Strádající občan dostane peníze, aby venku nezmrzl ani neumřel hladem, případně na dopravu, nové doklady, domácnost nebo na děti. Zákonodárci tomu říkají mimořádná okamžitá pomoc.

Zranitelní jsme všichni, včetně nejsebevědomějších jedinců, kteří svůj relativní úspěch a blahobyt vnímají jako definitivní samozřejmost. Osamět, zchudnout a skončit bídně může kdokoli. Stačí proradnost domnělých přátel, smolná náhoda nebo těžká nemoc – a člověk náhle padá níže a níže. V takovém případě klidně požádejme o solidaritu! Dneska se chytneme nabízené pomocné ruky, abychom se dokázali postavit na svoje nohy, příště sami podpoříme někoho jiného.

Komu náleží mimořádná okamžitá pomoc

Máte nízké příjmy, které vám stačí maximálně na skromné přístřeší, a jakmile odečtete náklady na bydlení, už vám nezbývá ani životní (existenční) minimum. Navíc utrpíte živelnou pohromou, například vyhoříte nebo jste nepřímou obětí dlouhodobé virové pandemie. Eventuálně se vám poláme přístroj, který nutně potřebujete – topení, sporák, vodovod, toaleta, pračka apod. Případně nemáte dostatek peněz, abyste zaplatili školní výlet a volnočasový kroužek svému nezaopatřenému dítěti. Nebo skončíte jako bezdomovec… Toto jsou typické příklady, kdy český občan může požádat o mimořádnou okamžitou pomoc.

Ale pokračujme dalšími teoretickými tragédiemi. Třeba máte příjmy vyšší, než svoje životní (existenční) minimum, ale přesto vám zrovna schází několik korun na prášky, které podle lékaře nutně potřebujete. Také v takové situaci bývá řešením mimořádná okamžitá pomoc – abychom předešli vážné zdravotní újmě. Podrobnosti nalistujeme v zákoně č. 111/2006 Sb., o pomoci v hmotné nouzi. O dávku žádáme na místní pobočce Úřadu práce, níže uvedeme maximální vyplácené částky.

Kolik můžete dostat v typických případech

 • Překonáváte vážnou mimořádnou událost (živelnou pohromu, požár, vichřici, povodeň, zemětřesení, ekologickou či průmyslovou havárii): až 57 900 Kč
 • Potřebujete koupit nebo opravit nezbytný praktický předmět: až 38 600 Kč za kalendářní rok
 • Mimořádná okamžitá pomoc na vzdělávání, zájmovou činnost nebo sociálně-právní ochranu nezaopatřeného dítěte: až 38 600 Kč za kalendářní rok.
 • Hledáte svoje místo ve společnosti, abyste nebyli sociálně vyloučení (například poté, co jste propuštěni z dětského domova, pěstounské péče, odvykací léčby, detence, vazby, vězení apod., nebo protože jste někým ohrožovaní či nemáte přístřeší): jednorázově až 1 000 Kč, lze čerpat opakovaně, až 15 440 Kč za kalendářní rok
 • Hrozí vám vážná újma na zdraví: doplatek, aby dospělý člověk měl aspoň 2 490 Kč měsíčně, nezaopatřené dítě více (samostatně žijící 3 860 Kč, jinak podle věku do 6 let 1 970 Kč, do 15 let 2 420 Kč, do 26 let 2 770 Kč, eventuálně nejstarší osoba ve vícečlenné domácnosti 3 550 Kč měsíčně)
 • Musíte uhradit nezbytný jednorázový výdaj (například jízdné, nocleh, dokumenty pro zaměstnavatele, nové doklady, jejich kopie apod.): až do výše tohoto výdaje

Existuje ještě několik sociálních dávek:

Autorka úvodní fotografie: Ivana Divišová

29 KOMENTÁŘE

 1. Dobrý den. Jsem na neschopence rok a půl. Čeká mě operace, bydlím sama. V bytě, ve kterém bydlím, mám řádnou smlouvu i trvalé bydliště. Pobírám příspěvek na bydlení a doplatek. Od pronajímatele, tj. město, mi přišel doplatek na vodu, který jsem reklamovala. Slíbili vyměnit vodoměr a nic, i po mých urgencích. Mohli by mi na odboru sociálních věcí přiznat mimořádnou okamžitou pomoc? Nechtějí mi prodloužit nájemní smlouvu. Děkuji. Slabová

  • Paní Slabová, jestli Vám kvůli nedoplatku za vodu a nečinnosti vodárenské společnosti hrozí ukončení nájemní smlouvy, určitě o mimořádnou okamžitou pomoc požádejte. Jde přece o střechu nad hlavou, a ve Vašem případě rovněž o zdraví. Na Úřadě práce bych argumentoval tak, že ztráta nájemní smlouvy by mohla zbytečně zvýšit dávku státní sociální podpory – kdybyste si musela najít něco dražšího, mohl by vzrůst taky příspěvek na bydlení. Tudíž je i v zájmu státu, aby Vám pomohl.

   (Nečinnosti vodárenské společnosti se mohu věnovat blíže, pokud by Vám nevadilo, že bych o případu zveřejnil článek – samozřejmě bez Vašich osobních údajů. Kdybyste byla pro, potřeboval bych poslat třeba na moji e-mailovou adresu woff@kupnisila.cz podrobnosti: ofocenou kopii faktury za vodu, datum odeslání reklamace a jméno vodárenské společnosti.)

 2. Dobrý den, zajímalo by mě, jak je to s jednorázovou pomocí, když odejde pračka, lednička atd. Měla jsem za to, že mi proplatí novou, ale bylo mi řečeno, že na novou mi dají tak maximálně 2 tisíce a že si mám najít pračku kolem 2 tisíc někde v bazaru. Jsem samoživitelka, 2 děti a pobírám jen sociální dávky, přídavky a příplatek na bydlení. Všude se píše, že je nárok na proplacení celé výše, ale na sociálním odboru Vám řeknou maximálně 2 tisíce a nebo použitou pračku do 2 tisíc. Nechápu to. Děkuji za odpověď.

  • Moniko, taky nechápu, z čeho úřad vychází. Zákon č. 111/2006 Sb. umožňuje mimořádnou okamžitou pomoc až do výše jednorázového výdaje“, jejž osoba v hmotné nouzi potřebuje například „na úhradu nákladů spojených s pořízením nebo opravou nezbytných základních předmětů dlouhodobé potřeby“. Můžete se odpovědného úředníka zeptat, podle jakého předpisu hranici 2 000 Kč stanovil. Anebo lze rovnou poslat stížnost k veřejnému ochránci práv – ombudsmanovi, třeba na e-mail podatelna@ochrance.cz.

 3. Dobrý den, chtěla bych se zeptat: Zůstala jsem se synem 3 roky sama. Odstěhovali jsme se do bytu, ve kterém jsme od 1.8. 2015. Dávky mi budou vyplaceny 10.9. 2015. Jenomže elektrárna po mě chce do 31.8 zaplatit zálohu – peníze ale nemám, jsem samoživitelka… A sociálka vyplácí dávky zpětně, tím pádem já budu dlužna za srpen na nájmu. Vztahují se tyto mimořádné dávky na tuto situaci? Děkuji za odpověď.

 4. Bydlím na ubytovně v Kladně, ale majitel mi říká, že doplatek na bydlení nehradí pitnou vodu, tak máme jen užitkovou. Může mi stát hradit i pitnou vodu?

 5. Dobrý den, žiju sama se dvěma dětmi, jsem na mateřské dovolené a pobírám příspěvek na bydlení. Přišlo mi vyúčtování za elektřinu (bydlíme rok v jiném bytě, takže první vyúčtování) a mám tam doplatek 13 000 Kč. Zálohy mám všechny zaplacené, můžu si žádat o nějakou finanční pomoc? Tolik peněz dohromady bohužel nedám. Děkuji za odpověď.

 6. Dobrý den, jsem vlastníkem (s věcným břemenem) rodinného domu. Je to 1 bytová jednotka, máme společné hodiny jak na vodu, tak i na elektřinu. Hospodaříme si každý sám. Já jsem registrovaná na Úřadu práce a manžel vydělává zhruba 11 000,- Kč. Máme 1 dítě do 6 let. Platíme 3 500,- Kč za plyn a vodu co 3 měsíce. Nepřiznali mi doplatek na bydlení, příspěvek na živobytí jsme měli 4 107,- Kč, nyní snížený na na 1 000,- Kč. Příspěvek na bydlení dostáváme 2 068,- Kč, protože můj manžel neměl trvalé bydliště stejné jako já. Můj otec i matka mají stejné bydliště – maminka pobývá v pečovatelském domě a dostává nejvyšší sociální dávku, kterou nám úřad započítává, což nechápu. Děkuji z odpověď.

 7. Dobrý den. Prosím vás, je možné žádat o příspěvek na postel pro syna (předmět dlouhodobé potřeby)?

 8. Pane Woffe, potřebuji poradit. Moje dcera (36 let) je ve 3. stupni invalidity se zamítnutým vyplácením důchodu. Pobírá pouze příspěvek na bydlení, doplatek jí sebrali a příspěvek na živobytí. V bytě ji musím nechat bydlet zdarma, bylo mi řečeno, protože jsem její matka. Potřebuje vymalovat, já pobírám invalidní důchod, nemůžu si dovolit ji financovat a na úřadě nám řekli, že to není předmět dlouhodobé potřeby. Co radíte?

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno