Bezruký a beznohý rozhlasový moderátor pravděpodobně nic nedostane. Zatímco profesionální klavírista, který přišel o koneček jednoho prstu, získá doživotní satisfakci! Porovnejme, jak jsou posuzovány nemoci pro invalidní důchod a spočítejme, jakou dávku eventuálně obdržíte vy.

Požadovaná osobní historie

Primárně dostávají přednost občané, kteří jsou dostatečně dlouho pojištění ve veřejném důchodovém systému. Jako zaměstnanci nebo podnikatelé přispívali do státního rozpočtu, případně byli na mateřské anebo rodičovské dovolené, na podpoře v nezaměstnanosti apod.

Podle zákona č. 155/1995 (o důchodovém pojištění) máte šanci na invalidní penzi, pokud jste byli pojištění aspoň určitou dobu, podle svého věku.

Žadatelův věk Potřebná doba důchodového pojištění
do 20 let méně než jeden rok
od 20 do 22 let jeden rok
od 22 do 24 let dva roky
od 24 do 26 let tři roky
od 26 do 28 let čtyři roky
nad 28 let pět roků

Stupně částečné a plné invalidity

Dále záleží, nakolik vás zdravotní postižení nebo chronická choroba omezuje profesně. Například rozhlasovému moderátorovi mohou chybět všechny končetiny, ale kvůli tomu ještě nepatří mezi invalidy – stále totiž dokáže plnohodnotně hovořit do mikrofonu a vydělávat peníze. Zatímco profesionální klavírista, který přišel o malíček na ruce, kariérně končí, nutně potřebuje pomoct – a penzi možná dostane.

 1. stupeň (dříve částečný invalidní důchod) = pokles pracovní schopnosti o 35 % až 49 %
 2. stupeň (dříve částečný invalidní důchod) = pokles pracovní schopnosti o 50 % až 69 %
 3. stupeň (dříve plný invalidní důchod) = pokles pracovní schopnosti nejméně o 70 %

Nemoci pro invalidní důchod

Podrobnosti najdeme ve vyhlášce Ministerstva práce a sociálních věcí č. 359/2009 Sb. Tam jsou vyjmenované nemoci, uznatelné pro invalidní důchod, od infekcí po úrazy. Tamtéž nalezneme procentuální odhady, o kolik „poklesla pracovní schopnost“, podle konkrétního zdravotního postižení.

Ovšem každý jsme originál. Takže posudkoví lékaři sice používají univerzální tabulky, ale všechny žadatele pochopitelně individuálně prohlížejí. Okresní správa sociálního zabezpečení (OSSZ, v Praze PSSZ, v Brně MSSZ), která o invalidních důchodech nakonec rozhoduje, zohledňuje také profesní a další okolnosti.

Tabulky posudkových lékařů (OSSZ)

 1. Infekce
 2. Onkologie
 3. Poruchy imunity, anemie, poruchy koagulace, krvácivé stavy
 4. Poruchy endokrinní, výživy a přeměny látek
 5. Duševní poruchy a poruchy chování
 6. Postižení nervové soustavy
 7. Postižení oka, adnex, zraku
 8. Postižení ucha, bradavkového výběžku, sluchu
 9. Postižení srdce a oběhové soustavy
 10. Postižení dýchací soustavy
 11. Postižení trávicí soustavy
 12. Postižení kůže a podkožního vaziva
 13. Postižení svalové a kosterní soustavy
 14. Postižení močové a pohlavní soustavy
 15. Funkční poruchy, postižení po úrazech, operacích

Výpočet invalidního důchodu

Penzi pravděpodobně dostanete, pokud jste dostatečně dlouho platili (nebo za vás bylo odváděno) veřejné sociální pojištění a máte dlouhodobý závažný zdravotní problém, který zásadně ohrožuje vaše pracovní výkony a výdělky. V takovém případě klidně zajděte na místní OSSZ, kde požádejte o invalidní důchod.

Pojistnou dávku případně vypočítáme následovně: (redukovaný osobní vyměřovací základ x počet uznatelných roků důchodového pojištění) + univerzální paušál

Redukovaný osobní vyměřovací základ

Obvykle začínáme hrubým výdělkem, který však většinou krátíme, abychom zmenšili příjmové rozdíly. V roce 2021 uznáváme nad 15 595 Kč jenom 26 %, nad 141 764 Kč škrtáme vše. Ale redukce ještě nekončí, z tohoto mezi-výsledku totiž zůstane pouze:

 • 0,5 % při invaliditě prvního stupně
 • 0,75 % při invaliditě druhého stupně
 • 1,5 % při invaliditě třetího stupně

Zaokrouhlujeme na celé koruny nahoru.

Uznatelná doba důchodového pojištění

Samozřejmě započítejte roky, kdy jste vydělávali mzdu (plat) nebo na plný úvazek podnikali. Zahrňte také dobu, kterou jste strávili jako takzvaní státní pojištěnci (například na podpoře v nezaměstnanosti). A pozor! Navíc můžete připočítat ještě čas, který zbývá do starobního důchodového věku vaší bezdětné vrstevnici (například všichni občané narození po roce 1971 mají jít do penze v 65 letech).

Uznáváme jenom celé roky (například 20 let a 11 měsíců zkracujeme na pouhých 20 let).

Univerzální paušál

Nakonec přičteme desetinu celostátní průměrné mzdy, v roce 2021 vychází 3 550 Kč.

Níže dosaďte svůj osobní vyměřovací základ a uznatelné roky důchodového pojištění, abyste zjistili orientační výsledek.

Příklad: Úspěšný žadatel pracoval 25 let, jeho hrubá výplata mezitím stoupala podobně jako celostátní průměrná mzda na dnešních 35 000 Kč/měsíc, do starobního důchodu má ještě dalších 15 let. V roce 2021 dostane invalidní důchod 6 131 Kč (20 641 x 0,005 x 25 + 3 550) v I. stupni, 7 421 Kč (20 641 x 0,0075 x 25 + 3 550) ve II. stupni, nebo 11 291 Kč (20 641 x 0,015 x 25 + 3 550) ve III. stupni svojí invalidity.

Autorka úvodní ilustrační fotografie: Judita Tamošiūnaitė

157 KOMENTÁŘE

 1. Dobrý den, trpím Crohnovou chorobou. Jsem 5 let po operaci, ale o důchod jsem žádala teprve před 3 lety, jelikož jsem nevěděla, že mám nárok. Dostala jsem 1. stupeň, avšak pouze na rok, protože potom se můj stav stabilizoval. Podávala jsem odvolání, bez úspěchu. Paní neměla tabulky. Od letošního května opět marodím, kvůli stejnému problému, jelikož Crohnova nemoc probíhá chronicky a není léčitelná. V práci jsem měla jisté úlevy, ale pouze po dobu oficiálně uznané invalidity. Mohu znovu požádat o invalidní důchod? Děkuji. Nováková.

  • Dobrý den, paní Nováková, určitě můžete o invalidní důchod požádat znovu – na Okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ, v Praze PSSZ, v Brně MSSZ). Zdravotní stav každého člověka se průběžně mění, problémy se mohou zmírňovat a potom naopak zhoršovat, takže by nedávalo smysl, aby jedno úřední rozhodnutí bylo definitivní, neodvolatelně účinné až do smrti žadatele. Přeji Vám, aby Vám bylo lépe a pokud lékaři opravdu nenajdou efektivní léčebnou metodu, aby Vám „aspoň“ pomohl stát, respektive solidární český daňový poplatník, formou důchodu – ostatně sama pracujete, takže máte pojistnou dávku vlastně předplacenou.

 2. Dobrý den, již osm měsíců marodím s páteří. Na krční mám vyhřezlé plotýnky a zúžený páteřní kanálek. Dole v bederce mám také vyhřezlou plotýnku, vše do 4 milimetrů, ale s velmi problematickými důsledky: Neustále mi tuhne páteř a následně taky další – níže položené části těla, až po nohu. Operace prý nutná není, výsledky jsou všechny v normě. Denně však cítím bolesti, kapačky ani rehabilitace nezabírají, mají jenom chvilkový efekt. Neuroložka mi řekla, abych požádala o invalidní důchod. Myslíte, že mám šanci, když sice trpím stálými bolestmi, ale dle nálezu jsem v normě? Děkuji. Jana

  • Dobrý den, Jano, určitě dejte na radu neuroložky. Chápu, že asi nemůžete moc cestovat, ale zkuste se nějak dopravit na Okresní správu sociálního zabezpečení (OSSZ, v Praze PSSZ, v Brně MSSZ) a požádejte tam o invalidní důchod. S sebou vezměte občanský průkaz, doklady o předchozím studiu (i nedokončeném), případně rodné listy dětí (pokud jste byla na mateřské a rodičovské dovolené) a potvrzení zaměstnavatele o vyplacených náhradách (při nemoci z povolání). Přeji Vám brzké uzdravení, anebo úspěch při jednání na úřadě.

 3. Dobrý den, mám II. stupeň invalidity kvůli astmatu, přibyly ještě psychické problémy, trpím sociální fobií a depresemi, mám glaukom a problémy se štítnou žlázou. V červnu jsem požádala o zvýšení na III. stupeň, což bylo po přezkumu zamítnuto. Nyní trpím navíc ještě anginou pectoris, na kterou již měsíc užívám léky. Za jak dlouho můžu znovu požádat o zvýšení, a mám šanci na úspěch? Děkuji za odpověď.

  • Dobrý den, Iveto, o zvýšení invalidního důchodu můžete požádat ihned potom, co nabylo účinnosti předchozí rozhodnutí České správy sociálního zabezpečení (ať už zamítavé, anebo kladné).

   Uvedu extrémní příklad: Profesionálního kytaristu brní prsty, a proto požádá o invalidní důchod, ale dostane zamítavé stanovisko. Krátce poté má strašnou automobilovou nehodu, lékaři musejí amputovat jednu ruku. Zdravotní stav žadatele se tedy radikálně změnil, přestože uplynula jenom krátká doba od posledního řízení o přiznání invalidity. Bývalý kytarista, který nedokáže dál hrát na kytaru s jednou rukou, tedy logicky může okamžitě požádat o invalidní důchod znovu.

 4. Dobrý den, ráda bych se zeptala, jestli mám nárok na alespoň I. stupeň invalidního důchodu. Diagnóza: vertebrogenní algický syndrom, Th/L páteře, při funkčních svalových dysbalancích, zřetězení poruchy do ramenních pletenců, chronické lumbago, dehydratace L4/5, lehká cirkulární protruze, coxarthrosis I. – II. stupně, oboustranně femoroacetabulární impingement (FAI) typu Pincer. Dále jsem po operacích: carcinoma in situ a kvůli srůstům, po fraktuře páteře Th 11, 12, L 1, 2. Děkuji.

  • Dobrý den, Martino, například Vámi jmenovaný coxarthrosis je vlastně artróza kyčelního kloubu, která však obvykle stačí na invalidní důchod teprve při těžkém postižení (nestačí lehká, a většinou ani střední forma – podrobnosti uvidíte v oficiální posudkové tabulce ZDE).

   Takhle bych mohl pokračovat položku po položce. Ve výsledku však stejně rozhodne posudkový lékař, pověřený Českou správou sociálního zabezpečení, kde musíte podat žádost, pokud o invalidní důchod stojíte. A pozor, samotná zdravotní diagnóza nestačí, ani kdyby byla extrémně špatná. Lékař zhodnotí především pokles Vaší pracovní schopnosti, jinými slovy znevýhodnění na pracovním trhu kvůli dlouhodobým fyzickým nebo psychickým problémům (například trvalou ztrátu zaměstnání, pro které máte kvalifikaci, právě kvůli artróze apod.).

   Přeji Vám v ideálním případě uzdravení, anebo aspoň invalidní důchod.

   • Dobrý den. Moc děkuji za odpověď. Přidal se mi další problém: Mám diagnostikovaný chronický únavový syndrom a polymyalgii a polyartralgii. + Epstein-Barrové virus (EBV), který způsobuje zvýšenou únavu, chronickou bolest svalů a kloubů. Prosím Vás ještě jednou o posouzení, zda mám nějakou šanci na 1. stupeň invalidního důchodu.

    Jsem vystudovaná zdravotní sestra s maturitou, ale bez registrace. Domnívám se, že bych tuto práci nemohla vykonávat vzhledem k výše uvedenému. V současné době pracuji jako údržba obce – sekání, hrabání a jiná, fyzicky náročná práce venku. Už rok se léčím, ale stav se nelepší, naopak se přidávají další a další komplikace. Děkuji předem za Váš čas, věnovaný mému problému a za brzkou odpověď. Martina

 5. Dobrý den, mám těžké astma. Trpím velkou dušností a pomalu nikam nedojdu, několikrát ročně prodělám zánět průdušek. Navíc jsem po náročné operaci kvůli skolióze páteře, kterou mám celou sešroubovanou, a proto napadám na levou nohu. Taky mě bolí levá ploténka. Mám nárok na invalidní důchod III. stupně? Děkuji.

  • Dobrý den, paní Recmannová, kvůli těžkému astmatu lze získat invalidní důchod III. stupně. Na základě Vašich slov předpokládám, že máte šanci, takže Vám doporučuji, abyste podala žádost na nejbližší Okresní správě sociálního zabezpečení. A upřímně Vám přeji, ať je Vám lépe.

 6. Hezký den. Prosila bych o radu: Mám uznaný invalidní důchod 1. stupně. Nyní mi OSSZ ukončila neschopenku, protože pokud mám důchod na záda, tak údajně nemohu být dlouhodobě v neschopnosti. Bohužel, přestože jsem byla nyní doma, bolesti se začaly stupňovat. Proto jsem požádala OSSZ o přezkum, zdali nemám nárok na 2. stupeň invalidity

  Pokud mohu, napíši výsledky z Magnetické rezonance: osteochondrózy C5-6 a C6-7, chronický nález. Dorsální osteofytární valy přesahující 2 – 3 mm, nejvíce přesahující v C6-7 levostranně paramediálně až foraminálně doleva. Osteofyty kryjí protruze, jinak samostatná hernie není přítomná. Lehký útlak přední stěny míchy, která jinak bez myelopatie. Ostatní disky bez patologického nálezu. Obratlová těla bez komprese a bez ložiska. C mícha a horní Th po Th3 je bez ložiska. Následně jsem byla poslána ještě na rentgen celé páteře.

  Mohl byste mi poradit, na koho se obrátit, aby přezkoumal dodané materiály kvůli stupni invalidity? Posudkový lékař mi nejdříve první žádost o 1. stupeň zamítl a teprve na odvolání stanovil 40 bodů, takže mu nedůvěřuji. Samozřejmě užívám léky a chodím do ambulance. Děkuji moc za Váš čas a odpověď. S pozdravem Eva Jeřábková

  • Taky Vám přeji hezký den, paní Jeřábková. Váš zdravotní stav vzhledem ke stupni invalidity může nezávazně přezkoumat jakýkoli jiný než posudkový doktor medicíny, nejlépe pokud se specializuje na opěrnou soustavu. Ale aby takové hodnocení bylo závazné, musel by soud uznat, že se posudkový lékař mýlí, zatímco Vámi preferovaný lékař má pravdu. Což je, i vzhledem k odbornosti celé otázky, obtížně dosažitelné. Proto Vám doporučuji počkat, jak OSSZ přezkoumá Váš nárok na invalidní důchod a případně zase využít odvolání. Není vyloučeno, že tentokrát proběhne vše hladce a bude Vám ihned uznán 2. nebo 3. stupeň. Přeji Vám v ideálním případě uzdravení, nebo „aspoň“ adekvátní podporu od společnosti, respektive státu.

 7. Dobrý den, jsem třetím rokem doma bez práce. Tedy vlastně jsem zaměstnaná jako pěstoun. Mám zdravotní potíže se zády. Mám vyhřezlé ploténky, dále výrůstky na páteři, degenerativní změny. Na neurologii doporučeno cvičení a v ataku klidový režim, na operaci je moc brzo. Cvičím čtyřikrát týdně, platím si fyzioterapeuta. I přesto bolesti bederní páteře, lýtka, umrtvení či brnění nohy, někdy problém jít na velkou. Měla bych nárok na invalidní důchod?

  • Dobrý den, Pavlíno. Invalidita je člověku přiznána, pokud významně poklesne jeho „pracovní schopnost“, což hodnotí Okresní správa sociální zabezpečení (OSSZ), respektive její posudkový lékař. Pokud jste pěstounka a dostáváte pěstounské dávky, jste vlastně od státu placená za péči o děti nebo mládež. V takovém případě by podle posudkového lékaře Vaše „pracovní schopnost“ výrazně klesla, zřejmě jenom kdybyste kvůli zdravotním problémům nemohla svoje svěřence plnohodnotně vychovávat. Potom by však možná hrozilo, že by Vám děti byly odebrány (raději domýšlím situaci do nejhorších možných důsledků, abychom eventuálně nebyli šokovaní). Bohužel tedy fyzický stav sám o sobě nehraje rozhodující roli, proto Vám přeji hlavně uzdravení a mrzí mě, že jsem Vás asi nepotěšil (ale nechci, ani nemůžu Vám lhát).

 8. Dobrý den, můžu požádat o invalidní důchod, když mám skoliózu a nemocné ledviny (obě dvě a jednu mi chtějí vyndat)? Děkuji předem za odpověď.

  • Dobrý den, Světlano, požádat o invalidní důchod jistě smíte. Kvůli skolióze, i nemocným ledvinám může být přiznán nejvyšší, III. stupeň invalidity. Ale abyste dostávala důchod, pravděpodobně musíte mít odvedené určité sociální pojištění (například ze zaměstnanecké mzdy, potřebná výše záleží na Vašem věku) a zdravotní postižení Vám musí znatelně bránit ve výkonu Vaší výdělečné profese. Přeji Vám vše dobré.

 9. Dobrý den, jsem v pracovní neschopnosti od 3.10.2016, kdy jsem měl pracovní úraz. Řízl jsem se sklem, přičemž došlo k úplnému přerušení nervu v dlani pravé ruky, a byla těžce poškozena motorika palce. Měsíc po úraze jsem podstoupil operaci, při které byl nerv sešit. Již třikrát jsem podstoupil EMG, naposledy v září, ale výsledky vyšly stejné jako před operací.

  ČSSZ mi prodloužilo nemocenské dávky o tři měsíce, tedy do půlky ledna 2018. Momentálně ruka zůstává ve stavu, kdy sešité místo bolí a před měsícem jsem podstoupil operaci jizvy kvůli pnutí a půl palce mám necitlivý. Navíc nedokážu palec odtáhnout od ukazováku do plného natažení.

  Pracuji 20 let jako foukač skla, pracuji s téměř miniaturními věcmi, což však po úrazu není nadále představitelné. Mám v lednu ukončit neschopenku a zkusit pracovat, anebo zažádat o částečný invalidní důchod? Můžu vůbec žádat o důchod po ukončení nemocenské? Děkuji moc za odpověď.

  • Dobrý den, pane Jiří, podle mého názoru a Vašeho popisu byste měl dostat invalidní důchod. Podmínky (sociální pojištění, placené z předchozích výdělků, například srážkami ze mzdy + dlouhodobý výrazný pokles pracovní schopnosti) přitom v principu nezávisejí na neschopence, respektive nemocenské dovolené, jejím trvání nebo ukončení. Proto Vám doporučuji, abyste na místní Okresní správě sociálního zabezpečení požádal o důchod co nejdříve. I když bych Vám nejraději popřál uzdravení!

 10. Dobrý den, jsem po operaci bederní páteře L5/S1 s kořenovým útlakem nervu, mám ochablou nohu, svalové křeče atd. Pracuji fyzicky, nemocenskou již vyčerpala (380 dní), nyní jsem na Úřadu práce, po Novém roce nastupuji jako dělnice. Posudková lékařka mi nedala invalidní důchod, jen omezení (osoba zdravotně znevýhodněná – OZZ). Chtěla bych se odvolat proti rozhodnutí. Měla bych však šanci, abych dostala aspoň 1. stupeň? Předem děkuji za odpověď.

  • Dobrý den, Heleno, pokud trpíte těžkými zdravotními potížemi a cítíte, že proto budete mít v zaměstnání problémy, určitě se odvolejte. Šance na úspěch je sice výrazně nižší než 100 %, protože posudkoví lékaři obvykle nemají žádný důvod k zaujatosti a první žádosti zamítají (nebo potvrzují) kvůli objektivní diagnóze, ale tentokrát paní doktorka mohla udělat chybu a třeba na podruhé získáte aspoň invaliditu 1. stupně. Přeji Vám hodně zdaru, ideálně uzdravení, anebo „aspoň“ důchod.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno