Daně

Mít v Evropském parlamentu na starosti daňovou agendu je práce obsahově náročná, ale z pohledu výsledků ne úplně uspokojující. A dodat, že vyžaduje „hodně trpělivosti“, je velmi diplomatické vyjádření.

Proč to tak je? Na základě rozhodnutí členských zemí v Evropské unii neprobíhá rozhodnutí ohledně změn daňových zákonů jako ve většině ostatních případů, tedy většinovým ne/souhlasem ministrů členských zemí (tzv. dvojí většinou) a europoslanců (obvykle většinou), ale vyžaduje jednomyslné rozhodnutí všech ministrů financí (europoslanci v tom mají pouze poradní roli).

Na první pohled to může vypadat atraktivně, na ten druhý už nemusí. Jednomyslnost je totiž věc zdánlivě lákavá, v reálném životě však velmi ošidná.

Účelovou brzdu použila i Česká republika

Země ji mohou využít k tomu, aby potřebné změny blokovaly třeba i jen proto, aby si vynutily někde něco jiného (v praxi to předvedl náš premiér se svoji reverse charge). Jednomyslnost sice chrání zemi před přehlasováním, ale obrovsky ztěžuje prosazení změn a nese s sebou i podivná rozhodnutí, kterými mohou někteří hlasující podporu podmínit.

A u daní (stejně jako zahraniční politiky, kde platí tento princip též) to dost bolí. Jde o to, že ekonomiky členských států – a s tím i daňové systémy – jsou úzce propojeny, v každé zemi dnes platí odlišné daňové zákony. Ty vedou třeba k obcházení daní, někdy jejich krácení a dohody o zamezení této praxe se rodí těžko. Stejně tak jako uvedení v život opatření, která pomohou odstranit, či aspoň omezit daňové podvody. A dobré návrhy tak mohou spadnout pod stůl, a to není dobrý stav.

Začíná diskuse o přechodu na většinové hlasování

Komise proto dnes navrhla, aby se země shodly na postupném omezení jednomyslnosti v některých oblastech.

Každopádně nic není rozhodnuto, zatím to je pouze návrh Evropské komise členským zemím, o kterém se povede diskuse. Více v tiskové správě, která vyjadřuje názor celé české delegace uvnitř lidovecké frakce Evropského parlamentu.

Redakční poznámka: Luděk Niedermayer svoje komentáře publikuje na svém facebookovém profilu, jejich přebírání nám laskavě povolil.

Další články od Luďka Niedermayera:

[latest-selected-content limit=“100″ display=“title,excerpt“ url=“yes“ elements=“3″ css=“one-columns“ type=“post“ status=“publish“ author=“18,“ orderby=“dateD“]