Známé novinářky a umělkyně společně natočily video, aby podpořily ženy, které jsou samy na výchovu dětí. Vycházejí především ze svých životních zkušeností, ale taky z internetové komunity, která si říká Klub svobodných matek. Samoživitelky tam prozrazují, jak těžké boje musejí každodenně svádět – hlavně kvůli svým nezodpovědným partnerům, ale taky „díky“ naší společnosti, která tyto hrdinky podporuje spíše jenom formálně.

Pokud rodiče malých dětí žijí odděleně a žena zůstává na výchovu sama, výživné prý platí jenom polovina otců. Muži přitom nejčastěji posílají 2 000 Kč měsíčně na jednoho nezaopatřeného potomka. Třetina samoživitelek, které pochopitelně těžko stíhají placené zaměstnání na plný úvazek, má proto příjem nižší než 10 000 Kč měsíčně. Jenom čtvrtina opuštěných matek může svým dětem pravidelně kupovat ovoce a zeleninu.

Nora Fridrichová a další osobnosti natočily cenné video

„Na období samoživitelky nelze zapomenout. Samotná ženská když má uvařit, vyprat, připravit dítě do školy, tak prostě nenachází čas na sebe. Já tomu říkám období, kdy se život odehrává s vrtulí za zadkem. Ale potom, když vidíte svoje dítě nebo děti, vaše hruď se může dmout pýchou. Takže drahé dámy, já vám všem moc držím palce,“ říká ve videu zpěvačka Marta Kubišová.

Na kameru hovoří taky novinářky Kristina Ciroková, Veronika Jonášová, Daniela Písařovicová, Veronika Sedláčková, Sabina Slonková, Emma Smetana, Jolana Voldánová, spisovatelka Kateřina Tučková, pěvkyně Dagmar Pecková, herečky Dagmar Havlová, Aneta Krejčíková a Taťána Vilhelmová a další. Některé popisují svoje osobní zážitky, jiné jsou rády, že samy mají v životě větší štěstí a všechny vyjadřují podporu samoživitelkám, které za svoji životní tragédii zpravidla nemohou – když schopný muž počne dítě, má přece morální povinnost zabezpečit svoji novou rodinu.

Video zveřejnila novinářka Nora Fridrichová, přičemž zmínila Klub svobodných matek jako svoji inspiraci. Prý tam čítává o „každodenních dramatech“ samoživitelek: Jak vyprat horu prádla bez pračky, jak vystačit se 70 korunami denně, jak zadarmo zařídit dětský pokoj apod.

Klub svobodných matek najdete na sociální síti Facebook

Video bylo původně zveřejněné na sociální síti Facebook.com. Profil novinářky Nory Fridrichové, která je naším primárním zdrojem, najdete pod TÍMTO odkazem – doporučuji sledovat její inspirativní příspěvky. Klub svobodných matek naleznete ZDE, tato internetová komunita má taky svůj stejnojmenný zapsaný spolek (z. s.)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno