V posledních týdnech a měsících se jedním z nejčastěji diskutovaných témat stala inflace nebo spíše její skokové zvýšení.

Za vším samozřejmě stojí koronavirus – spousta odborníků očekává, že lidé po odeznění dopadů globální pandemie hromadně napumpují do ekonomiky spoustu peněz, které si dosud šetřili na horší časy, což neodvratně povede k růstu spotřebitelských cen.

Hrozba zvýšené inflace získává reálné rozměry i ve světle gigantického stimulačního balíčku, jenž nedávno schválila administrativa amerického prezidenta J. Bidena. Je přitom známým pravidlem, že dění z USA se dříve nebo později přelije také do Evropy.

Když k tomu přičteme ještě zvýšenou míru zadlužení evropských států, které proto inflaci budou v podstatě vnímat jako pozitivní jev, jenž pomůže ukrojit z jejich dluhů, je načase zabezpečit své těžce nastřádané prostředky, abychom v případě opravdu vysoké inflace nemuseli tahat za krátký konec.

Naštěstí existuje hned několik způsobů, jak to provést. Pojďme se na ně podívat zblízka.

1. Investujte

Pokud jste se světu investic doposud spíše vyhýbali, možná je právě teď načase tento přístup přehodnotit. Pokud totiž zůstanete sedět s rukama v klíně, připravte se na to, že budete počítat ztráty.

Investování se přitom vůbec nemusíte bát a k tomu, abyste dosáhli příjemného ročního zhodnocení, nemusíte být žádnými odborníky. Svět investic totiž skýtá širokou paletu možností, z nichž si vybere opravdu každý.

Podílové fondy

Skvělým seznámením se světem investování mohou být např. podílové fondy, kde své finance svěřujete do rukou zkušených správců, kteří se pak starají o vše ostatní. U fondu si můžete zkontrolovat jeho dosavadní výsledky a vybrat si jej podle toho, do čeho investuje a co se vám líbí nejvíce.

Obecně vzato jsou fondy poměrně nízkorizikovým způsobem, jak zhodnotit své finance a bránit se tak ztrátě jejich hodnoty způsobené inflací.

Akcie

Dalším, byť mírně rizikovějším způsobem, jak ochránit své finance, jsou investice do akcií. Ani zde se však není čeho bát. Pokud investujete do firem, jejichž byznys funguje skvěle, i když venku padají trakaře, příjemné zhodnocení máte takřka jisté.

Během období zvýšené inflace se vede skvěle firmám, které vyrábí a prodávají spotřební artikly nezbytně nutné k normálnímu fungování společnosti. Zpravidla se jedná o velké hráče, kteří působí na trhu už opravdu dlouho, a tak je jen tak něco nerozhodí.

Kryptoměny

Líbí se vám současné výsledky Bitcoinu a rádi byste si z této „rakety“ ukrojili něco pro sebe? Anebo se chcete seznámit s méně známými a podstatně levnějšími kryptoměnami, které možná čeká podobný osud?

V tom případě doporučujeme bližší seznámení se světem kryptoměn. Tento fenomén posledních let pravidelně plní titulky investičních magazínů a webů a nadále skýtá obrovský potenciál. Pozor! Je zde třeba počítat s vyšším rizikem a kolísáním cen.

Tyto tři typy aktiv jsou však pouhou kapkou v rozlehlém oceánu investování. Pokud si chcete rozšířit obzory a dovědět se více i o jiných investičních aktivech, podívejte se na následující seznam.

2. Diverzifikujte

Jedním z hlavních způsobů, jak ochránit své finance nejen před inflací, je jejich rozložení na několik různých míst. Tím však nemyslíme pohovku nebo matraci, nýbrž investiční aktiva, klasické spořící produkty nebo jiné druhy investic.

Část můžete nechat spravovat podílovými fondy, část zase vložit do perspektivních akciových titulů, nakoupit Bitcoin nebo Monero… Nabízí se i možnost otevření účtu v cizí měně (dolarech, eurech), klasické spořící produkty typu stavebního spoření, P2P půjčky a podobně.

Téměř dokonalým nástrojem k diverzifikaci jsou ETF. Jedná se o speciální druh burzovního instrumentu, jenž vám umožní držet naráz např. 500 největších amerických firem, nejdůležitější světové komodity, automobilky, nebo třeba společnosti působící v sektoru zdravotnictví. Pokud se chcete o ETF dozvědět víc, v následujícím článku najdete jejich vyčerpávající popis.

Zkrátka a dobře, nenechávejte peníze spát na spořících účtech, kde beztak máte nízký úrok a kde z nich bude inflace pozvolna ukrajovat.

3. Přehodnoťte svůj přístup k úsporám

A když už je řeč o úsporách, neodkládáte poslední dobou nákup nějaké dražší elektroniky, auta, softwaru nebo jakoukoli vyšší investici? Pokud se jedná o věc, která nijak katastroficky nezatíží váš rozpočet, dost možná je právě teď vhodná doba na to, abyste si ji pořídili.

Pokud inflace skutečně poroste, je dost možné, že brzy citelně zdraží i věc, kterou zamýšlíte koupit. Neotálejte proto s většími položkami a dopřejte si to, co jste si dlouho odepírali. Ostatně, v kontextu dnešní doby to vůbec nebude na škodu.

Jak vidno, způsobů, jak se chránit před inflací, je vícero a každý si může najít ten, který mu sedne nejvíce. Základní poučka zde zní následovně – nečinností se vystavujete riziku! Proto chraňte své těžce nastřádané úspory a nedovolte inflaci, aby se do nich zakousla. Každou případnou investici si nezapomeňte promyslet a analyzovat veškerá rizika.

Zdroj úvodní fotografie: depositphotos.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno