Čelíme společné zkoušce, kterou zvládneme díky vzájemné solidaritě. Osoby samostatně výdělečně činné, které pečují o malého školáka, pravděpodobně získají nárok na 424 Kč denně. Jde o obdobu nemocenské dávky, takzvaného ošetřovného, jež v obdobné životní situaci dostávají pojištění zaměstnanci.

Svět bojuje s koronavirovou epidemií, a Česká republika patří mezi nejpostiženější státy. Podle oficiální statistiky byla infikována tisícovka našich spoluobčanů, další jsou povinně v karanténě nebo nemohou vydělávat, protože platí nouzový stav. Mnozí místo toho celodenně pečují o své malé děti, neboť mimořádným opatřením Ministerstva zdravotnictví je od 11. března uzavřena většina škol, přičemž babičky a dědečkové mají ideálně zůstávat v izolaci.

Zaměstnanci jsou pojištění, řada živnostníků nikoli

Lidé, kteří mají uzavřenou pracovní smlouvu, jsou zpravidla pojištění. Takže v nouzové situaci mají právo na náhradní příjem – například na zkrácenou mzdu, nemocenskou nebo ošetřovné, pokud doma pečují o malé dítě. Mnozí živnostníci, neboli osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) však normálně na uvedené dávky nemají nárok, třeba protože neplatili dobrovolné nemocenské pojištění. Na Úřadu práce mohou požádat aspoň o mimořádnou okamžitou pomoc, eventuálně po uzavření svojí živnosti o podporu v nezaměstnanosti.

Krizová doba však vyžaduje výjimečnou solidaritu, a proto vláda ve středu 18. března oznámila: „Stát vyplatí finanční příspěvek za ušlý výdělek – ošetřovné – pro osoby samostatně výdělečně činné, které po zavedení mimořádného opatření vlády pečují o děti 6 až 13 let za podmínky, že druhý člen rodiny již nečerpá ošetřovné, a to 424 korun za den, tedy necelých 14 000 korun za měsíc.“

Co má OSVČ udělat, aby dostávala 424 Kč/den

O tuto dávku budou živnostníci žádat pravděpodobně na místním živnostenském úřadu – nejlépe online (datovou schránkou, nebo pomocí ověřeného elektronického podpisu), případně fyzicky. Přitom uvedou účet, kam chtějí peníze posílat. Stát bude zřejmě vyžadovat zároveň ještě čestné prohlášení (ve smyslu „kvůli koronavirové infekci a navazujícím státním regulacím nemohu vykonávat svoji samostatnou výdělečnou činnost, a pečuji o dítě ve věku od 6 do 13 let“) a doklady (věřme, že postačí cokoli, čím doložíme existenci opečovávaného dítěte – například kopie jeho rodného listu). Dávku má následně vyplácet Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) a Ministerstvo dopravy, jak stojí ve vládním usnesení č. 262, z 19. března.

Díky nouzovému stavu jde leccos rychleji, ale stále musíme dodržovat jisté formality. Hospodářská komora upozorňuje: „Dle informací MPO výše uvedený návrh bude projednáván úterý 24. března v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky. Žádáme proto žadatele o trpělivost, než bude legislativně schválen.“

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno