Americká viceprezidentka patří k umírněné levici a radikálně se vymezuje proti diktátorům. Podporuje veřejné školství, dostupnou zdravotní péči a ženské právo na interrupci. Ale odmítá masovou imigraci a hájí Ukrajinu, která se brání proti ruské agresi. Otázka zní, zda první americkou prezidentkou bude právě Kamala Harris. Názory nejsou jediným kritériem, které rozhodne o odpovědi.

Kdo je kandidátka Kamala Harrisová

Šedesátiletá právnička je dcerou amerického multikulturalismu, kalifornského liberalismu a washingtonského politického systému. Narodila se jamajskému otci a indické matce. Jejím manželem je Žid. Obhajuje ženské právo na interrupci, pozitivní diskriminaci etnických menšin a daňové nebo sociální výhody pro střední třídu. Kamala Harrisová je viceprezidentkou a letos kandiduje na prezidentku USA. Co chce?

Každý americký občan získá právo na kvalitní vzdělání, zdravotní péči a bydlení. Těhotné ženy samy rozhodnou, zda chtějí dítě, nebo půjdou na potrat. Pokud zvolí první možnost, dostanou vyšší daňovou slevu. Amerika deportuje nelegální imigranty tam, odkud přišli. Zároveň pomůže napadeným zahraničním spojencům. Takový svět chce Kamala Harrisová. Názory jsou však pouhou teorií, pokud nenajdou oporu v realitě.

Demokrati vs. Republikáni

Původ, otec, matka, manžel a děti

Kamala Harris se narodila 20. října 1964 v kalifornském Oaklandu. Její otec Donald pochází z Jamajky, má černou kůži a přednášel ekonomii na Stanfordské univerzitě. Její matka Shyamala přišla z Indie, byla biomedicínskou vědkyní a zasloužila se o pokrok v onkologii.

Nejmocnější americká politička v milostném životě dlouho čekala na toho pravého životního partnera. Teprve v roce 2014 se vdala za stejně starého právníka Douga Emhoffa, který má židovský původ. Zároveň se stala macechou jeho dvou dětí. Svoje biologické potomky nemá, ale od vyvdaných ratolestí přijala přezdívku Mamala, která formou slovní hříčky kombinuje její křestní jméno a mateřskou roli.

Demokrati vs. Republikáni

Od právnického vzdělání po politickou kariéru

Vystudovala práva, politologii a ekonomii. Potom se stala státní zástupkyní. Nejdříve striktně odmítala trest smrti, ale jak stoupala vzhůru po kariérní žebříčku, zmírňovala svoji radikální humanistickou rétoriku. Konzervativce uklidnila slibem, že se podřídí zákonům, ať už budou jakékoli. Nicméně potom přišla do zákonodárného sboru, když v letech 2017 až 2021 byla senátorkou.

Následně zamířila do Bílého domu. Je první ženou a prvním černým člověkem v úřadu amerického viceprezidenta, respektive viceprezidentky. Od příštího roku chce vystřídat svého šéfa Joe Bidena, který kvůli vysokému věku svůj post neobhajuje.

Kamala Harrisová ve svém propagačním videu tvrdí, že je odvážná, a uvádí domnělé důkazy. Kupříkladu přiměla banky, aby zvýšily slevy pro lidi, kteří nezvládali splácet své hypotéky za velké finanční krize. Nebo ve viceprezidentské funkci snížila cenové stropy pro inzulin. Obviňuje svého soupeře, že chce daňové úlevy pro miliardáře a komerční korporace.

Názory na potraty, migraci a daně

Ambiciózní Kaliforňanka je členkou Demokratické strany, takže v americkém politickém spektru reprezentuje levicové reformisty. Navrhuje vyšší daně pro komerční korporace. Prosazuje daňové slevy pro střední a nižší třídu. Obhajuje dotované zdravotní pojištění pro chudé občany. Plánuje vyšší investice do veřejného školství a dotace na startovací byty. Slibuje, že zakáže velkým investičním skupinám, aby skupovaly rodinné domy.

Do politiky patří také kulturní a etická témata. Bývalá prokurátorka chce, aby bylo zákonem garantováno, že žena má právo na interrupci před 24. týdnem svého těhotenství. Ale také liberálové mají svoje limity, například pokud jde o imigraci, která vloni byla v USA rekordní. Joe Biden proto letos povolil pohraničníkům, aby nelegální imigranty okamžitě odmítali a vraceli do sousedního Mexika, ze kterého přistěhovalci nejčastěji přicházejí.

Demokrati vs. Republikáni

Zahraniční politika – Ukrajina, Izrael a Čína

O amerických volbách rozhodnou domácí témata, ale Spojené státy zůstávají největší světovou mocností na mezinárodním poli. Bidenova administrativa všestranně podporuje demokratické spojence a spolehlivě stojí proti diktátorům. Pomáhá Ukrajině proti Rusku, Izraeli proti Hamásu a Hizballáhu, Tchaj-wanu proti Číně. Kamala Harris jde v jeho stopách.

Donald Trump preferuje nízké korporátní daně, štíhlý stát a americké národní zájmy. Patrně nezradí Izrael, ale pravděpodobně má raději ruského diktátora a válečného zločince Vladimíra Purina než ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

Donald Trump ve svém propagačním videu obviňuje současného prezidenta a jeho viceprezidentku, že zvýšili daně. Na nejvyšší funkci znovu kandiduje údajně proto, aby dal svoji vlast do pořádku.

Diskuse (debata) Trump vs. Kamala Harris

Zatím jediný diskuzní souboj mezi bývalým prezidentem a současnou viceprezidentkou proběhl 10. září 2024 na televizní stanici ABC News.

Donald Trump tehdy v přímém přenosu mnohokrát zalhal. Například tvrdil, že za jeho prezidentského mandátu nebyla žádná inflace, Amerika podporuje Ukrajinu více než Evropa a do USA proudí miliony imigrantů z věznic nebo blázinců. Tyto výroky jsou nepravdivé. Naproti tomu Kamala Harrisová zalhala jenom jednou. Nepravdivě prohlásila, že její oponent po sobě zanechal nejvyšší nezaměstnanost od velké hospodářské krize.

Kamala Harrisová v televizní debatě zvítězila a má zájem o další diskuzní střety. Zatímco její sok reprízu odmítá a raději vede dlouhé monology na svých předvolebních mítincích.

Demokrati vs. Republikáni

Kurzy, sázky a průzkumy v klíčových státech

Současný americký prezident Joe Biden dlouho prohlašoval, že bude svůj post obhajovat v letošních volbách. Ale selhal v předvolební televizní debatě, když naživo čelil Donaldu Trumpovi, a podle průzkumů veřejného mínění rychle ztrácel voličskou podporu. Proto v červenci oznámil, že svoji kandidaturu stahuje a jako svoji potenciální nástupkyni podpořil Kamalu Harrisovou.

Viceprezidentka následně v předvolebních preferencích rychlé dohnala svého protikandidáta. Ale není favoritkou, rozdíly mezi oběma uchazeči se pohybují v rámci možné statistické chyby. Rozhodnou státy, které se přelívají mezi Republikány a Demokraty. Trump podle posledních průzkumů vede v Arizoně, Georgii, Nevadě, Pensylvánii a Severní Karolíně. Harrisová táhne v Michiganu a Wisconsinu.

České sázkové kanceláře vidí pravděpodobného vítěze v Donaldu Trumpovi, a podle toho vypadají aktuální sázkové kurzy. Uveďme teoretické příklady. Pokud někdo vsadí 1 000 Kč na bílého seniora a vyhraje, zpátky dostane 1 500 až 1 540 Kč. Ale vyloučený není ani opačný scénář. Kdyby hráč vsadil 1 000 Kč na barevnou liberálku a měl štěstí, inkasoval by 2 500 Kč. Kdo prohraje, ten přijde o celou utracenou sumu a neobdrží nic.

Kurzy na vítězstvíKamala HarrisDonald Trump
Betano2,351,65
Fortuna2,251,65
Chance2,231,67
Tipsport2,231,67
Demokrati vs. Republikáni