Současnou virovou pandemií jsou ohroženi především senioři, kteří proto nemají příliš opouštět své domovy. V kamenných prodejnách mohou nakupovat ideálně od 8. do 10. hodiny. Vláda totiž upravila časové intervaly, kdy jsou obchody otevřené pro důchodce a nepřístupné pro ostatní občany.

Lidstvo zasáhl takzvaný koronavirus, který způsobuje chorobu COVID-19. Člověka poprvé napadl koncem loňského roku v Číně, ale rychle se šíří formou kapénkové infekce, a nyní expanduje především v Evropě. Infikovány byly už statisíce osob, a každým dnem přičítáme tisíce dalších. Podle čínských statistik kvůli koronaviru zemřou 2,3 % nakažených pacientů, avšak mezi různými generacemi jsou výrazné rozdíly. Ve věkové kategorii, která začíná 80. rokem života, dosahuje smrtnost 14,8 %.

Česká vláda proto zakazuje, abychom opouštěli svoje domovy, respektive volný pohyb dovoluje jenom výjimečně – například když cestujeme za prací nebo jdeme nakoupit potraviny. A vyhlásila časy, kdy jsou obchody otevřené pro důchodce a uzavřené pro mladší občany, abychom minimalizovali fyzický mezilidský kontakt. Oficiální stanoviska uvedeme níže kurzívou.

Vláda tuto regulaci oznámila 18. března odpoledne

Od 19. března 2020 vláda zakazuje přítomnost v maloobchodních prodejnách potravin všem osobám mimo seniory nad 65 let, a to v čase od 10.00 a 12.00 hodin. Výjimku mají majitelé a zaměstnanci prodejny. „Důchodci jsou samozřejmě nejvíce ohroženi a máme o ně starost. Proto jsme rozhodli, že od zítra mohou od 10 do 12 nakupovat potraviny pouze důchodci,“ vysvětlil premiér Andrej Babiš.

Nové časy byly zveřejněny 19. března večer

Ministři rozhodli o úpravě včera vyhlášeného mimořádného opatření o vyhrazené nákupní době pro seniory nad 65 let. Na základě poznatků z praxe rozhodli změnit vyhrazené časy, kdy kromě seniorů nebudou moci být v maloobchodních prodejnách potravin, hygienického zboží, kosmetiky a jiného drogistického zboží jiní zákazníci, a to na 7.00 až 9.00 hodin. Zákaz vstupu se nově nebude vztahovat i na osoby s průkazem ZTP-P starší 50 let včetně jejich doprovodu a osoby pracující v pečovatelských službách. Na lékárny se toto opatření vztahovat nebude.

Další změna platí od středy 25. března

Vláda po diskusi přistoupila k další úpravě vyhrazené doby pro nákupy seniorů a držitelů průkazů ZTP/P starších 50 let a jejich nezbytného doprovodu. Od středy 25. března se zákaz vstupu jiných osob do prodejen posouvá na dobu od 8.00 do 10.00 hodin, přičemž nově bude platit jen pro maloobchodní prodejny potravin, hygienického zboží, kosmetiky a jiného drogistického zboží s prodejní plochou větší než 500 m2. V menších prodejnách tohoto sortimentu mají prodejci nařízeno, aby seniory a hendikepované osoby při prodeji upřednostnili.

Proč musíme respektovat intervaly, kdy jsou obchody otevřené pro důchodce

Podobné restrikce zavedly také některé další státy (například Itálie nebo Rakousko), zatímco jiné původně zvolily benevolentnější postup (Nizozemsko, Spojené království). Teoreticky samozřejmě můžeme spekulovat, zda tuzemské zákazy jsou nejlepší strategií, jak epidemii vyřešit. Ale prakticky musíme poslouchat svoji demokraticky ustanovenou vládu, protože tuto krizi zvládneme jenom týmovou spoluprací.

Možná už jsme také někde chytili koronavirus, a pokud zbytečně nakazíme nějakou babičku nebo dědečka, následkem může být jejich brzká smrt.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno