Nízkopříjmové domácnosti mohou pobírat příspěvek na bydlení, jehož maximální částky od Nového roku 2015 lehce klesly. Mnoho osamělých důchodců a samoživitelek ale potěší, že mohou finanční pomoc využívat jakkoliv dlouho.

Mezi dávky státní sociální podpory patří příspěvek na bydlení. Pokrývá náklady na byt, které převyšují 30 % čistých příjmů mimopražské domácnosti nebo 35 % příjmů pražské domácnosti. Pomoc má svůj strop, podle velikosti obce a počtu osob, které mají v bytě hlášený trvalý pobyt. „Uznatelné náklady na bydlení letos klesly o 1 až 2 %. Například čtyřčlenné venkovské rodině, která žije v nájemním bytě, stát uzná výdaje včetně energií a odvozu odpadu až 12 430 Kč měsíčně,“ řekl Petr Woff z magazínu KupníSíla.cz, který sleduje rodinné rozpočty.

Podrobnosti o příspěvku na bydlení, včetně uznatelných nákladů na bydlení najdete ZDE. ←

Domácnosti ve vlastních nebo družstevních bytech mají strop stanovený níže. „Maximální výše příspěvku se mění podle skutečného vývoje cen komodit v oblasti bydlení a neurčuje si je v žádném případě Ministerstvo práce a sociálních věcí. Jestliže v loňském roce došlo ke zlevnění elektřiny a plynu, které převažuje nad zdražením dalších komodit, dochází zákonně k mírnému poklesu uznatelných nákladů,“ vysvětlila Irena Dlesková, tisková mluvčí Ministerstva práce a sociálních věcí.

Zákon o státní sociální podpoře zároveň už neobsahuje pasáž, která příspěvek omezovala na 84 kalendářních měsíců v období 10 kalendářních let. Pravidla pro přiznání dávky často splňují matky samoživitelky nebo osamělí důchodci, kteří již nemusejí řešit, kde vezmou peníze na bydlení ve 3 z 10 kalendářních let. Pokud zákonodárci zase nezavedou časové omezení, nízkopříjmové domácnosti smějí příspěvek pobírat neomezeně dlouho.

→ Nejchudším občanům náleží příspěvek na živobytí podle životního či existenčního minima (VÍCE INFO)!

„Příspěvek na bydlení se přiznává na období od 1. července do 30. června následujícího kalendářního roku nebo v rámci tohoto období na dobu kratší, jsou-li splněny podmínky nároku na tuto dávku jen po tuto kratší dobu,“ uvedla Kateřina Beránková, tisková mluvčí Úřadu práce ČR. Právě na „pracáku“ lze pomoc žádat. „Příspěvek na bydlení se vyplácí měsíčně, a to nejpozději do konce následujícího kalendářního měsíce. Například za leden musí být vyplacen do konce února, za únor do konce března atd.,“ doplňuje Beránková.

6 KOMENTÁŘE

 1. Dobrý den, chtěla bych se z podnájmu přestěhovat s dětmi 13 a 17 let do pronájmu. Ale nájmy jsou velice vysoké až 8800 Kč. Pobírám dávky hmotné nouze do 6500 Kč a přídavky 1300 Kč. Snažím si přivydělat na dohodu, kde si vydělám max. do 1800 Kč. Někdy je to víc a někdy méně. Výživné nedostávám. Chtěla bych se zeptat, jestli bych si ten pronájem mohla dovolit, abych to zvládla. Děkuji za odpověď. Lucie.

  • Lucie, Úřad práce vyplácí nízkopříjmovým domácnostem také příspěvek na bydlení a doplatek na bydlení, tak aby Vaše náklady na nájem nepřekročily 30 % příjmů (v Praze 35 % příjmů) a aby Vám zůstalo aspoň životní minimum. Pouze pozor na to, aby nájem nepřekročil částku, kterou stát považuje za přiměřenou. Tabulky najdete ZDE. Záleží taky na velikosti obce, ale pro tříčlennou domácnost stát letos určitě uznává jako přiměřený nájem minimálně 9 726 Kč měsíčně.

 2. Dobrý den, prosím Vás o radu. Po měsíci evidence na pracovním úřadu jsem zjistila, že jsem těhotná. Ochranná lhůta vzhledem ke způsobu výpovědi není – smlouva na dobu určitou. Vzhledem k tomu, že mi končí v srpnu podpora a jaksi zhruba do ledna jsem bez příjmu, prosím Vás zkušené o rady, oč můžu žádat na úřadu práce. Slečna mi nedokáže poradit, protože pracuje na úřadu krátce a neví. Bydlím sama ve svém domě na malé vesnici – to jen ohledně bydlení. Velice děkuji za pomoc! Jiřina

 3. Dobrý den, mám dotaz. Budu se s dcerou stěhovat do podnájmu, kde činí 9 000 Kč, můj příjem se pohybuje okolo 15 – 16 tisíc dle toho, jak dají odměny. Je možné dostat příspěvek na bydlení v pronájmu? Děkuji za info. Martina

 4. Dobrý den,
  mám dům, za který platím hypotéku 7 000 Kč měsíčně + inkaso. V lednu nastupuji na mateřskou a pak budu pobírat rodičovský příspěvek. Budu mít taky nárok na příspěvek na bydlení, když platím hypotéku?
  Děkuji za odpověď.
  Zuzana

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno