V roce 2019 a v letech následujících se Ministerstvo pro místní rozvoj ani Ministerstvo práce a sociálních věcí nechystají předložit zákon o sociálním/dostupném bydlení nebo jiný podobný. Plán i výhled legislativních prací vlády hovoří jasně – kde nic, tu nic. Ministryně Dostálová i Maláčová uhýbají pod nejrůznějšími záminkami (rychlost pomoci, neochota obcí) k náhražkám (další dotační program nebo Patnáctero opatření a la Šluknovské desatero z roku 2011) jen proto, aby nemusely občanům přiznat, že na garanci dostupného bydlení pro občany rezignovaly.

Zákon o dostupném bydlení není na dohled

Z mlžení obou ministryň už by šlo sepsat kroniku. „Původní zákon o sociálním bydlení byl postaven na povinnosti obcí,“ tvrdila například ministryně Dostálová v Otázkách Václava Moravce na ČT1 4. listopadu 2018 (od 34. minuty) Zákon o sociálním bydlení schválený Sobotkovou vládou v březnu 2017 přitom na ochotě obcí vůbec závislý nebyl, protože povinnost obcí z něj byla vypuštěna!

Před volbami byla hotova široká právní úprava

Ukazuje se, že v tom kromě členů vlády tápou i někteří zákonodárci: „Zdali to potom bylo v tom vládním návrhu zákona, který neprošel, protože se proti němu postavilo hnutí ANO a KDU-ČSL, tak to se omlouvám. Já jsem studoval tu koncepci,“ uvedl k tomu například senátor Vystrčil (ODS). Pro upřesnění: vládní návrh zákona prošel s podpisem ANO a ve Sněmovně se o něm vůbec nehlasovalo, protože první čtení bylo dvakrát odloženo a pak přišly volby.

Navíc, vzhledem k tomu, že dva roky starý zákon navrhoval kromě pravidel pro přidělování bytů také sjednocenou sociální dávku na bydlení (viz název zákona „o sociálním bydlení a o příspěvku na bydlení“), nejednalo se jen o právní úpravu pro úzkou skupinu občanů, jak zní další argument, ale šlo o zákon, který by šlo klidně nazvat zákonem o dostupném bydlení nebo jen o bydlení. To vyvrací další mlžný důvod pro potřebu tvorby zcela nového zákona, jak se o něm rozhovořila ministryně Dostálová ve zmíněném pořadu na ČT:

Dostálová: „Upravíme věcný záměr, který je dneska, zkusíme představit nový zákon o dostupném bydlení, ale to samozřejmě legislativní proces minimálně rok, dva potrvá.“
Moravec: „Ale do června příštího roku (2019 – pozn. IPSI) by určitě zákon o dostupném bydlení v paragrafovaném znění mohl být.“
Dostálová: „V paragrafovaném znění samozřejmě ne, půjde to samozřejmě na vládu v té koncepci, jestli samozřejmě tím směrem se dáme, pak už do konce roku by se dopracovalo paragrafované znění a v roce 2020 by se vpustil do legislativního procesu.“
Moravec: „Do poloviny roku 2019.“
Dostálová: „Tak to určitě, paragrafované znění do konce roku 2019.“

Zákon o dostupném bydlení možná nebude ani v roce 2021

Pohled na plán a výhled legislativních prací vlády však nyní prozrazuje, že ani v polovině ani na konci roku 2019, ba ani v následujících letech 2020 a 2021 vláda zákon o sociálním/dostupném bydlení předložit neplánuje.

MPSV bude, jako už tolikrát, místo toho zasahovat do dávek na bydlení, čímž pravděpodobně jen opět o něco více vzdálí jedinou pomoc státu s bydlením od potřebných. Přiložený obrázek ukazuje na záměr vlády sáhnout do zákona o státní sociální podpoře a o pomoci v hmotné nouzi, což znamená, že se opět chystá sloučení obou dávek na bydlení, což bez zákona o bydlení nezůstane bez následků (chystá se zopakování modelu návrhů ministryně Němcové (ANO)).

MMR bude mít plno řečí okolo Výstavby, totiž té nepatrné finanční injekci, která akutní krizi mnoha desítek tisíc domácností nevyřeší, a také o úpravě stavebního zákona, jehož „zjednodušení“ oslavovala už předchozí ministryně za ANO.

Proroctví IPSI pro rok 2019:
a) zákon o sociálním/dostupném bydlení bude iniciovat ta z ministryň, která má pro tento úkol více předpokladů (premiérovi je to jedno, na něj nemá cenu se vymlouvat), nebo
b) zákon o sociálním/dostupném bydlení předloží někdo z opozice a vláda se s tím návrhem pak bude muset popasovat. Zejména bude muset vysvětlit občanům, proč se na zákon sama vykašlala.

Další články od Institutu pro sociální inkluzi:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno