Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) aktualizoval svůj seznam riskantních, neschválených a nelegálních přípravků. Nové nebezpečí představuje falešný „lék“ Tonerin, který podle tajemné internetové reklamy pomáhá proti hypertenzi. Poučení občané nejdříve hledají odpovědnou firmu a spotřebitelské recenze, teprve potom eventuálně zvažují nákup.

Vaše srdce dostává v posledních letech zabrat. Nejdříve propukla virová pandemie, potom zrychlila inflace a následně Rusko otevřeně zaútočilo na Ukrajinu. Sotva skončily všelijaké karantény, zdražily energie a potraviny – zatímco média jsou plná traumatizujících válečných reportáží… Možná občas vnímáte, jak vám zrychleně buší srdíčko, nebo cítíte tlak na prsou. Zachovejte, prosím, klid!

Covid-19 jsme evidentně přežili. Hladem také neumíráme. Tuzemskými domácnostmi neotřásají bomby, které padají na Ukrajinu nebo Sýrii. Jsme plnohodnotnými členy Evropské unie a Severoatlantické aliance, takže se máme lépe, než velká většina ostatních pozemšťanů (Afričanů, Asiatů, Jihoameričanů…). Proto nepanikařme a nezmatkujme, abychom nedělali zbytečné chyby a nepodlehli drobným zlodějíčkům, kteří prodávají „lék“ Tonerin.

Šarmantní „lékař“ zastupuje anonymní šarlatány

„Doporučuji vám, abyste užívali Tonerin. Jde o unikátní lék, který normalizuje srdeční rytmus, rozšiřuje cévy a uklidňuje nervový systém. Snižuje krevní tlak, přičemž nemá negativní vedlejší účinky. Užívejte tyto kapsle, abyste se vyhnuli infarktu nebo mrtvici,“ tvrdí podle internetové reklamy šarmantní „lékař“.

Polská reklama na Tonerin

Jeho jméno, ale také název propagovaného výrobku se však mění. Jednou se představuje jako Janusz Kowalski, podruhé coby Camil Voiculescu, Miloš Stojkovič, Alexej Pustynnikov nebo Radek Hruška. Někdy prodává Tonerin na hypertenzi, jindy Urotrin na prostatu. Pod reklamní kampaní bývá podepsána firma Make Profit“, ale chybějí její kontaktní údaje – adresa a identifikační číslo.

Rumunská reklama na Urotrin

Oficiální varovná recenze na falešný „lék“ Tonerin

Jakmile uvěříte anonymní firmě, riskujete. Co uděláte, pokud vám nepřijdou slíbené léky, ale obyčejné bonbóny nebo nějaký jed? Kam pošlete reklamaci? Koho vyzvete, aby vám vrátil peníze? Kdo ponese odpovědnost, pokud propadnete bezmocnému vzteku a opravdu dostanete infarkt? Samé důležité otázky, na které chybějí odpovědi. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) proto reklamu na Tonerin zařadil mezi „nelegální nabídky neschválených přípravků“.

Autoři podezřelé kampaně dříve prodávali Urotrin, ale reakcí byly odmítavé recenze a rozhořčené diskusní příspěvky. „Tyhle pilulky vám opravdový lékař nikdy nepředepíše,“ tvrdí Jiří. „Zjevně jde o dezinformace a šmejdy,“ pokračuje Jaroslav. „Nikdy neklikejte na tyhle hovadiny. A jděte k lékaři,“ uzavírá další diskutér.

Zdroj úvodní ilustrační fotografie: Antoni Shkraba

17 KOMENTÁŘE

  1. Také jsem poslala telefonní číslo, abych zjistila víc. Za chvíli volala paní, která mluvila špatně česky, asi Ruska. Chtěla vykládat o léku, tak jsem ji stopla, že mě zajímá doprava a cena za dopravu. A ouha, za dopravu bych zaplatila 1 100 Kč. Tak jsem řekla, že už nemám zájem a položila. Trochu mě lákalo, že tam byla fotografie doktora Pirka…

    • Dobře jste udělala. Někteří Rusové, zvláště jejich čelní představitel, teď bohužel lžou kontinuálně.

  2. Ruším objednávku léku Tonerin, kterou jsem uzavřel telefonicky dne 21.9.2022. Jde zřejmě o podvodný telefonát.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno