Trpíte zdravotní problémy, které vznikly při plnění pracovních úkolů? Možná máte nárok na odškodnění, případně dlouhodobou rentu! Všechny podmínky a formality popisujeme ve speciálním článku pod TÍMTO odkazem. Mimo jiného musíte svoji diagnózu najít v oficiálním seznamu, který vláda svým nařízením č. 290/1995 Sb. rozdělila do 6 kapitol (podobný katalog pro potřeby invalidního důchodu obsahuje dokonce 15 kapitol). Tady probereme nemoci z povolání kožní, přenosné a parazitární, anebo způsobené ostatními faktory a činiteli (rovnou přidáme taky informace z vyhlášky č. 104/2012 Sb.).

Položka Nemoc Podmínky vzniku nemoci
Kdy už nelze uznat nemoc z povolání
NEMOCI KOŽNÍ
1. Nemoci kůže způsobené fyzikálními, chemickými nebo biologickými faktory Nemoci vznikají při práci, u níž se uvedené faktory vyskytují a jsou podle současných lékařských poznatků příčinou nemoci. Nemoci kůže způsobené fyzikálními, chemickými nebo biologickými faktory
a) dermatitis irritativa, acne oleosa, acne picea – nejsou-li po dobu alespoň 1 roku prokazatelně přítomny klinické známky manifestace nemoci,
b) eczema contactum, dermatitis proteinica, urticaria contacta – nejsou-li po dobu 2 let prokazatelně přítomny klinické známky manifestace nemoci.
NEMOCI PŘENOSNÉ A PARAZITÁRNÍ
1. Nemoci přenosné a parazitární K položkám č. 1 a 2: Nemoci vznikají při práci, u níž je prokázáno riziko nákazy. Onemocnění, která nepřecházejí do chronické fáze po ukončeném léčení, nejsou-li přítomny klinické známky nemoci a současně výsledky objektivních vyšetřovacích metod potvrzují její vyléčení.
2. Nemoci přenosné ze zvířat na člověka buď přímo nebo prostřednictvím přenašečů
3. Nemoci přenosné a parazitární vzniklé v zahraničí K položce č. 3: Nemoci vznikají při práci v epidemiologicky obtížných oblastech s rizikem nákazy.
NEMOCI ZPŮSOBENÉ OSTATNÍMI FAKTORY
1. Těžká hyperkinetická dysfonie, uzlíky na hlasivkách, těžká nedomykavost hlasivek nebo těžká fonastenie, pokud jsou trvalé a znemožňují výkon povolání kladoucího zvýšené nároky na hlas Nemoci vznikají při práci spojené s vysokou profesionálně podmíněnou hlasovou námahou. Těžká hyperkinetická dysfonie, uzlíky na hlasivkách, těžká nedomykavost hlasivek a těžká fonastenie: Podle vyjádření klinického foniatra, že nejsou přítomny klinické známky nemoci.

Další kapitoly jsou věnovány nemocem souvisejícím s chemickými látkami, fyzikálními faktory, dýchacími cestami, plícemi, pohrudnicí a pobřišnicí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno