K obchodní společnosti Lidl chovám, a nepřestanu chovat, přiměřený respekt. Provozuje normální, profesionální prodejní řetězec, který ulehčuje lidem nákupy. A vloni neustoupila rasistickým hlupáčkům, kteří požadovali stažení černého figuranta z jejího nabídkového letáku. Ale přece jenom, Lidl je především obchodní společnost, a jako taková musí hlavně generovat zisk, nikoli říkat (celou) pravdu. Jako nyní, když oznámila: „Od 1. března 2018 činí nástupní mzda zaměstnanců a zaměstnankyň Lidlu na pozici prodavač(ka)/pokladní při čtyřicetihodinovém úvazku 28 tisíc korun.“

Obchodníci nemusejí říkat pravdu, a Česká televize zbaštila návnadu

„Lidl zvýší nástupní mzdu pokladních na 28 tisíc. To je víc, než průměrně dostávají učitelé,“ napsala do titulku článku na svém webu Česká televize. Zmíněné obchodní společnosti tak velmi pomohla, protože má pověst seriózního zdroje, a zprávu nekriticky sdílelo mnoho lidí na sociálních sítích. ovšem nejsem živený koncesionářskými poplatky, ani žádným oligarchou, a proto musím svoji práci dělat poctivěji. A tak jsem zapátral v inzerátech společnosti Lidl, jak vypadá realita. A zjistil jsem zajímavou věc: V tiskové zprávě sice píše o čtyřicetihodinovém úvazku, ale reálně na pozici „prodavač/ka – pokladní“ nabízí novým zaměstnancům pouze úvazky 35, 30 a 25 hodin týdně.

Lidl slibuje 28 tisíc za plný úvazek, ale reálně nabízí méně

„Co se týče aktuální nabídky pracovních míst, situace je taková, že v současné době máme ve všech našich prodejnách dostatek zaměstnanců. Jedná se tedy pouze o doplnění konkrétních týmů o jednotlivé zaměstnance, kde do těchto týmů preferujeme uvedený úvazek. Výše úvazku závisí vždy na aktuální potřebě dané prodejny,“ napsala mi tisková mluvčí Lidlu Zuzana Holá.

Chápu tedy dobře, že obchodní řetězec ve skutečnosti nabízí nástupní mzdu „jenom“ 24 500 Kč, 21 000 Kč a 17 500 Kč podle úvazku 35, nebo 30, nebo 25 hodin týdně? „Výše mzdy je vždy poměrná k výši konkrétního úvazku a vychází ze mzdy pro plný, tedy čtyřicetihodinový úvazek, který je také třeba používat pro obecné srovnání mzdové úrovně,“ odpovídá Holá. Takže abyste jako nový zaměstnanec Lidlu dosáhli na 28 000 Kč hrubého měsíčně, musíte hned po směně nastoupit ještě jinam, na nějakou doplňkovou brigádu.

Poučení? Obchodní korporace neříkají celou pravdu, nýbrž zpravidla jenom část, tak aby vypadaly dobře. A my všichni se musíme zdokonalovat v mediální gramotnosti, tedy ověřovat informace a nevěřit hned všemu, protože dneska neplatí a ani nikdy dříve univerzálně neplatilo, že „co je psáno, to je dáno“. Tedy pokud nejde o právní předpisy, třeba o nařízení vlády, které stanovuje zaručené mzdy prodavaček.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno