Dluhy se bohužel staly normální součástí našich životů. Kdekdo splácí hypotéku na dům, leasing na automobil, nebo spotřebitelský úvěr na vybavení domácnosti. Dokud máme příjmy vyšší než výdaje, všechno vypadá v pořádku. Ale stačí vyhazov ze zaměstnání, nemoc nebo rozvod, a najednou nestíháme platit! Ve speciálních článcích popisujeme spory, které aktuálně řeší exekutoři (ZDE) a taky podmínky oddlužení, které probíhá za pomoci insolvenčního správce (ZDE). Tady spočítáme, kolik činí takzvaná nezabavitelná částka v roce 2018.

Netrpělivcům ušetří čas kalkulačka, výpočet vysvětlíme

Nejdříve dejme přednost lidem, kteří spěchají nebo nemají chuť pročítat podrobnosti. Do následující tabulky vepište dva údaje: svůj čistý měsíční příjem (obvykle celou čistou mzdu, bez náhrad za služební cesty apod.) a počet vyživovaných osob (započítat můžeme manželku nebo manžela a děti). Kalkulačka obratem ukáže, jaká vám zbude nezabavitelná částka v roce 2018: Buďto při exekuci, pokud nemusíte splácet přednostní pohledávky, anebo v ostatních případech, včetně oficiální insolvence (oddlužení).

Kalkulačka má pouze orientační charakter, v praxi záleží na detailech konkrétní situace, jak uvidíme níže.

Nezabavitelná částka v roce 2018 podle počtu závazků

Výpočet najdeme vysvětlený ve Sbírce zákonů. Zalistujeme tedy právními předpisy č. 182/2006 Sb. (insolvenční zákon), č. 99/1963 Sb. (Občanský soudní řád) a č. 595/2006 Sb. (nařízení vlády o nezabavitelných částkách).

 1. Základní nezabavitelná částka představuje 2/3 ze součtu individuálního životního minima (3 410 Kč) a normativních nákladů na bydlení (v roce 2018 podle vládního nařízení 5 928 Kč): 6 225 Kč. Za každou vyživovanou osobu připočteme čtvrtinu, takže pokud máte například manželku a 2 děti, dostáváme 10 894 Kč.
 2. Připočtěme ještě jednou celé životní minimum a normativní náklady na bydlení (dohromady 9 338 Kč) a získáme strop, nad který bude veškerý příjem stržen. Například manžel a otec 2 dětí, který vydělává 30 000 Kč čistého, takhle jistě ztratí 9 768 Kč měsíčně.
 3. Rozdíl mezi nezabavitelnou částkou a „srážkovým stropem“ rozdělíme na třetiny. Kdo poctivě splácel přednostní pohledávky, dostane k dobru 2/3 tohoto zbytku. Kdo dluží přednostní pohledávky nebo prochází procesem oddlužení (insolvence), dostane jenom 1/3 tohoto zbytku. Uvedenému manželi a dvojnásobnému otci nakonec zbude 17 120 Kč, nebo 14 007 Kč.

Co jsou přednostní pohledávky podle Občanského soudního řádu:

 • výživné, nebo příspěvek na úhradu potřeb dítěte svěřeného do pěstounské péče
 • náhrady újmy způsobené ublížením na zdraví, nebo úmyslnými trestnými činy
 • daně, poplatky a obdobná peněžitá plnění
 • náhrady přeplatků na dávkách nemocenského, úrazového a důchodového pojištění
 • pojistné na sociální zabezpečení a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti
 • pojistné na veřejné zdravotní pojištění
 • náhrady přeplatků na podpoře v nezaměstnanosti a podpoře při rekvalifikaci
 • náhrady přeplatků na dávkách státní sociální podpory,
 • regresní náhrady podle zákona o nemocenském pojištění,
 • náhrady mzdy, platu nebo odměny a sníženého platu nebo snížené odměny, poskytované v období prvních 14 kalendářních dnů a od 1. ledna 2011 do 31. prosince 2013 v období prvních 21 kalendářních dnů dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény.

Ještě k tématu:

41 KOMENTÁŘE

 1. Výše uváděné nezabavitelné částky jsou stále jen pro rok 2016, ne pro rok 2017, jak uvádíte.

  • Paní Vondráčková, díky za komentář. Zbývá ještě aktualizovat normativní náklady na bydlení, což vláda teprve učiní – a já následně obratem zohledním zde. Jinak nezabavitelné částky při oddlužování závisejí na právních předpisech č. 182/2006 Sb., č. 99/1963 Sb. a č. 595/2006 Sb., které podle oficiální Knihovny připravované legislativy nejsou nijak projednávány, respektive přepracovávány.

   Aktualizace 14.12.2016:
   Dnes jsem aktualizoval částku normativních nákladů na bydlení podle návrhu příslušného vládního nařízení, tak jak byl pro rok 2017 předložen Ministerstvem práce a sociálních věcí.

  • Jano, odpověď dostanete prostřednictvím kalkulačky výše. Záleží nejenom na počtu vyživovaných osob, ale také na čistém příjmu. Třeba samostatně žijícímu jedinci, který vydělá 20 000 Kč čistého měsíčně, letos zůstane 9 269 Kč měsíčně.

 2. Dobrý den, mám hrubou mzdu 12 000 Kč a po exekuci zbývá 9 869 Kč. Vyživuji dvě děti do 15 let. Budu mít v roce 2017 více? Co mi zůstane? Děkuji za odpověď.

  • Ludmilo, záleží na Vaší čisté mzdě a dále taky na tom, zda splácíte přednostní pohledávky – třeba dluh na daních.

   A/ Pokud uplatňujete daňové zvýhodnění na obě děti (v Prohlášení poplatníka daně z příjmů – „růžovém papíru“), vychází mně, že Vám letos zůstane zhruba 11 657 Kč, anebo 10 445 Kč (přednostní pohledávky).

   B/ Pokud neuplatňujete daňové zvýhodnění na děti (činí tak například partner), vychází mně, že Vám zůstane zhruba 9 968 Kč, anebo 9 600 Kč (přednostní pohledávky).

 3. Dobrý den, je možné, aby exekutor nařídil při měsíčním příjmu 11 572 Kč, dvou vyživovaných osobách, aby z důchodu vyplácela OSSZ cca 9 200 Kč a zaměstnavateli, aby poukazoval celou mzdu na úhradu nepřednostní pohledávky?

  • Vando, kalkulačky ukazují, že při čistém příjmu 11 572 Kč, 2 dalších vyživovaných osobách (tzn. Vy + 2 vyživované osoby) a nepřednostních pohledávkách Vám má zbýt 10 792 Kč. Totéž ukazuje jak moje kalkulačka tady na této stránce výše, tak kalkulačka Exekutorské komory ČR. Takže pokud Okresní správa sociálního zabezpečení umožňuje výrazně vyšší srážku, požádejte OSSZ o kontrolu, respektive upozorněte odpovědné úředníky na možnou chybu.

 4. Dobrý den, na insolvenci se mi strhává 5 000 Kč, zbývá mi 8 800 Kč. Žádné další osoby nevyživuji. Zvýší se mi nezabavitelná mzda? Děkuji.

  • Andreo, aby Vám letos po zabavení části mzdy exekučním správcem zbylo více peněz, musela byste mít podstatně vyšší hrubé příjmy (musela byste dostat od zaměstnavatele přidáno, nebo chodit vedle hlavní práce ještě na brigádu apod.). V případě zachování Vašich hrubých příjmů je pravděpodobnější, že Vám naopak zůstane méně než vloni, protože kvůli vývoji ekonomiky klesly normativní (běžné – průměrné) náklady na bydlení, což vláda zohlednila při výpočtu výsledných nezabavitelných částek.

  • Leo, na této stránce probíráme nezabavitelnou částku při insolvenci (exekuci části mzdy/platu). Svoji nemocenskou si můžete spočítat v oficiální ministerské kalkulačce pod TÍMTO odkazem. Budete však vyplňovat svoji hrubou mzdu.

   Například pokud uplatňujete slevu na daňového poplatníka (máte podepsaný „růžový papír“), neživíte žádné nezaopatřené děti ani zuboženého partnera, nejste studentka, ani nemáte problémy se zdravotním postižením, 19 000 Kč čistého znamená zhruba 24 600 Kč hrubého, a tedy nemocenskou 437 Kč/den od 15. dne nemoci (předtím dostáváte náhradu mzdy nikoli od státu, ale od zaměstnavatele).

   Podmínkou samozřejmě je, abyste si předtím platila nemocenské pojištění (při pracovní smlouvě samozřejmost, při podnikání dobrovolné).

 5. Dobrý den, mohu žádat o insolvenci manželů i v případě, že dlužím na sociálním a zdravotním pojištění? Děkuji za odpověď.

  • Bronislavo, insolvence, nebo přesněji oddlužení je možné i v případě, že dlužíte sociální a zdravotní pojištění. Jde o takzvané přednostní pohledávky, takže Vám každopádně zůstane menší nezabavitelná částka, než kdyby probíhala „pouze“ mírnější exekuce například kvůli nesplacenému spotřebitelskému úvěru (což podrobněji rozebírám ve článku výše, kdybyste měla zájem o detaily).

 6. Srážka z prosincové mzdy provedená v lednu – jaké nezabavitelné minimum se použije (platné pro rok 2016, nebo 2017)? Děkuji.

  • Moniko, na srážku loňské prosincové mzdy se vztahují údaje, platné pro rok 2016. Pravidla pro rok 2017 se použijí teprve při úpravě letošní lednové mzdy.

 7. Dobrý den, loňský rok jsem měla hrubou mzdu 10 900 Kč a po srážce insolvence mi zůstávalo 7 300 Kč. Letos nám zaměstnavatel zvýšil mzdu na 13 900 Kč. Mám počítat, že mi insolvence strhne celé 3 000 Kč, co dostanu navíc? Nemám žádnou vyživovací povinnost. Děkuji.

  • Adélo, pokud letos vyděláváte více než loni, může Vám i po insolvenční srážce zbýt více peněz. Uvedu příklad dlužníka, který kromě sebe nikoho nevyživuje: Z čistého výdělku 11 000 Kč zůstane po insolvenční srážce 7 770 Kč, zatímco z čistého výdělku 14 000 Kč zůstane 8 770 Kč.

   Takže, jinými slovy: Zvýšení mzdy o 3 000 Kč neznamená, že bude o 3 000 Kč automaticky zvýšena rovněž insolvenční srážka.

 8. Dobrý den, pochopila jsem z článku správně, že náhrady (např. za ubytování mimo místo trvalého pobytu, za dopravu) se nezapočítávají k čisté mzdě, tudíž je dostanu navíc k nezabavitelné částce? A patří sem třeba i náborový příspěvek? Děkuji za odpověď, Michaela

  • Paní Rutarová, bohužel došlo k nedorozumění. Občanský soudní řád v § 299 říká, že kromě mzdy, platu, odměny z dohody a opakovaně vyplácených sociálních dávek (kromě příspěvku na bydlení, příspěvku na péči, zřejmě taky příspěvku na mobilitu a příspěvku na zvláštní pomůcku, stejně jako všech dávek hmotné nouze) se zároveň srážejí rovněž následující příjmy:

   a) náhrada mzdy nebo platu,
   b) nemocenské,
   c) peněžitá pomoc v mateřství,
   d) důchody,
   e) stipendia,
   f) podpora v nezaměstnanosti a podpora při rekvalifikaci,
   g) odstupné, popřípadě obdobná plnění,
   h) peněžitá plnění věrnostní nebo stabilizační povahy v souvislosti se zaměstnáním,
   i) náhrada za ztrátu na výdělku během dočasné pracovní neschopnosti nebo i potom,
   j) dávky vyplývající ze smlouvy o výměnku,
   k) výsluhový příspěvek vojáků z povolání nebo příslušníků bezpečnostních sborů,
   l) příplatek k důchodu pro dříve utlačované disidenty nebo odbojáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno