Zaměstnanci ve veřejných službách občas spekulují, zda mají právo na vyšší plat. Koneckonců nadřízení mohli udělat chybu a ve hře jsou stokoruny, nebo spíše tisícikoruny měsíčně! Dohady můžeme definitivně rozetnout. Zákon vysvětluje celkem jasně a stručně, komu náleží jaká platová třída. Postačí chvilka četby.

Zákon o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě říká: „Zaměstnavatel zařadí zaměstnance do platové třídy, ve které je podle katalogu prací zařazena nejnáročnější práce, jejíž výkon zaměstnavatel na zaměstnanci požaduje.“ Naše legislativa používá trošku kostrbatý jazyk, ale smyslu sdělení porozumíme lehce.

Správná platová třída je zjistitelná ve 3 krocích:

 1. V zákonném katalogu prací vyhledejte oficiální jméno svého povolání, které máte uvedené v pracovní smlouvě.
 2. Pod oficiálním názvem svého povolání najděte nejtěžší úkony, které vykonáváte podle smlouvy a požadavků nadřízených.
 3. U nejtěžších úkonů, které máte podle smlouvy a požadavků nadřízených vykonávat, je napsaná vaše platová třída.

Úplně vyhráno ale ještě není. Odpovídající třídu a délku svojí praxe musíte zařadit do správné platové tabulky, určené vašemu povolání nebo pracovišti. Všechno spolehlivě objevíte ZDE.

Platová třída není nutně podmíněná vzděláním

Nedostatečné vzdělání kupodivu lze obejít, ačkoli s výhradami a výjimkami. Zmíněný zákon totiž dále říká: „Nemůže-li zaměstnavatel obsadit pracovní místo zaměstnancem, který dosáhl  potřebného vzdělání, může zaměstnavatel zaměstnance výjimečně zařadit do platové třídy, pro kterou nesplňuje potřebné vzdělání.“ Teoreticky tedy může významné místo ve veřejné správě zastávat jedinec, který nemá formálně vůbec žádnou školu. V takovém případě sice zůstává platová třída stejná, ale dochází k odečítání praxe, neboli ke snižování platového stupně, což znamená menší finanční ohodnocení.

Ideální tedy je, když vyhovíme kvalifikačnímu předpokladu, uvedenému v následujícím seznamu. Každá platová třída má uvedené odpovídající vzdělání, ovšem někdy není střední škola jako střední škola, a jindy není univerzita jako univerzita. Někteří pracovníci bezpodmínečně potřebují speciální oborové vzdělání: například lékaři, dentisté, farmaceuti, nelékařští zdravotničtí pracovníci, pedagogové a speciální požadavky bývají kladené taky na sociální pracovníky.

1. platová třída: ZŠ
2. platová třída: ZŠ
3. platová třída: SŠ
4.  platová třída: SŠ s výučním listem nebo SŠ
5. platová třída: SŠ s výučním listem
6. platová třída: maturita nebo SŠ s výučním listem
7. platová třída: maturita
8. platová třída: maturita
9. platová třída: VOŠ nebo maturita
10. platová třída: Bc. nebo VOŠ
11. platová třída: Mgr. nebo Bc.
12. platová třída: Mgr. nebo Bc.
13. platová třída: Mgr.
14. platová třída: Mgr.
15. platová třída: Mgr.
16. platová třída: Mgr.

Vysvětlivky zkratek pro uvedené stupně vzdělání: ZŠ – základní nebo základy, SŠ – střední, VOŠ – vyšší odborné, Bc. – vysokoškolské v bakalářském studijním programu, Mgr. – vysokoškolské v magisterském studijním programu

35 KOMENTÁŘE

 1. Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda jsem správně vedená v platové třídě. Jsem kuchařka na základní škole, řazená v platové třídě 6. Ve smlouvě mám uvedeno, že zajišťuji příjmy a výdaje potravin ze skladu a do skladu, včetně vedení jejich evidence, na základě dohody o hmotné odpovědnosti. Hmotná zodpovědnost je však uvedena v platové třídě 7. Organizaci práce však ve smlouvě uvedenou nemám, i když ve skutečnosti ji provádím. Předem děkuji!

  • Dobrý den, Michaelo, platové třídy kuchařek podle takzvaného katalogu prací jsou podrobně rozepsány v TOMTO článku. Máte pravdu, že 7. platová třída = „Organizace práce při výrobě jídel spojené s hmotnou odpovědností, stanovování a provádění technologických postupů a kalkulací při rozsáhlé výrobě širokého sortimentu, stanovování a zajišťování správnosti gastronomické skladby jídel, racionální výživy a zajišťování výroby náročných specialit.“

   V nařízení vlády 564/2006 Sb. stojí (§ 3, odst. 1): „Zaměstnavatel zařadí zaměstnance (…) do platové třídy, ve které je podle nařízení vlády, kterým se stanoví katalog prací, zařazena nejnáročnější práce, jejíž výkon zaměstnavatel na zaměstnanci požaduje.“ Po Vás zaměstnavatel požaduje organizaci práce, a taky po Vás požaduje hmotnou odpovědnost. Souhlasím tedy, že adekvátní je 7. platová třída.

 2. Dobrý den. Potřebovala bych poradit ohledně platové třídy. Byla jsem zaměstnána v domě s pečovatelskou službou jako masérka a měla jsem platovou třídu 4. Nyní jsem ve stejné organizaci jako pracovnice v sociálních službách – koordinátorka, v podstatě pravá ruka vedoucí všech pečovatelských domů v našem městě a musím umět vše, co vedoucí. Zvedli mi třídu na 5, což je o necelou tisícikorunu. Zjistila jsem, že i pečovatelky mají třídu 5. Nemám pod sebou podřízené, ale v době nepřítomnosti vedoucí ji musím umět zastoupit. Mám právo na vyšší třídu? Zdá se mi to neúměrné. Moc děkuji za odpověď. Mám maturitu na gymnáziu.

  • Dobrý den, Jano, platové třídy pracovníků v sociálních službách jsou podrobně rozepsané ZDE. Jak už hlásá titulek této stránky, rozhoduje náplň práce. („Šéf nemusí mít ani základní školu.“) Vaše platová třída je ta nejvyšší, ve které najdete alespoň nějaký úkon, který vykonáváte.

 3. Dobrý den, ráda bych se zeptala na plat asistenta pedagoga. Učila jsem na základní škole jako učitelka 4 roky, podle nového zákona jsem měla nastoupit na VŠ, což jsem neučila, ale udělala jsem si kurz na AP. Počítá se i praxe? Budu asistovat tělesně postiženému chlapci 30h týdně.
  Děkuji za odpověď.

  • Jano, platové třídy asistenta pedagoga najdete rozepsané v TOMTO článku. Myslím si, že Vaše praxe ve školství by určitě měla být zohledněná, a to v rozsahu 100 % – tedy celé 4 roky. (Samozřejmě za předpokladu, že budete pracovat ve veřejném sektoru, v soukromých vzdělávacích zařízeních bývají podmínky jiné: podrobnosti.)

 4. Dobrý den, chtěla bych poradit, co se týče platové třídy. Mám maturitu v oboru předškolní pedagogika, tudíž učitelka MŠ. Ještě jsem nikde nepracovala, tudíž nemám praxi. Chtěla bych vědět, do jaké platové třídy se řadím? Děkuji.

 5. Dobrý den, chtěl sem se zeptat, zda můj plat, to jest 10 200 Kč v hrubém na pozici skladník (se zkouškami a obsluhou regálového zakladače a VZV + s tím spojenou prací na PC) je adekvátní, popřípadě jaká by měla být platová třída. Děkuji za odpověď.

 6. Dobrý den, na jakou platovou třídu mám nárok jako kuchařka v mateřské škole? Mám 5. platovou třídu a kromě vaření píši jídelníčky, výdejky a dělám objednávky, přebírám zboží. Děkuji za odpověď.

  • Paní Schneiderová, platové třídy kuchařek jsou rozepsané pod TÍMTO odkazem. Myslím, že byste mohla požadovat 6. platovou třídu, kam například patří: „Stanovování technologických postupů a jejich kalkulace při rozsáhlé výrobě jídel včetně kontroly jejich dodržování, sestavování vlastních receptur, jídelních lístků a zajišťování správné gastronomické skladby.“

 7. Dobrý den, pracovala jsem téměř 10 let jako zdravotní laborant a teď jsem vystudovala Bc. radiologického asistenta a nastupuji do práce. Zajímalo by mě, zda se předchozí praxe ve zdravotnictví započítává, či nikoli a začnu zase od nuly? Teoreticky když je platová tabulka stejná jak pro zdravotnického laboranta, tak i radiologického asistenta, měla bych pokračovat v témže platovém stupni, nebo se mýlím?
  Děkuji za ujasnění a hezký den.
  J.

  • Jindřiško, souhlasím s Vámi, že praxe radiologického asistenta by snad měla být započitatelná zcela, protože jde o víceméně stejný obor (zdravotnictví) jako v případě zdravotního laboranta.

  • Moniko, neziskové organizace sice nejsou obchodními společnostmi, ale formálně nepatří ani do veřejných služeb, kde zaměstnanci (zaměstnaní přímo státem, územním samosprávným celkem, placení výhradně jenom zřizovatelem svojí příspěvkové organizace apod.) dostávají plat podle platových tabulek.

   Tudíž v „neziskovce“ máte garantovanou jenom minimální mzdu, pokud budete pracovat pouze „na dohodu“. Anebo dostanete přinejmenším svoji zaručenou mzdu podle náročnosti práce, pokud máte běžnou pracovní smlouvu. Eventuálně samozřejmě můžete vydělávat víc – tolik, kolik si sama osobně domluvíte v dané organizaci.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno