Přední obchodní řetězec napodobuje svého německého bratra a úspěšně vede marketingovou kampaň, ve které se prezentuje jako vděčný zaměstnavatel. Řada médií převzala tiskovou zprávu, že Kaufland zavádí minimální hrubou mzdu 24 000 Kč měsíčně, při plnohodnotné pracovní smlouvě. Ovšem podobně jako jeho bratrský Lidl, zaměstnance často najímá jenom na zkrácené úvazky. Takže člověku teoreticky zůstane trochu více volného času, než kdyby trávil na prodejně celou standardní pracovní dobu. Ale za 18 000 Kč hrubého dneska bezstarostně uživíte rodinu, jenom pokud vám spadlo do klína velké dědictví – třeba jako majiteli obou řetězců.

Peníze, Kaufland, minimální mzda

Vyšší výplaty sice potřebujeme, ale…

„Nákupní země“ vydala na jaře letošního roku pozoruhodnou tiskovou zprávu, kde mimo jiného píše: „Od 1. června 2018 navýšila společnost Kaufland Česká republika nástupní mzdy svých zaměstnanců na provozních pozicích, v logistice i masozávodu. Např. minimální nástupní mzda v provozu na nejnižší pozici asistenta prodeje na plný úvazek činí v současné době 24 000 Kč hrubého.“ Dražším lokalitám slíbil Kaufland ještě více: „Tato minimální nástupní mzda platí pro celou Českou republiku s výjimkou Prahy a regionů, kde je specifická situace na trhu práce. V těchto lokalitách je minimální výdělek na plný úvazek po zkušební době vyšší a to 26 000 Kč hrubého.“

Pokud z celé zprávy vypíchneme pouze finanční částky a hlavní sousloví, máme domnělý důvod k oslavě. Podle tuzemského právního řádu přece zaměstnavatelé mohou dodržovat podstatně nižší minimální mzdy, například prodavačům za pokladnou letos smějí platit „pouze“ 14 900 Kč hrubého měsíčně. A všichni bychom byli rádi, kdyby ziskové zahraniční korporace svým českým zaměstnancům dobrovolně dávaly mnohem více. Jenomže Kaufland patří stejnému majiteli jako jeho bratrský obchodní řetězec Lidl, který na začátku letošního roku vyhlásil, že bude prodavačům platit dokonce 28 000 Kč za plný měsíční úvazek. Ovšem reálně takovou práci nepoptával.

Kaufland mnohde nabírá pouze brigádníky

Málokterý novinář počátkem letošního roku prostudoval pracovní inzeráty Lidlu, jehož marketingová akce proto padla na nekritickou mediální půdu. Jeho „minimální mzda“ 28 000 Kč zněla skvěle, ve skutečnosti však poptával „prodavače – pokladní“ jenom na zkrácené úvazky, a podle toho krátil uvedenou sumu. Jeho bratr postupuje podobně. Kaufland slibuje mzdu 24 000 Kč, ovšem pouze na plnohodnotné pozici – a přitom na mnoha pobočkách nabírá nové zaměstnance jenom na zkrácený úvazek. Takže leckteří vydělají méně. Například za 3/4 úvazek dostanou 18 000 Kč hrubého měsíčně, a pokud chtějí více, musejí běhat do druhého zaměstnání nebo podnikat.

V Prostějově a Kyjově dokonce ještě začátkem prosince inzeroval 18 000 Kč hrubého za plný měsíční úvazek (asistenta prodeje), než jsem jeho marketingové oddělení upozornil, že přece v tiskové zprávě slíbilo 24 000 Kč. Kaufland svůj inzerát obratem upravil. Nabízenou mzdu ponechal na 18 000 Kč a úvazek snížil na 3/4. Pro majitele obou bratrských řetězců Dietera Schwarze, který svůj byznys zdědil po otci a nyní patří mezi nejbohatší Němce, jsou možná tyhle rozdíly zanedbatelné – na rozdíl od neprivilegovaných lidí, kteří musejí živit rodiny vlastní prací.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno