo chytrých telefonů, a podobně můžeme přidat další přístroje – všechny elektrospotřebiče včetně bezpečnostních prvků, celé domy a města. Vzniká tak Internet věcí (anglicky Internet of Things, zkráceně IoT).

Internet věcí - Internet of Things, IoT

V elektroenergetice už desítky let funguje takzvané hromadné dálkové ovládání (HDO): Distributoři (správci rozvodné sítě) plošně blokují, nebo odblokovávají náročné elektrospotřebiče svých zákazníků (přímotopy, akumulační kamna, bojlery, tepelná čerpadla), aby v distribuční soustavě nedošlo k podpětí či přepětí a výpadku. Když osvobodíme svoji fantazii, v temných představách uvidíme, jak hackeři prostřednictvím HDO paralyzují celou ekonomiku, zdravotnictví atd. Reálně ovšem nic takového nepozorujeme.

Ovládnutí cizího domu prostřednictvím zářivek

Internet věcí dostal od skeptiků přezdívku Internet of Targets, tedy „Internet cílů“. Kalifornská společnost Proofpoint Inc., zaměřená na bezpečnost, údajně zaznamenala hackerský útok, vedený prostřednictvím takzvaných chytrých domácností: Přes běžné elektrospotřebiče, napojené na internet, slídilové rozeslali statisíce nebezpečných e-mailů, které obvykle obsahují například zavirované přílohy nebo navádějí k prozrazení citlivých údajů – hesel apod. Pomyslnou bránou k elektronickému bankovnímu účtu mohla být třeba lednička.

Londýnská společnost Context Information Security Ltd. dokonce popisuje, jak lze přes některé „chytré zářivky“ zjistit heslo k bezdrátovému internetu. Hacker teoreticky může ovládnout „inteligentní elektroinstalaci“, a následně přepínat spotřebiče, zneužít bezpečnostní systém, ukrást citlivá data apod.

K napadení bankovního účtu není nutný Internet věcí

I dosavadní síť, která zahrnuje „pouze“ stolní počítače nebo notebooky, ovšem znamená riziko. Nepoučený a důvěřivý člověk může například otevřít nebezpečný e-mail, odtud kliknutím na odkaz přejít na podvodnou stránku, která vypadá jako vstup do jeho internetového bankovnictví, a zde zadat – a přitom hackerům prozradit – svoje přístupové údaje. Internet věcí v tomto případě nepředstavuje zcela nové nebezpečí, spíše rozšiřuje stávající kyberprostor, ve kterém tak jako tak musíme myslet na bezpečnost.

Magazín Living.cz cituje bezpečnostního experta Vojtěcha Zavřela ze společnosti Smarteon Systems s.r.o.: „Už dneska je běžné, že lidé svoje citlivé informace spravují přes internet, například elektronické bankovnictví. Inteligentní domov tedy v tomto ohledu neznamená nové riziko, naopak může zvyšovat vaši bezpečnost, je však potřeba na bezpečnost a soukromí myslet už při návrhu. Já v chytré domácnosti bydlím a neměnil bych.“

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno