Je možné, aby byla jedna nespravedlnost napravena jinou nespravedlností? Ne. Veřejné nemocenské pojištění sice bude spravedlivější vůči zaměstnancům, ale ještě větší příkoří než doposud mohou právem cítit zaměstnavatelé. Klidně by se mohli obrátit na některý mezinárodní soud, aby zažalovali náš stát – bohužel!

Nemoc, nemocenské pojištění, náhrada mzdy

Normální pojištění funguje na principu „něco za něco“: 1. Pojišťovna dostává peníze od svého klienta, který si tak vlastně spoří na chvíli, kdy zažije nějakou osobní tragédii – automobilovou bouračku, požár domu, nemoc apod. 2. Jakmile dojde k pojistné události (bouračce, požáru, nemoci apod.), pojišťovna vyplatí klientovi finanční kompenzaci – takzvané „pojistné plnění“.

Solidní střadatel má morální právo na svoje jistoty

Jenomže… Tuzemský systém veřejného nemocenského pojištění funguje poněkud jinak. Jestli vám připadá nepochopitelný, chyba není na vaší straně: 1. V roli pojišťovny je český stát, kterému povinně platí nemocenské pojištění jeho „klienti“ – jednak zaměstnanci sami za sebe, a navíc ještě zaměstnavatelé za svoje zaměstnance. (Tohle ještě lze obhájit nutnou vnitrofiremní solidaritou, ale…) 2. Pojistnou událostí je v tomto případě nemoc zaměstnance – a v tuto chvíli by správně měla pojišťovna, tedy stát vyplatit finanční kompenzaci klientům: marodovi, ale i jeho zaměstnavateli, který přece taky platil pojištění a teď musí nějak řešit chybějící pracovní sílu.

Avšak tady princip „něco za něco“ neplatí. Český stát – bez ohledu na to, jestli zrovna vládne pravice, levice, nebo něco jiného – celých 14 dní nechává svoje pojištěnce, aby si poradili sami! Přesněji řečeno, štve občany proti sobě. Uměle vyvolává zbytečné sociální napětí. Přikazuje totiž, aby jeden pojištěnec (zaměstnavatel) platil finanční kompenzaci jinému pojištěnci (zaměstnanci)! A různí politici mezitím zprava vykřikují něco o flákačích, zleva hulákají cosi o vykořisťování… Chápete to?

„Nemocenské pojištění“ klame svým oficiálním názvem

Jako kdyby dva slušní řidiči bez vlastního zavinění, na namrzlé silnici dostali smyk, vrazili do sebe, potom se nemohli ani rozjet – a jejich pojišťovna řekla: “Hele, nějak se odškodněte mezi sebou. Já mám sice v sejfu vaše prachy, ale zatím vám nic dávat nebudu. Pár týdnů počkám a možná teprve potom vám něco pustím – pokud se ukáže, že máte auta fakt hrozně moc rozmlácená. Beztak určitě oba jezdíte jako hovada.”

Podle současné vlády má zaměstnanec dostávat “nemocenskou” (náhradu mzdy) už od 1. dne pracovní neschopnosti, nikoli teprve od 4. dne jako doposud. Výborně! Kdo platil pojištění, má v případě pojistné události (nemoci) nárok na pojistné plnění (finanční kompenzaci). Ale od pojišťovny – v tomto případě od státu! Ne od jiného pojištěnce, v tomto případě od svého zaměstnavatele, který přece taky platil pojištění, nyní musí za maroda hledat náhradníka, a přitom ještě v prvních 14 dnech pojistné události (nemoci) musí platit pojistné plnění (finanční kompenzaci)!

Dále k tématu „nemocenské pojištění“:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno