Službě mojeID nechybí praktičnost, datová bezpečnost a atraktivní marketing. Slabinou jsou smluvní podmínky. Uživatel totiž musí platit za službu podle ceníku, o jehož změně nebude adresně informován.

„Používáte jeden účet k emailové službě, další přihlášení si musíte pamatovat do několika e-shopů a k vašemu oblíbenému diskusnímu fóru používáte opět další jméno a heslo. Po zavedení mojeID na stránkách všech těchto služeb se přihlásíte jediným jménem a heslem. Přihlásíte se jednoduše pomocí mojeID,“ vysvětluje zájmové sdružení poskytovatelů internetových služeb CZ.NIC. mojeID bylo oceněné certifikací vysoké důvěryhodnosti. Službu nekriticky propagují veřejné instituce. Uživatelé mohou občas vyhrát různé ceny. mojeID momentálně koncového uživatele nijak finančně nezatěžuje, ale…

Co když bude mojeID zpoplatněno?

Ceník služby existuje, a podle Pravidel poskytování služby mojeID pro koncové uživatele musíme za propojení svých účtů odvádět stanovenou finanční částku. Nyní nedostává koncový uživatel ani symbolický nulový účet, ale co když bude mojeID zpoplatněno? Pravidla říkají následující:

„7.1. Ceny za poskytování Služby Uživatelům jsou stanoveny Ceníkem.
7.2. Uživatel je povinen uhradit cenu za poskytování Služby způsobem stanoveným Ceníkem.
12.1. CZ.NIC je oprávněn kdykoliv změnit Pravidla, Ceník, jakož i další související dokumenty. Aktuální znění těchto dokumentů je vždy k dispozici na adrese http://www.nic.cz.
12.2. CZ.NIC je povinen zveřejnit jakoukoliv změnu dokumentů uvedených v článku 12.1 nejméně 1 měsíc přede dnem účinnosti takové změny, a to zveřejněním změny na http://www.nic.cz.“

Takže eventuální změnu ceníku provozovatel nesdělí klientovi adresně, například e-mailem. Pokud uživatel každoměsíčně neprošmejdí web nic.cz, může se teoreticky i prakticky stát, že příliš pozdě zaregistruje náhlé a významné zpoplatnění služby mojeID. Pravidla přitom uvádějí jediný jasný způsob, jak lze v konkrétním časovém intervalu zrušit svůj účet: Stačí 12 měsíců mojeID nepoužívat. Nejhorší možná interpretace podmínek tedy říká, že nadsazenou cenu zjistí uživatel opozděně, a bude ji muset platit rok.

Pokud argumentaci článku odmítáte, rozporujte ji, prosím, komentářem níže.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno