Církevní rok zahajujeme přípravou na narozeniny Ježíše Krista, které oslavujeme na Boží hod vánoční: 25. prosince. Jakožto křesťané věříme, že zakladatel našeho náboženství nakonec vzkřísí nebožtíky, aby dobré duše pustil do nebe. Taky proto předvánočnímu čekávání říkáme Advent, podle latinského slova adventus, které znamená příchod. Začátek nadějeplného období zjistíme každoročně tak, že od pevného narozeninového data postupujeme směrem dozadu: Během předchozích čtyř nedělí ostatně rozsvěcujeme svíce adventního věnce. Podle letošního občanského kalendáře tedy vstoupíme do dalšího liturgického cyklu 2. prosince 2018.

Kdy začíná Advent 2018

Zazní roráty, zapálíme svíce a počkáme na Ježíše

Stačí pohlédnout do zrcadla, abychom poznali, že čas je objektivní fyzikální veličinou. Ale záleží na konkrétním člověku a lidské společnosti, jak probíhající změny vnímá a reflektuje. Advent prý původně představoval postní dobu a trval déle, ale postupně byl zkrácený na 4 týdny a dostal poetickou náplň.

Každý den, brzy ráno probíhají roráty, neboli zpěvné mariánské mše, pojmenované podle latinského písňového textu „Rorate coeli desuper“, což znamená „Rosu dejte, nebesa, shůry“. Někteří křesťané, ale taky mnozí ateisté otevírají okénka adventního kalendáře, která obyčejně skrývají čokoládu nebo jiné dobroty.

V domácnostech stojí věnce, ozdobené větvičkami jehličnanů a čtveřicí svíček: 3 fialovými (kterážto barva značí pokání) a jednou růžovou (pomyslným zábleskem naděje). Svíce postupně zapalujeme o adventních nedělích, které dostaly také komerční přívlastky: železná, bronzová, stříbrná a zlatá.

Kdy začíná Advent 2018? Takzvanou „železnou“ nedělí

Rok 2018 2019 2020
1. neděle 2.12. 1.12. 29.11.
2. neděle 9.12. 8.12. 6.12.
3. neděle 16.12. 15.12. 13.12.
4. neděle 23.12. 22.12. 20.12.

Vedle církví a států existují taky další instituce, které udávají rytmus všednímu i svátečnímu dni. Významnou autoritu získaly komerční korporace, což pociťujeme právě před Vánocemi. Na přelomu listopadu a prosince vrcholí Černý pátek (Black Friday), tedy mohutná a takřka všudypřítomná reklamní kampaň, propagovaná jako slevová akce. Mnozí občané a věřící se potom stávají především spotřebiteli, když utrácejí svoje úspory za vánoční dárky.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno