Mrkání je zcela automatický proces, nad kterým nepřemýšlíme. Člověk mrkne zhruba desetkrát až dvacetkrát za minutu. V některých situacích je ale frekvence nižší. To může mít negativní vliv na naše zdraví, proto je důležité na to dávat pozor.
Pro zdravé oči
Mrkání hraje důležitou roli ve zdraví očí. Víčko totiž rozvádí po ploše oka čerstvou vrstvičku slz. Díky tomu zabraňuje vysychání očí a zároveň odstraňuje drobné nečistoty, například prach. Kromě toho ale slzy přináší také důležité živiny a kyslík. Pro ochranu očí je proto nezbytné pravidelně a dostatečně mrkat, i tento obyčejný proces předchází řadě problémů.
Mrknutí přitom trvá jen něco mezi 0,1 až 0,4 sekund. Za hodinu k němu dojde zhruba tisíckrát, u každého je to ale individuální. Obecně lze říci, že mrkáním strávíte zhruba deset procent času, který jste vzhůru.
Zdroj foto: Syda Productions / Adobestock.com
Nedostatečné mrkání
Může se stát, že mrkáte málo, aniž byste si to uvědomovali. Dochází k tomu zejména při různých činnostech, do kterých se snadno ponoříme. Jde tedy například o čtení, hraní her, či sledování televize a obrazovek. Při tom se frekvence může snížit až na pouhá tři mrknutí za minutu. To je nedostatečné – hrozí syndrom suchého oka nebo celková únava očí.
Kromě toho se zvyšuje riziko vzniku zánětu – nečistoty se totiž usazují na povrchu oka a nedostatek kyslíku přispívá k rozvoji infekce. Kvůli nedostatku kyslíku může dojít také k otoku rohovky. Jelikož v ní nejsou cévy, kyslík je přiváděn pouze s pomocí slzného filmu.
Syndrom suchého oka
Tento syndrom může mít různé příčiny. Jednou z nich je nedostatečná produkce slz, ale může jít také o příliš rychlé odpařování vlhkosti či právě nedostatečné mrkání. Vysychání může vést až k zánětu či poškození oka. Příznaky se různí, mezi ty nejčastější ale patří pálení očí, škrábání a dráždivý pocit, že v oku máte cizí těleso. Objevuje se také rozmazané vidění a celkový diskomfort. Následkem může být i nadměrné slzení.
Naučte se mrkat
Pokud u sebe pozorujete některé z těchto příznaků, zamyslete se nad tím, jak často mrkáte. Zejména u činností, které berou většinu vaší pozornosti.
Pomoci vám mohou i pravidelná cvičení. Jednou za hodinu si udělejte chvilku a soustřeďte se pouze na mrkání. Nezapomínejte na to – klidně si nastavte upomínku. Pokud to budete dělat pravidelně, postupem času už tato cvičení potřebovat nebudete. Snadno totiž celý proces zautomatizujete.
Celkově myslete na zdraví svých očí – pokud dlouho koukáte na televizi, obrazovku či do knížky, dopřejte si chvilku odpočinku. Stačí úplně jednoduchý cvik – jen na chvíli oči zavřete a nechte je odpočinout.
Pokud se vám mrkat dost často nedaří a suché oči vás trápí, nechte si alespoň na stole u počítače nebo televize zvlhčující oční kapky, které očím poslouží podobně jako slzy.