Cena plynu aktuálně zajímá asi každého z nás. Důvod je prostý – jeho narůstající ceny zatěžují nejeden rodinný rozpočet. Zajímá vás, jaká je průměrná cena plynu? Podívejte se na náš a přehled.

Plyn je v současné době jednou z nejdražších komodit pro chod české domácnosti, zejména pokud je využíván k vytápění. Jeho ceny na burze v průběhu roku extrémně kolísají, a to se promítá i do maloobchodních cen, za které plyn odebírají zákazníci. V srpnu tohoto roku je referenční cena plynu na českém spotovém trhu průměrně na 197,4 EUR.

Spotový trh využívá plyn pro okamžitou spotřebu. Něco jiného je komoditní trh, který obchoduje plyn na delší časové období, například čtvrtletí nebo rok.

Celkově dodavatelé plynu v průběhu roku 2022 zdražili o několik desítek procent, kvůli tomu není výjimkou průměrná záloha za plyn 4 000 korun. Další zdražení se chystá od září a to až o dalších 20 %. Nejvíce na to doplatí nejen zákazníci bez fixace ceny, ale i ti úplně noví.

Jaká je současná cena plynu v ČR

Připravili jsme srovnání průměrné ceny plynu mezi jednotlivými dodavateli do domácností.

V současnosti většina velkých dodavatelů přestala získávat nové zákazníky. Důvodem je situace na energetickém trhu. Cena na SPOTovém trhu u plynu vyšplhala na rekordních 317 eur za MWh. Situace se poté uklidnila a cena plynu klesla k 200 eurům za MWh. Stále je však plyn výrazně dražší, než v minulých měsících a nejistota na trhu, zvláště po zastavení provozu plynovodu Nord Stream 1, stále vysoká.

Dodavatelé v této situaci jsou nuceni nakupovat plyn dráž, než je nabízejí svým zákazníkům. Odborníci ale očekávají, že by se situace měla uklidnit a poté bude možné u dodavatelů znovu zafixovat si ceny plynu na 2 nebo i 3 roky.

Zdroj úvodní fotografie: pixabay.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno