Děti, které jsou opuštěny a ignorovány svým otcem nebo matkou, mají dostávat novou finanční podporu od státu. Takzvané náhradní výživné představuje přechodné řešení, než budou chybějící prostředky zabaveny nezodpovědnému rodiči.

Svědomité matky a otcové mají náročnější život, než kdyby se věnovali jenom svojí kariéře a zálibám. Jenomže jakmile zplodí a porodí nového člověka, musejí přijmout rodičovskou odpovědnost.

V nejlepším případě budou o svoje dítě láskyplně pečovat, dokud syn nebo dcera nedospěje. Mezitím sice zestárnou, ale taky uvidí a uslyší spoustu zázraků (strhující tanečky, dojemné malůvky, překvapivé moudrosti a geniální vtípky, vymyšlené činorodým mládětem). A objeví v sobě úžasné schopnosti, o kterých předtím netušili.

Nebo selžou, případně zjistí, že prostě nemají rodičovský talent. Kupříkladu česko-americký herec Jiří Voskovec, poté co přišel o manželku a nedokázal sám plnit otcovské povinnosti, předal své dvě dcery náhradní rodině. Nicméně nadále obě dívky vídal a podporoval, takže mezi nimi navzdory nepříznivému osudu zůstal celoživotní pozitivní vztah.

Na neplatiče čeká soud a exekutor

Rodič může své nezaopatřené dítě zanechat někomu schopnějšímu, smí dokonce ukončit jakoukoli komunikaci a zpřetrhat všechny emoční vazby. Ale podle českého občanského zákoníku (č. 89/2012 Sb.) neztrácí svoji vyživovací povinnost – musí na potomka finančně přispívat, aby oba měli shodnou životní úroveň (§ 915), než následovník získá dostatečný vlastní příjem.

Pokud nezodpovědný otec nebo matka pomáhá málo nebo vůbec, jakožto druhý rodič (respektive samoživitel/ka) můžete postupovat následovně:

  1. Okresnímu soudu, pod který svým trvalým bydlištěm patří vyživované dítě, navrhněte požadované výživné (nejdříve na podatelně požádejte o příslušný formulář, jednotlivé okresy mají své vlastní).
  2. Pokud soud stanoví oficiální výživné (lidově řečeno „alimenty“), ale problémový rodič platí méně, kontaktujte místního soudního exekutora a podejte exekuční návrh (opět nejdříve požádejte, aby vám pomohl s formalitami).
  3. Pokud jste absolvovali předchozí kroky, ale dlužník nadále dostatečně nespolupracuje a exekuce (zatím) nepřináší kýžené výsledky, na místní pobočce Úřadu práce požádejte o náhradní výživné. V tomto bodě ovšem musíme ještě počkat na naše zákonodárce.

Náhradní výživné podle nového zákona

Naši čelní politici už několik let plánují, že opuštěné samoživitele podpoří. Současná vláda dokonce připravila zákon o náhradním výživném pro nezaopatřené dítě – kompletní materiál najdete ZDE. Podle tohoto návrhu postižené domácnosti, které na svého nezodpovědného rodiče poslaly exekutora, dostanou doplatek svých alimentů. Maximálně však půjde o 3 000 Kč měsíčně, a náhradní výživné skončí nejpozději po dvou letech. Zákon nyní buďto schválí, nebo zamítne Parlament.

Samoživitelé každopádně mohou na Úřadu práce žádat například o porodné, rodičovský příspěvek nebo přídavek na dítě.

Autorka úvodní ilustrační fotky: Sabrina Schmitrp

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno