Geniální světový spisovatel upřednostnil svoje rodné město, když zvažoval, komu věnuje své kompletní dílo. Knihovna Milana Kundery bude průběžně růst v Brně, v Moravské zemské knihovně. V samostatné studovně najdeme nejenom české a francouzské originály, ale také překlady – dohromady řádově tisíce různých publikací. Soukromí investoři a sběratelé jsou přitom ochotni zaplatit draze, až stovky milionů Kč, aby podobné unikátní knihovny získali.

Literární kvalita závisí na historickém a kulturním kontextu, na společenské poptávce a subjektivním vkusu. Pokud srovnáme české spisovatele kupříkladu podle statistik internetového vyhledávače Google, potom světového úspěchu dosáhli především tito autoři: Karel Čapek, Bohumil Hrabal, Václav Havel a Milan Kundera.

První tři jmenovaní zůstali a zesnuli v tuzemsku, kde najdeme jejich pozůstalost: Památník Karla Čapka ve Staré Huti na Příbramsku (zde pobýval v letních měsících), Expozici Bohumila Hrabala v Nymburce (sem situoval svoji novelu Postřižiny) a Knihovnu Václava Havla v Praze. Naproti tomu Milan Kundera strávil druhou polovinu svého života v emigraci, kde dostal francouzské občanství. V jeho pařížském bytě mezitím přibývaly autorské výtisky – nejenom původní texty, ale také četné překlady, dále články, fotografie, kresby…

Nesnesitelná lehkost finančních spekulací

Unikátní umělecké sbírky, které patřily uznávaným osobnostem nebo reflektují zajímavá témata, mají pochopitelně vysokou tržní hodnotu. Pamětihodné obchody byly zprostředkovány například aukčními domy Sotheby’s a Christie’s, namátkou:

  • 1,8 milionu amerických dolarů za botanickou knihovnu D. F. Allena (rok 2017)
  • 3,7 milionu britských liber za matematickou knihovnu Erwina Tomashe (rok 2018)
  • 18,9 milionu amerických dolarů za osobní knihovnu Williama Foyleho (rok 2000)

Převedeno na české koruny, soukromí sběratelé a investoři za tyto literární cennosti zaplatili řádově desítky milionů až stovky milionů. Peníze přitom podléhají inflaci, takže uvedené majetky mají dneska pravděpodobně ještě dražší cenovky. Zanechme však finančních spekulací. Milan Kundera svoji osobní literární sbírku věnoval Moravské zemské knihovně, tedy příspěvkové organizaci českého státu a svému rodnému Brnu.

Knihovna Milana Kundery v (plánovaných) datech

  • 1967 – Autorovi vychází jeho první román, Žert.
  • 1975 – Emigruje do Francie, kde žije nejdříve v Rennes a potom v Paříži. Vydává další romány, například: Kniha smíchu a zapomnění, Nesnesitelná lehkost bytí nebo Nesmrtelnost.
  • Léto 2020: Autor veřejně oznamuje, že svoji osobní literární sbírku věnuje Moravské zemské knihovně v Brně (MZK).
  • Podzim 2020: Tisíce darovaných publikací jsou převezeny z Paříže do Brna, kde probíhá jejich soupis.
  • Jaro 2021: Knihovna Milana Kundery je zpřístupněna veřejnosti, ve speciální studovně na brněnské adrese Kounicova 65a. Zájemci dostávají do rukou fyzické publikace, které mají hmatatelný tvar a typickou vůni archivních tiskovin, aby mohli nerušeně otevírat, pročítat a otáčet stránky. Jenom díla, kterým hrozí rychlá zkáza, jsou přístupná pouze v digitální formě.
  • Pozdější roky: V Knihovně Milana Kundery přibývají další svazky, podle dřívějších smluv mezi autorem a jeho vydavateli.

Autor úvodní ilustrační fotografie: Andrea Piacquadio

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno