Protesty obvykle zaberou ve veřejném sektoru nebo malé české firmě, globální korporace však může požadavky demonstrantů odmítnout. K takovému závěru možná dospěli vrcholní manažeři východočeské automobilky Iveco Czech Republic, která patří do stejné globální skupiny jako například Fiat nebo Ferrari. Odmítli požadavek místní odborové organizace, aby vzhledem k vynikajícím obchodním výsledkům vyplatili zaměstnancům výjimečný vánoční bonus. Podle svého prohlášení sice dodrží aktuální kolektivní smlouvu, údajně však stupňují tlak na dělníky.

Iveco Bus - Karosa - pracovní podmínky - bonusy

Dělníci chtěli vstřícný krok, připouštěli kompromis

Akciová společnost Iveco Czech Republic (dříve státní podnik Karosa) patří do stejné globální skupiny, jako například Fiat nebo Ferrari, kterou ovládá italská dynastie Agnelli. Podle svého prohlášení „už více než pět let plánovaně navyšuje výrobu“. Proto odboráři požádali, aby zaměstnanci dostali dodatečnou vánoční prémii: 34 000 Kč.

Podnik zareagoval negativně, přičemž jeho manažeři argumentovali, že tento benefit není v aktuální kolektivní smlouvě. Zaměstnanci tedy několikrát vyšli do ulic Vysokého Mýta, kde za svoji vánoční prémii demonstrovali. Jeden dělník nám řekl: „Pokud by prémie měla být férová vzhledem k obchodním výsledkům firmy, souhlasil bych s návrhem odborové organizace. Ale lidé by se spokojili i s menší částkou.“

Iveco (Karosa) vyplatí bonus podle kolektivní smlouvy

O protestech informovaly celostátní televize, a zaměstnavatel opět zareagoval. V neděli 9. prosince rozeslal médiím tiskovou zprávu, kde potvrzuje, že zaměstnancům „vyplatí sjednaný bonus“ – respektive „pěknou odměnu, která je součástí benefitů sjednaných v kolektivní smlouvě“. Každému zaměstnanci dá 1 750 Kč za každý měsíc, kdy dotyčný pracovník neměl absenci. Jelikož ještě není uzavřený celý kalendářní rok 2018, do předvánoční prémie tedy nebude započítaný prosinec. Takže vychází:

  • maximálně 19 250 Kč (pro 1 338 zaměstnanců)
  • průměrně 17 320 Kč (při celkovém počtu 3 700 zaměstnanců)
  • + 1 750 Kč v lednu, pokud zaměstnanec odpracuje celý prosinec

Náš zdroj však děkuje, že byl citovaný anonymně. „Kdybyste uvedli moje jméno, možná bych si už musel balit kufry. Jdou po nás. Zaměstnavatel stupňuje buzeraci na pracovišti,“ tvrdí zdroj. Iveco naopak oponuje, že svému personálu poskytuje řadu nadstandardních bonusů: například 5 dní dovolené navíc, proplacení celé pracovní neschopnosti (včetně prvních 3 dnů), příplatky za odpolední směnu, volno za rizikovou práci nebo odměny za pracovní výročí.

1 komentář

  1. Dobrý den, bonusy v rámci kolektivní smlouvy, kterými se zaměstnavatel ohání, jsou vypláceny i bez podmínky rekordní navýšené výroby. V podstatě jsou odměnou za dodržení docházky a slouží k udržení zaměstnanců ve firmě. Posledních pět let se zvyšuje výroba, tlak na zaměstnance, tvoří rekordní zisky a dělníci z toho mají tak maximálně snižování norem a stres.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno