Internet, digitalizace, svoboda

Dnes jsme ve sněmovně projednávali mezinárodní úmluvu o počítačové kriminalitě. Schválení předkládané změny by byla velká chyba, ale o tom až později.

Ještě víc mě naštvala běžná praxe vlády. Vystoupil jsem v rozpravě, kde jsem vyjádřil obavy. Zároveň jsem ministrovi, který byl předkladatel, položil několik doplňujících otázek. Ministr Kněžínek byl sice tak slušný, že mi odpověděl, což u této vlády zvykem nebývá. Leč odpověděl mi až ve svém závěrečném slově. Já jsem tedy už na něj nemohl reagovat. Naštěstí přispěchal kolega Ivan Bartoš s přednostním právem vystoupení a řekl, co jsem chtěl říci i já. Ale nic to nemění na tom, že tato praxe je otřesná. Kdybych někdy neodpovídal v rozpravě, ale až v závěrečném slově, tak mi, prosím, dejte facku.

Česká policie by musela zajišťovat důkazy pro cizí státy

A proč je tedy ta úmluva špatně? Úmluva mluví mimo jiné o tom, že pokud je někdo vyšetřován v zahraničí, tak může daný stát požádat ČR o zajištění digitálních důkazů. Tedy že česká policie zajistí data, o kterých se domnívá, že by mohla být důkazním materiálem. Česká strana si dříve vyjednala výjimku. Ta spočívá v tom, že pokud nás požádají o zajištění, tak my přezkoumáme, zda je to vůbec oprávněné. Nicméně teď na nás zbylí signatáři úmluvy tlačí, abychom tuto výjimku zrušili. Jejich argumentem je, že data rychle mizí. Což je někdy pravdivé, ale:

  1. Pokud podezřelý data hodlá okamžitě smazat, tak stejně policie ČR nezareaguje včas (smazal je dřív než česká strana zaregistrovala žádost)
  2. Nebo případ, kdy podezřelý o stíhání neví a data nehodlá hned smazat

Nicméně hlavní problém je v tom, co to znamená v praxi. Například USA, které mají přísnější copyright, požádají o zajištění důkazů u českého občana. Pravděpodobně za něco, co zde je legální. Policie ČR naběhne k dotyčnému domů a zabaví mu PC. To si u sebe nechá klidně i měsíce. Dotyčný nebožák pak nemá PC, které by například potřeboval k práci.

Český občan měl 2 měsíce bezdůvodně zabavený svůj počítač

Toto není teorie. Kolegovi z Pirátské strany, Lukáši Blažejovi se přesně tohle stalo. Policie mu zabavila počítač na víc jak 2 měsíce, protože měli jako důkaz sdílenou IP adresu z kolejí. Policie později zjistila, že Lukáš to opravdu nebyl. Čekali byste, že Lukáše někdo za ty 2 měsíce odškodnil? Doteď ne. O odškodnění se soudí už 3 roky a teď se stát opět odvolává. Lukáš je právník, čili se nevzdá, ale kdo z vás by vytrval?

Mezinárodní smlouvy mají jiný režim než naše zákony. Senát tuto konkrétní již schválil. A ve Sněmovně máme jen 2 čtení. Dnes jsme skončili první. Teď to půjde na výbor a pak už bude druhé čtení, kde se hlasuje pro, anebo proti. Nemůžeme však podat pozměňovací návrhy. Piráti samozřejmě budou bojovat proti této úmluvě, ale není moc pravděpodobné, že by se k nám někdo přidal

Další komentáře od Ondřeje Profanta:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno