Nejoblíbenější sladké nápoje pocházejí z Ameriky, ale na českém trhu mají zdatnou místní konkurenci. Tuzemskou alternativu seženete čepovanou v restauracích nebo balenou v supermarketech. Kofola v akci dnes stojí od 13,45 po 24,60 Kč/litr. Nejlevnější cenu inzeruje Penny Market, ale výraznou slevu nabízejí taky další obchodní řetězce.

Kolik stojí Kofola v akci

Supermarkety prodávají klasickou českou kolu v plastových lahvích, které mají minimálně půllitrový a maximálně dvoulitrový objem. Jejich ceny převedeme na základní prostorovou jednotku, aby byly výsledky jasnější a férovější. Litr stojí 13,45 až 24,60 Kč. Nejlevněji vychází Penny Market, následují Kaufland, Billa a Albert. Kofola v akci bývá asi o 33 % levnější než v běžném maloobchodním prodeji.

ObchodObjem v litrechCena v KčCena v Kč/litr
Albert1,524,9016,60
Billa2,029,9014,95
Globus1,536,9024,60
Kaufland1,521,9014,60
Košík2,039,9019,95
Penny2,026,9013,45
Rohlík2,039,9019,95
Tesco bez aplikace1,536,9024,60
Tesco přes aplikaci1,524,9016,60

Čepovaná kola v restauraci

Obchodní řetězce lákají zákazníky na nízké ceny, zatímco hospůdky přitahují svojí atmosférou a obsluhou. Hostinský stáčí vychlazené nápoje ze sudů do sklenic, které potom číšníci a servírky roznášejí hostům.

V ceně bývá také ochrana před deštěm a prudkým sluncem, příjemné posezení a toaleta. Čepovaná Kofola proto stojí víc, než když vyplňuje plastovou láhev v supermarketu. 300 mililitrů přijde na 27 až 45 Kč, půllitr se pohybuje od 45 do 55 Kč.

Jaké složení má Kofola

Evropská unie požaduje, aby na balených potravinách a nápojích bylo uvedeno, co obsahují. Takže lehce zjistíme, jaké složení má kupříkladu Kofola Original.

  • Primárně obsahuje vodu.
  • Do české koly patří bylinné extrakty, z použitých rostlin však známe jenom lékořici.
  • Kofola používá ještě ovocný sirup, ale sladkou chuť posiluje cukrem.
  • Konzumenti pijí normální a pálený (karamelový) cukr, a taky glukózo-fruktózový sirup, před nímž varují někteří lékaři.
  • Další složku představuje kofein, který není vhodný pro děti a dospívající lidi.
  • K delší trvanlivosti pomáhá konzervant E211 (sodná sůl).
  • Nechybí ani chlorid sodný (kuchyňská sůl).
  • V šumivých nápojích běžně najdeme také oxid uhličitý.
  • A hnědou barvu způsobuje barvivo E150d, které bychom měli konzumovat co nejméně.

Kofein, rum a jiné příchutě

Na původní produkt navázaly jeho doplňkové verze, které dostaly výmluvné názvy. Odbyt našla například Kofola Bez cukru, Citrus, Marlenka, Rumová příchuť nebo Višeň. Jejich etikety naznačují, jaké speciální ingredience obsahují.

  • Bez cukru: steviol-glykosidy, acesulfam K, neotam, sukralóza (sladidla)
  • Citrus: citrónová šťáva z koncentrátu
  • Marlenka: aromata
  • Rumová příchuť: aroma
  • Višeň: višňová šťáva z koncentrátu

Kde se vyrábí Kofola

Nejslavnějším sladkým nápojem je Coca-cola, která vznikla roku 1886 ve Spojených státech amerických. Stala se symbolem západního kapitalismu, a proto se nelíbila bolševikům. Když komunisti ovládli Československo, rozhodli se, že zde Coca-Colu nahradí jiným produktem. Díky tomu vnikla Kofola, která na domácím trhu uspěla. Novou kolu pily děti v hospodách, zatímco jejich rodiče a prarodiče konzumovali pivo.

Výrobní centrálu hostí Krnov

Poté, co v Československu padl komunistický režim, do tuzemska dorazila západní konkurence. Čechoslováci ochutnávali Coca-Colu a Pepsi-Colu, zatímco poptávka po domácí kole klesala. Kofolu na přelomu 20. a 21. století zachránili krnovští podnikatelé Kostas a Jannis Samarasovi, kteří koupili její značku a recepturu. Podíl v jejich firmě si dneska můžete pořídit na pražské burze, ale hlavní továrna sídlí na následující adrese.

Za Drahou 165/1
PSČ 794 01
Krnov – Pod Bezručovým vrchem

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno