Často slýcháme pesimistické předpovědi o tom, jak se lidstvo řítí do záhuby, jak je všechno strašné, lidem se žije hůř a hůř atd. Přitom to není pravda a fakta jsou v mnoha případech jiná.

Jedním z největších celosvětových zel je nezaměstnanost, kdy člověk bez vlastní viny nemůže sehnat práci, a jestliže má ještě navíc živit rodinu, bývá to velký problém. Radostnou zprávou proto jistě je, že v současné době zažívá lidstvo éru nejnižší nezaměstnanosti za posledních 40 let, která letos celosvětově klesla na 5,2%. Vyplývá to tak ze studie renomované švýcarské banky USB.

Kdo chce pracovat, najde uplatnění

Česká republika obsadila v žebříčku nezaměstnanosti 18. místo na světě, a podle tohoto hodnocení je i na druhém místě v rámci Evropské unie, z hlediska čísel Eurostatu jí dokonce patří první příčka v nejnižším počtu nezaměstnaných.

V současné době je v naší zemi tříprocentní nezaměstnanost, která tak je nejnižší za posledních dvaadvacet let. Konkrétně to znamená, že bez práce je v současnosti kolem dvou set tisíc lidí, volných míst pak je dokonce přes tři sta tisíc. Zaměstnání proto nyní získávají snadněji i ti, kteří s tím měli dříve problémy, například absolventi bez praxe, méně kvalifikovaní nebo lidé starší padesáti let, o které dříve nebýval mezi firmami zájem.

Další pozitivní čísla

Současná situace na trhu práce nutí zaměstnavatele ke změně chování. Ti proto nyní nabízejí lidem lepší platy a průměrná mzda díky tomu vzrostla v třetím čtvrtletí minulého roku podle Českého statistického úřadu na 31 516 Kč měsíčně. Meziročně si tak pracovníci vydělali nominálně o 8,5 % a reálně (výdělky očištěné o inflaci) o 6,0 % více. Tempo mzdového růstu je nejrychlejší za posledních 10 let. A když doplním ještě medián, který je přesnější než průměrná mzda, na niž dosáhne jen zhruba třetina lidí, lze konstatovat, že si lidé polepšili ještě víc, a to o 9,8 %, medián českých mezd měl totiž v letošním druhém kvartálu hodnotu 27 719 Kč.

Společnosti se také předhánějí v nabízení různých dalších benefitů, mezi něž patří pět týdnů dovolené, příspěvky na závodní stravování, penzijní připojištění, relaxace a masáže, možnost práce z domova, třinácté a čtrnácté platy, pružná pracovní doba, vzdělávací kurzy, služební notebooky, mobily a auta atd.

Pojďme jednou říct, ano, máme se dobře!

To všechno jsou důsledky nízké nezaměstnanosti, která je zásadním předpokladem k prosperitě země. Když lidé pracují, tak mají více peněz, které také utrácejí za zboží či služby, které by si jinak dovolit nemohli. A podle předpovědi ekonomů by se situace ani letos neměla změnit.

Čili zahoďme zbytečný pesimismus, pro který nejsou důvody, žijeme v krásné době. Vždy je co zlepšovat, měli bychom ale umět říct, že se nyní po ekonomické stránce máme dobře. A spíše udělejme vše proto, abychom si nenechali naši svobodu a demokracii vzít.