Bezruký a beznohý rozhlasový moderátor pravděpodobně nic nedostane. Zatímco profesionální klavírista, který přišel o koneček jednoho prstu, získá doživotní satisfakci! Porovnejme, jak jsou posuzovány nemoci pro invalidní důchod a spočítejme, jakou dávku eventuálně obdržíte vy.

Požadovaná osobní historie

Přednost dostávají občané, kteří jsou dostatečně dlouho pojištění ve veřejném důchodovém systému. Jako zaměstnanci nebo podnikatelé přispívali do státního rozpočtu, případně byli na mateřské anebo rodičovské dovolené, na podpoře v nezaměstnanosti apod.

Podle zákona č. 155/1995 (o důchodovém pojištění) máte šanci na invalidní penzi, pokud jste byli pojištění aspoň určitou dobu, která závisí na vašem věku.

Žadatelův věk Potřebná doba důchodového pojištění
do 20 let méně než jeden rok
od 20 do 22 let jeden rok
od 22 do 24 let dva roky
od 24 do 26 let tři roky
od 26 do 28 let čtyři roky
nad 28 let pět roků

Stupně částečné a plné invalidity

Dále záleží, nakolik vás zdravotní postižení nebo chronická choroba omezuje profesně. Například rozhlasovému moderátorovi mohou chybět všechny končetiny, ale kvůli tomu ještě nepatří mezi invalidy – stále totiž dokáže plnohodnotně hovořit do mikrofonu a vydělávat peníze. Zatímco profesionální klavírista, který přišel o malíček na ruce, kariérně končí, nutně potřebuje pomoc – a penzi možná dostane.

 1. stupeň (dříve částečný invalidní důchod) = pokles pracovní schopnosti o 35 % až 49 %
 2. stupeň (dříve částečný invalidní důchod) = pokles pracovní schopnosti o 50 % až 69 %
 3. stupeň (dříve plný invalidní důchod) = pokles pracovní schopnosti nejméně o 70 %

Nemoci pro invalidní důchod

Podrobnosti najdeme ve vyhlášce Ministerstva práce a sociálních věcí č. 359/2009 Sb. Tam jsou vyjmenované nemoci, uznatelné pro invalidní důchod, od infekcí po úrazy. Tamtéž nalezneme procentuální odhady, o kolik „poklesla pracovní schopnost“, podle konkrétního zdravotního postižení.

Ovšem každý jsme originál. Takže posudkoví lékaři sice používají univerzální tabulky, ale všechny žadatele pochopitelně individuálně prohlížejí. Okresní správa sociálního zabezpečení (OSSZ, v Praze PSSZ, v Brně MSSZ), která o invalidních důchodech nakonec rozhoduje, zohledňuje také profesní a další okolnosti.

Tabulky posudkových lékařů (OSSZ)

 1. Infekce
 2. Onkologie (nádory)
 3. Imunita, anemie (chudokrevnost), koagulace (krevní srážlivost), krvácivé stavy
 4. Endokrinní žlázy (hormony), výživa, metabolismus
 5. Duševní poruchy a chování
 6. Nervová soustava
 7. Oko, oční adnex (připojené orgány), zrak
 8. Ucho, bradavkový výběžek, sluch
 9. Srdce a oběhová soustava
 10. Dýchací soustava
 11. Trávicí soustava
 12. Kůže a podkožní vazivo
 13. Svalová a kosterní soustava
 14. Močová a pohlavní soustava
 15. Funkční poruchy, úrazy, problémy po operacích

Výpočet invalidního důchodu

Penzi pravděpodobně dostanete, pokud jste dostatečně dlouho platili (nebo za vás bylo odváděno) veřejné sociální pojištění a máte dlouhodobý závažný zdravotní problém, který zásadně ohrožuje vaše pracovní výkony a výdělky. V takovém případě klidně zajděte na místní OSSZ, kde požádejte o invalidní důchod.

Pojistnou dávku případně vypočítáme následovně: (redukovaný osobní vyměřovací základ x počet uznatelných roků důchodového pojištění) + univerzální paušál

Redukovaný osobní vyměřovací základ

Obvykle začínáme hrubým měsíčním výdělkem, který však většinou krátíme, abychom zmenšili příjmové rozdíly. V roce 2022 uznáváme nad 17 121 Kč jenom 26 %, nad 155 644 Kč škrtáme vše. Ale redukce ještě nekončí, z tohoto mezi-výsledku totiž zůstane pouze:

 • 0,5 % při invaliditě prvního stupně
 • 0,75 % při invaliditě druhého stupně
 • 1,5 % při invaliditě třetího stupně

Zaokrouhlujeme na celé koruny nahoru.

Uznatelná doba důchodového pojištění

Samozřejmě započítejte roky, kdy jste vydělávali mzdu (plat) nebo na plný úvazek podnikali. Zahrňte také dobu, kterou jste strávili jako takzvaní státní pojištěnci (například na podpoře v nezaměstnanosti). A pozor! Navíc můžete připočítat ještě čas, který zbývá do starobního důchodového věku vaší bezdětné vrstevnici (například všichni občané narození po roce 1971 mají jít do penze v 65 letech).

Uznáváme jenom celé roky (například 20 let a 11 měsíců zkracujeme na pouhých 20 let).

Univerzální paušál

Nakonec přičteme desetinu celostátní průměrné mzdy, v roce 2022 vychází 3 900 Kč.

Níže dosaďte svůj osobní vyměřovací základ a uznatelné roky důchodového pojištění, abyste zjistili orientační výsledek.

Příklad: Úspěšný žadatel pracoval 25 let, jeho hrubá výplata mezitím stoupala podobně jako celostátní průměrná mzda na dnešních 39 000 Kč/měsíc, do starobního důchodu má ještě dalších 15 let. V roce 2022 dostane invalidní důchod 8 462 Kč (22 810 x 0,005 x 40 + 3 900) v I. stupni, 10 743 Kč (22 810 x 0,0075 x 40 + 3 900) ve II. stupni, nebo 17 586 Kč (22 810 x 0,015 x 40 + 3 900) ve III. stupni svojí invalidity.

Autorka úvodní ilustrační fotografie: Judita Tamošiūnaitė

160 KOMENTÁŘE

 1. Dobrý večer, mám invalidní důchod prvního stupně. Důvod: následek operace hlavy kvůli poruše odtoku mozkomíšního moku. Trpím ale i několika dalšími potížemi: s levou novou, kvůli které mám porušenou rovnováhu; dále od narození rozštěp páteře; jsem po 2 operacích zad, mohou manipulovat s věcmi, ale těžší břemena příliš nezvládám, i kvůli zmíněné nestabilitě.

  Zajímá mě, zda mám nárok na plný invalidní důchod. Protože jakmile při pracovním pohovoru zmíním svoje záda, moje šance prudce klesají :-(. (Kvůli nepravidelné a občas zamotané chůzi jsem byl taky na jednom pracovišti obviněný z opilosti.) Proto jsem nyní nezaměstnaný a ve velmi těžké životní situaci, a tak zvažuji i tuhle možnost. Ovšem nevím, zdali bych uspěl.

  Na ortopedii teprve půjdu, zase po dlouhé době, jelikož mám poškozený kotník, který však nikdo nechce operovat, dokonce ani ve Fakultní nemocnici na chirurgii. Zákrok by prý mohl, ale nemusel dopadnout dobře, takže bych potom mohl pociťovat ještě větší bolesti než teď.

  Přivítal bych jakoukoli radu. Předem děkuji.

  • Dobrý den, Václave, jestli jste přesvědčen, že Vaše pracovní schopnost ještě více poklesla (z 35 až 49 %, které jsou požadované v I. stupni, třeba až na nejvyšší míru, tedy na 70 % nebo více), požádejte na Okresní správě sociálního zabezpečení o zvýšení invalidního důchodu. A kdyby posudkový lékař vydal zamítavé stanovisko, odvolejte se. Potom bude skoro jisté, zdali máte nárok na plný invalidní důchod III. stupně. Protože posudkoví lékaři jsou špičkoví odborníci, navíc na vysoké morální úrovni. Sice se mohou mýlit (jako každý člověk), ale nemají důvod lhát nebo podvádět, takže jejich názor můžeme brát jako pravdivý (ačkoli stoprocentně jisté není v lidském světě nic). Přeji Vám především hodně zdraví a taky vnitřní – duševní a psychické síly, empatického a přátelského zaměstnavatele i kolegy!

 2. Dobrý den, jsem po operaci krční páteře, kde jsem měla rozpadlé meziobratlové ploténky. Stále mě brní levá ruka a nohy. Obvodní lékařka mě poslala, abych požádala o částečný invalidní důchod, který mi ale nebyl přiznán a byla mi ukončena neschopnost pro dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav. Do toho mi zjistili boreliózu a docházím k psycholožce (na sezení) a musím užívat léky. Nevím, proč mi invalidní důchod 1. stupně nebyl přiznán. Od neurologa mám zprávu, kde je napsáno, že doporučuje zkrácený úvazek. Ale kdo mi bude doplácet zbytek výdělku, když mi byl invalidní důchod zamítnut? Měla jsem 30 %, chybělo 5 %. Děkuji za odpověď.

  • Dobrý den, Milo, doporučení Vašeho neurologa, abyste pracovala jenom na zkrácený úvazek, je opravdu cenné. Podle tohoto odborníka totiž evidentně došlo k poklesu Vaší pracovní schopnosti a pokud má pravdu, velmi pravděpodobně splňujete podmínku pro invalidní důchod. (Ještě je vyžadováno několik odpracovaných let, během kterých bylo odváděno sociální pojištění). Takže Vám doporučuji, abyste se proti rozhodnutí České správy sociálního zabezpečení odvolala. Poslední instancí, když nepočítám soudy, je potom veřejný ochránce práv – ombudsman.

   Také se ovšem stává, že nemoc nebo jiný zdravotní problémy vznikl kvůli zaměstnání, tedy jako pracovní úraz apod. V takovém případě doplácí předchozí výdělek právě (bývalý) zaměstnavatel, respektive jeho pojišťovna. Podrobnosti o nemocech z povolání najdete pod TÍMTO odkazem, stejně jako odkazy na poskytovatele pracovního lékařství, kteří posuzují jednotlivé případy.

   A každopádně Vám přeji, ať současné potíže co nejdříve odezní!

   • Dobrý večer, ještě jeden dotaz: Stále nemám vyléčenou boreliózu, která byla zanedbána mojí lékařkou (v roce 2016 mě řádně nevyšetřila, ani neodebrala krev, což učinila až koncem roku 2017, kdy byla nemoc prokázána). Dodnes trpím bolestmi svalů, tlakem v oku, brněním v nohou a často bývám unavená. Paní revmatoložka minulý týden volala do laboratoře, kde potvrdili, že borelióza stále přetrvává, tudíž mi nasadila troje další antibiotika. Po 7 měsících jsem opět na nemocenské. Mohu v tomto stavu žádat o částečný invalidní důchod, nebo ne? Mockrát děkuji za odpověď.

    • Milo, lymeská borrelióza patří mezi nemoci, kvůli kterým lze přiznat invalidní důchod, vizte kapitolu o infekcích. Pokles pracovní schopnosti v tomto případě může dosahovat až 80 %, což by znamenalo nejvyšší, III. stupeň invalidity. Takže pokud cítíte, že Vaše postižení bude dlouhodobé, o důchod požádejte (snad, navzdory zdravotním potížím, dojdete na Okresní správu sociálního zabezpečení).

 3. Dobrý den, mám nárok na invalidní důchod? Diagnóza: onemocnění krčních meziobratlových plotének s radikulopatií, astma bronchiale a už 4 roky se léčím na psychiatrii (středně těžké deprese, užívám antidepresiva na astma, 2x denně miflonid a ventolin na záda, kapačky, injekce, opichy, co mi zrovna kdo napíše). Děkuji.

  • Dobrý den, Ivano, už jenom samotné astma může být důvodem k přiznání nejvyššího, III. stupně invalidity. Nějakou podporu lze získat i kvůli výhřezu plotének nebo depresím. Vždycky ale záleží na individuálním poklesu pracovní schopnosti, což musí osobně posoudit odpovědný lékař. Proto Vám doporučuji navštívit Okresní správu sociálního zabezpečení a přeji, ať se Vám zdraví zlepší.

 4. Dobrý den, od narození trpím něčím, co se jmenuje: Adrenogenitální syndrom se solnou poruchou.
  Každý mi říká, že mám nárok aspoň na první stupeň invalidního důchodu. Bohužel ale nemohu nikde najít, jestli bych tuto dávku mohla opravdu získat, nebo bych se jenom zesměšnila :-(. Konkrétní potíže: špatná imunita, zdravotní problémy, kortikoidy, samozřejmě Prednison apod. Prosím o radu.
  Děkuji.

  • Dobrý den, Michalo, ani já nemohu v „tabulkách invalidity“ najít syndrom a poruchu, které zmiňujete. Jistě tam však jsou poruchy imunity nebo „účinky dlouhodobé kortikoidní terapie“. A každopádně: Nemějte obavu, že byste se zesměšnila. Jste člověk, občanka České republiky a nemáte menší hodnotu než třeba já nebo kdokoli jiný. Skoro všichni lékaři jsou slušní a soucitní profesionálové a kdybyste náhodou natrefila na nějakou výjimku, není chyba ve Vás, nýbrž na opačné straně. Doporučuji Vám, abyste požádala o invalidní důchod na Okresní správě sociálního zabezpečení a především Vám přeji, aby se Váš stav všestranně zlepšil.

 5. Dobrý den, před cca 15 lety mi byl diagnostikovaný Alportův syndrom, tedy onemocnění ledvin. S touto diagnózou jsem byl schopný ještě několik let normálně pracovat. Již 10 let mám invalidní důchod II. stupně. Nyní ledvinám začaly pomáhat v čištění krve játra, která ale při své práci produkují i vedlejší produkt: tuk, v poměrně velké míře. Neví si se mnou rady ani lipidová poradna USA Brno, která se na poruchy lipidů specializuje.

  O vysokém riziku infarktu nebo mrtvice ani nemusím dlouze psát. Již druhý rok se snažím o přiznání III. stupně a stále se nedaří. V práci nesmím dlouho stát, ani dlouho sedět a hlavně nesmím prochladnout, takže ani práce vrátného nebo nočního hlídače prostě nepřipadá v úvahu, protože poslední takovýto pokus jsem odnesl „pouze zápalem plic“. Chci se jen zeptat, jestli má smysl, abych se proti rozhodnutí posudkového lékaře odvolal?

  • Dobrý den, Michale, budu stručný, abych neplýtval Vaším časem – a protože jsem přesvědčený, že má smysl, abyste se odvolal proti rozhodnutí posudkového lékaře. V tabulkách sice Alportův syndrom nevidím, ale z logiky našich právních předpisů podle mého názoru vyplývá, že naprostá ztráta pracovní schopnosti = III. stupeň invalidity.

 6. Pěkný den! 5 let jsem byla zaměstnaná. Nyní jeden rok pracuji na IČO, přitom každý měsíc platím sociální a zdravotní pojištění. Kdyby se mi, nedej bože, něco stalo, mám nárok na invalidní důchod? A počítal by se mi ze 6 let, anebo jenom z doby, kdy pracuji na IČO? Předem Vám děkuji za odpověď. S pozdravem Lenka

  • Dobrý den, Lenko, při výpočtu invalidního důchodu započítáváme roky, kdy jste platila (respektive kdy za Vás zaměstnavatel platil) důchodové pojištění, které bývá součástí sociálního pojištění (do kterého patří taky nemocenské a takzvaná podpora zaměstnanosti).

   Takže ve Vašem případě zahrneme kromě 1 roku podnikání taky předchozích 5 let, pokud jste tehdy měla uzavřenou například pracovní smlouvu. Ale nemohli bychom započítat dobu, kdy byste pracovala kupříkladu pouze „na dohodu“, na velmi krátký úvazek, díky kterému byste nemusela platit sociální pojištění, pokud byste nebyla pojištěnkou dobrovolně.

   Po 6 letech, v případě nemoci nebo úrazu a výrazného poklesu pracovní schopnosti, splňuje podmínky pro přiznání invalidního důchodu skoro každý.

 7. Dobrý den, jsem po operaci karpálního tunelu a nemůžu vykonávat bývalou práci. Ocitla jsem se na pracovním úřadě, mám přiznané trvalé omezení. Chci se zeptat, zda mám nárok na částečný invalidní důchod. Vhodná práce pro mě není. Děkuji předem za jakoukoli radu. Marcela

  • Dobrý den, paní Marcelo, je mi líto, že kvůli zdravotním potížím nebo operaci nemůžete nadále vykonávat svoje bývalé povolání, a jiné pracovní nabídky nedostáváte. Aspoň Vám však mohu odpovědět, že podle mého mínění máte velkou šanci na invalidní důchod. Tato pojistná dávka existuje právě proto, aby pomáhala lidem ve Vaší životní situaci. Takže Vám doporučuji: Navštivte Okresní správu sociálního zabezpečení (OSSZ – vyplácí například i nemocenskou, mateřskou, důchody), tam poproste o formulář, vyplňte a odevzdejte žádost. A každopádně Vám přeji, ať co nejdříve zažijete mnohem lepší časy.

 8. Dobrý den. Byl mi přiznán invalidní důchod 1. stupně. Ale moc nerozumím výpočtu peněz, které budou vypláceny. Poradíte mi, prosím? Mám odpracovaných 27 let a do starobního důchodu mi ještě zbývá 19 let. Hrubá mzda je 21 000 Kč. Děkuji. Hana

  • Dobrý den, Hano, kalkulačku pro výpočet invalidního důchodu najdete pod TÍMTO odkazem. Je však jenom orientační, protože záleží na důchodovém pojištění, které jste odvedla během celého svého dosavadního života. Pro přesný výsledek tedy Česká správa sociálního zabezpečení potřebuje znát všechny Vaše minulé mzdy apod. Když započítám 27 let a 21 000 Kč hrubého měsíčně, vychází mi invalidní důchod I. stupně 4 755 Kč měsíčně.

    • Dobrý den, pane Josefe, bohužel Evansův syndrom nevidím v žádné z tabulek, podle kterých se posuzují stupně invalidního důchodu. Pokud Vám však tato nemoc ztěžuje, nebo znemožňuje výdělečnou práci, má smysl, abyste požádal stát o podporu. Jinak ale tento syndrom sám o sobě neznamená, že máte nárok na invalidní důchod.

 9. Dobrý den, chtěla jsem se zeptat ohledně mé dcery. Trpí středním až těžkým astmatem, v létě silné alergie a v zimě zhoršené dýchání. Každou zimu skončí alespoň 2x v nemocnici, napojená na kapačkách. Má plno léků. Nemůže sehnat práci – všude samá chemie, prach atd. Má nárok na invalidní důchod? Děkuji za odpověď.

  • Dobrý den, paní Kamilo, je mi upřímně líto, že Vaše dcera trpí takovými problémy. Obecně vzato, kvůli astmatu lze získat invalidní důchod. A kdyby záleželo na mně, Vaší dceři bych tuto pojistnou dávku schválil. Žádost však musíte podat na Okresní správě sociálního zabezpečení, a proto Vám přeji, abyste tam dobře pořídily – anebo ještě lépe, aby tyto potíže zmizely.

 10. Dobrý den, byla mi diagnostikována cervikální dystonie s tremorem, již to došlo do takové fáze, že musím chodit na aplikace botoxu do krčních svalů, mám deprese a poruchu přizpůsobení, což mi znemožňuje plně pracovat. Dostala jsem ID 1. stupně, nicméně se k dystonii přidaly bolesti horní končetiny a můj stav se psychicky zhoršil, lázně bohužel nepomohly. Požádám o zvýšení důchodu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno